Нова Зора

  • Уголемяване на шрифта
  • Шрифт по подразбиране
  • Намаляване на шрифта
Начало Архив 2020 Брой 17 (28 април 2020) АКЪЛ ДО ВТОРО НАРЕЖДАНЕ?

АКЪЛ ДО ВТОРО НАРЕЖДАНЕ?

Е-поща Печат PDF

Коронавирусът от Ухан ошашави и управляващи, и управлявани във всички страни по света: – от Азия и Австралия, през Европа, до Африка и Америка. Реакциите обаче варираха - от безгрижно изчакване „стадото“ да се ваксинира само, до шизофренни забрани за излизане на улицата, оповестени като в Турция, часове преди да влязат в сила. При това забраната за излизане на улицата в нашата югоизточна съседка засягаше 30 области, плюс Зонгулдак, а срокът й на действие беше два дни.

За разлика от България, където ограниченията, свързани с коронавируса, се оповестяват със заповеди на министъра на здравеопазването Кирил Ананиев, в Турция забраната за излизане на улицата беше обявена от министъра на вътрешните работи Сюлейман Сойлу. И то вечерта на 10 април, само два часа преди да влезе в сила. Населението хукна да се запасява с храни и медикаменти, извиха се дълги среднощни опашки пред магазините и аптеките, съпроводени с кавги между участниците в среднощния екшън и полицията. На 13 април медиите в Турция вече разказваха как министърът на вътрешните работи Сойлу е подал оставка след разговор с президента Ердоган, поемайки отговорността за предизвикания хаос. И как Ердоган отхвърлил оставката на министъра с думите: „Не можеш да подаваш оставка. Аз те доведох тук, аз ще те изгоня!“ (В-к „Йеничагъ“/15.04.2020). След което министърът отново затъркалял Сизифовия камък на властта, макар да твърди, че билетът му е бил еднопосочен.

У нас, както посочих по-горе, заповедите, касаещи антиепидемичните мерки се издават от министъра на здравеопазването по препоръка на премиера Борисов и на Националния оперативен щаб (НОЩ) за борба с коронавируса. Преди това, на 13 март, Народното събрание (НС) одобри с пълно единодушие Закона за извънредното положение. И се започна една такава „борба“ с епидемията от COVID-19, че споменът за нея ще ни кара да потръпваме дълго след края на кризата и на извънредното положение! След вдигането на карантината в Банско, под карантина беше поставено  село Паничерево (община Гурково), в което се беше завърнал беглец от болницата в Стара Загора и бяха установени десетина случая на коронавирусна инфекция. После започнаха тестове и сред обитателите на ромските квартали в София - „Филиповци“ и „Факултета“. Когато и там бяха открити двадесетина заразени с коронавирус, властта забрани всякакво излизане и влизане без основателни причини не само в посочените квартали, а и в София като цяло. В деня, в който влезе в сила заповедта на министър Кирил Ананиев, на изходите на столицата се образуваха километрични опашки от автомобили, чиито водачи ругаеха полицейските служители. „Матриялът“ пак се опита да мине между капките, оправдавайки се с липсата на информация и със спешната необходимост да отиде на работа или да навести самотни и болни родители в провинцията. И ромите от „Факултета“ се разбунтуваха срещу блокадата на квартала им под предлог, че им пречат да отидат на работа. Оказа се, обаче, че зад техния протест стои един от т.нар. ромски лидери. На извънредния брифинг в Министерския съвет (МС), от МВР съобщиха, че само за едно денонощие са върнали към 6000 автомобила. С това недоразуменията в „управлението на кризата“ не свършиха. Стана ясно, че в заповедта на министър Ананиев не е бил предвиден контрол на движението по железопътните гари. Коя ли чиновническа „капачуна“ бе забравила, че освен въздушен и шосеен, в България има и железопътен транспорт? Но, както е казал Макиавели: „Ако съветникът зле съветва владетеля, виновен е владетелят!“. Или, както отбелязва Иво Балев във вестник „Сега“ (18.04.2020): „Ефектът на чутурата е природно бедствие, когато заповедите се изготвят не с глава, а със седалищни части“. Да наложиш забрана за влизане и излизане от София, след като преди това си

пуснал десетки заразени да разнасят вируса из цялата страна,

не е признак на голямо обмисляне. Още повече, че със сигурност вече има „алтернативни“ КПП-та, през които да се влиза и излиза от София срещу финикийски „документи“.


