Нова Зора

  • Уголемяване на шрифта
  • Шрифт по подразбиране
  • Намаляване на шрифта
Начало 2023 Брой 15 (11 април 2023) АПИ - институция с богата история

АПИ - институция с богата история

Е-поща Печат PDF

На 3 април се навършиха 140 години от височайшия указ № 267 на Княз Александър Батенберг, с който се полагат основите на пътната администрация в България. Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ), като наследник на всички форми, етапи и достижения в изграждането и развитието на сложната и премислена национална мрежа от пътища, отбеляза юбилея. Висши държавни мъже - президентът на Република България Румен Радев и министърът на регионалното развитие инж. Иван Шишков, почетоха с поздравителни адреси, топли слова или лично присъствие тържеството, домакини на което бяха председателят на УС на АПИ инж. Венцислав Ангелов и инж. Десислава Паунова, член на УС на Агенцията.

Високи гости на домакините бяха и председателят на Камарата на строителите инж. Илиян Терзиев, инж. Светослав Глосов, почетен председател на КСБ, арх. Иван Несторов, изпълнителен директор на КСБ, както и инж. Стефан Чайков, председател на Българската браншова камера „Пътища“, представители на институции, синдикати, бивши и настоящи ръководители и служители на АПИ. Или както подчерта в своето слово инж. Венцислав Ангелов по повод на юбилея: „АПИ е институция с богата история, която винаги е била известна с отдадеността на хората, които са служили в нея – строители, геодезисти и проектанти, посветили своята човешка енергия, знания и умения, за изграждане на пътната инфраструктура на България, която е ключът на успеха на държавата“.

На ветерани, на бивши и настоящи служители, бяха присъдени отличия. Особено вълнуващ момент бе откриването на барелеф на инж. Стамен Стаменов, прославеният ръководител на Главно управление на пътищата, предходник на АПИ, заемал тази длъжност в продължение на 17 години – международно признат експерт на пътното и железопътното дело.

С вълнуващо слово инж. Ясен Ишев, председател на УС на Научно-техническия съюз на транспортниците, проследи сложния труден, но славен и достоен житейски път на инж. Стамен Стаменов, който с талант, воля и себеотрицание изминава пътя от обикновен технически ръководител на обект, до най-крупен дългогодишен ръководител на цялата онази армия от пътни и жп строители, която преобрази България и остави в наследство такива достижения като построяването на Аспарухов мост, на фериботния комплекс „Варна“, виадуктите “Бебреш“ и „Коренишки дол“ на магистрала „Хемус“, тунели и мостове по втора и трета железопътни линии, големият и малкият железопътни пръстени при удвояването и електрификацията на железните пътища на България.

„Неслучайно, отбеляза инж. Ясен Ишев, Стамен Стаменов в най-голяма степен изпълва представата за строител на съвременна България“.

На тържеството при откриването на барелефа във фоайето на АПИ, присъстваха и бившите министри на транспорта Георги Минчев и Петър Мутафчиев, зам.-генералния директор на БДЖ по капиталното строителство инж. Лъчезар Лалов, бивши началници на железопътни пътни управления, генерал Стефан Бъчваров и офицери от бившите транспортни войски, наследници на семейството инж. Стаменов. С топли думи на благодарност към организаторите и гостите се обърна инж. Дарина Янева, дъщеря на прославения строител.

Барелефът, дело на скулптора Петко Генов, бе открит от инж. Венцислав Ангелов и инж. Ясен Ишев, а милото тържество бе умело ръководено от инж. Васил Рангелов, който прочете и свое стихотворение посветено на инж. Стаменов. Пред мемориалната плоча спомен за големия строител разказа Симеон Илиев. Кратко слово произнесе и главният редактор на в. „Нова Зора“ и председател на ПП „Нова Зора“ Минчо Минчев, което поместваме отделно.