Впрочем, и тази заповед претърпя изменение: от 21 април времевите ограничения за влизане и излизане в столицата - сутрин от 06:00 до 08:00 и вечер от 18:00 до 20:00 часа, бяха премахнати. Влизащите и излизащите от София трябва да представят само лична карта и декларация. До второ нареждане…

Другото недоразумение бе заповедта на министър Ананиев относно задължителното носене на предпазни маски. Да оставим настрана факта, че и тя беше отложена веднъж заради липсата на маски и обществен консенсус. По-важното е, че в приетия преди години Закон за бурките, са предвидени сурови наказания за всички, които крият части, или цялото си лице под тюрбани, забрадки, хиджаби, бурки, маски или шалове. Изобщо, забранено е всичко, което пречи за идентификацията на въпросните лица. Заповедта за маските е издадена въз основа на Закона за извънредното положение, но противоречи на Закона за бурките и на това основание

всеки опитен адвокат може да осъди България в Страсбург.

Ако съдът наложи изплащане на парични компенсации на засегнатите от заповедта граждани, ще ги платят не НС и МС, а обикновените данъкоплатци. Още повече, че министрите и депутатите се самонаказаха „популистки“ да деянят без заплати до края на извънредното положение. Жална им майка, ако то бъде удължено до края на 2020 или 2021 година! Тогава ще разберат как преживяват хората с ниски или без никакви доходи. И колко благородство се крие в решенията на 80 годишната баба Надие от исперихското село Печеница, бай Възкресий от Сливен и други пенсионери, да дарят своите пенсии на местните болници. Докато бизнесмени като Ивайло Пенчев обещават дарения срещу ангажимента на болниците да обслужват тях и служителите им с предимство. Или, като собствениците на ПФК „Лудогорец“, обещават да дарят парите на държавата, за които ще кандидатстват по формулата 60:40 за подпомагане на закъсалите фирми. Такива „дарители“ оставят усещането, че

между бизнес и бандитизъм няма голяма разлика.

Новите капиталисти няма да продадат скъпите си возила, за да изплатят обезщетения на уволнените работници, но ще „усвояват“ охотно държавните и на ЕС пари за справяне с кризата. Скандалът с ББР, която е отпуснала 75 млн.лв. на фирма, събираща вересии, показва как ще бъдат похарчени и парите от няколко милиардния нов държавен заем, изтеглен от правителството на Борисов. Още повече, че кабинетът отказва категорично да представи в НС разчет за предстоящите раздавания на помощи за бизнеса. А ГЕРБ саботира заседанието на НС на 21 април, поискано от опозиционната БСП, за да бъде изслушан премиерът Борисов относно антикризисния план на правителството.

Освен това някой ще трябва да обясни на българския народ, защо министърът на икономиката Емил Караниколов отиде до Абу Даби (ОАЕ) да размени 32 тона зърнени храни за маски, а пък

получихме от там малко маски и тонове… фурми?

Струваше ли си за едни фурми министър Караниколов да се излага на риск от заразяване с коронавирус и да се подлага на карантина след завръщането си в България? При това ОАЕ се превърнаха в новия враг на Турция. От Сирия до Либия и икономическата зона във водите край Кипър, миниатюрните емирства винаги кръстосват шпаги с Анкара, насърчавани от САЩ и Израел. Един Господ знае как ще реагира „приятелят Тайпи“ на това, че Борисов върти бизнес с фурми и маски с ОАЕ…

Както и да е. Флуктуациите (колебанията – бел.ред.) на властите у нас могат да се обяснят с огромното напрежение, под което ги постави „китайският вирус“ от Ухан, но трудно може да се оправдае поведението на „присъдружните“ им медии и журналисти по време на ежедневните брифинги в МС. Някои въпроси, които те задават, могат „да счупят тъпомера“. Така например, на извънредния брифинг от 16 април, една „жрица на свободното слово“ запита министъра на вътрешните работи Младен Маринов и министъра на здравеопазването Кирил Ананиев какво означавало „до второ нареждане“. До Великден или след Великден? Министър Маринов отговори шеговито, че това е „преди третото нареждане“. На такъв въпрос - такъв отговор! „До второ нареждане“ означава, че нещо може да бъде отменено, когато условията, при които е било въведено се променят диаметрално в положителна посока. Макар че изразът „положителна“ навява неприятни асоциации с тестовете за коронавирус, при които положителният резултат показва наличието на COVID-19. Най-лекото, което очаква носителя на коронавируса, е двуседмична карантина. Другото е пребиваване в интензивното отделение на някоя болница.

Българската журналистика никога не е падала толкова ниско.

Което не значи, че е достигнала дъното на слугинажа и посредствеността, дълбоко като Марианската падина. Дали пък „матриялът” не си заслужава и журналистиката?! Както си заслужава управниците, щом „им гласува“.

Много имало да патим в тоя неуреден живот! По-лош от живота с маски и в карантина е само животът на лекуваните от COVID-19 пациенти в интензивните отделения на болниците. Не само в България е така. Журналистическо разследване на английската Би Би Си (ВВС) разкри, че след лечение и изписване на болните от коронавирус в английските болници, 33% от тях полудяват. По-точно, превръщат се в зомбита. („Миллиет“/17.04.2020). А министърът на здравеопазването на Австрия Рудолф Аншобер, на пресконференция във Виена, подчерта, че делът на доказаните случаи на заразяване с коронавирус в Обединеното кралство (7,5%) е „смразяващ“. За сравнение, тези цифри в други страни от Стария континент са както следва: 5,7% в Швеция; 3,7% във Франция; 3,2% в Испания; 3% в Германия; 2,5% в Италия; 2,2% в Швейцария и 1,8% в Австрия. От Световната здравна организация (СЗО) нарекоха  нарастването на броя на заразените с коронавирус във Великобритания до 103 093 случая, „тъмен облак, засенчващ позитивното представяне на Европа“. Последните данни показват, че към 17 април, след положително тестване в английските болници, са починали 13 729 пациенти. Обединеното кралство регистрира най-големия в Европа брой на нови случаи на коронавирус. Ето защо уебсайтът на британския вестник „Дейли Мейл“ нарече Великобритания „Болният човек на Европа“. В последствие за такава беше обявена Франция, в която към 17 април бяха починали 16 681 заразени с коронавирус. Към това време броят на починалите в целия свят надхвърли цифрата 150 000 като над 36 000 бяха от САЩ. А в Турция, където според министъра на здравеопазването Фахреттин Коджа, броят на починалите беше „само“ 1769, журналистката Йозлем Юзак нарече „короназизъм“ психологическия и физически натиск, с който Ердоган и компания, се опитват да парализират всяка съпротива и критично инакомислие в Турция, възползвайки се от епидемията с коронавируса. („Джумхуриет“, 17.04.2020). За отбелязване е, че на 21 април, когато броят на заразените в света надхвърли 2,5 млн. души, а този на починалите от коронавирус достигна 150 000 души, в САЩ заразените се увеличиха за едно денонощие с 28 673 и станаха 792 938, а починалите нараснаха с 953 и достигнаха цифрата 42 518. Кметът на Ню Йорк Бил де Блазио се обърна с гневно писмо към президента Тръмп: „Езика си ли глътна?! Ти ще спасяваш ли Ню Йорк или казваш „Оставете го да умре“. („Миллиет“, 20.04.2020).

Към това време Турция вече беше изпреварила Китай по броя на доказано заразените с коронавирус: - 86 306 срещу 82 735. Със скромните 966 заразени и 45 починали, България е изпреварена в Европа само от Словакия, но буди безпокойство фактът, че после, в течение на три последователни дни, броят на доказаните нови случаи на заразяване варираше между 48 и 66. На 23 април сутринта заразените с коронавируса у нас станаха 1081, починалите - 50, а излекуваните 190. С близо 845 000 заразени и 47 000 умрели, САЩ се утвърдиха като център на пандемията, а Турция с регистрираните официално 98 674 случая на коронавирус и 2376 починали, се нареди сред първите три страни в света. Т.е., въпреки строгите ограничения, епидемията от коронавируса, който

вече се нарича SARS COV-2, не възнамерява да си ходи скоро.

Дали „излекуваните“ от коронавируса и поставените в продължителна изолация възрастни в България няма да са следващите пациенти на психиатриите и лудниците? Шегата, че изкаралите под карантина без никакви нарушения ще получат като награда още един месец изолация, може да се превърне в тъжна реалност. Защото пътната карта на ЕС за излизане от кризата предвижда „запазване“ на по-възрастните и на хората с психически разстройства чрез удължената им изолация.

И най-умният си е малко прост и луд! Как иначе да си обясним неистовото желание на някои да ходят в провинцията точно за Великден, въпреки забраната да напускат София, и журналистическото питане: „Какво означава до второ нареждане?“ На човек може да му вземеш нещо насила, но насила не можеш да му дадеш нищо, особено акъл. Акълът или го имаш, или го нямаш. Ако някой се е родил глупав, това е завинаги и не може да се промени с „второ нареждане“. От там и заглавието: „Акъл до второ нареждане?“.


 

Още по темата