Протестите в парка „Гези”
Изглежда само в София хиляди сити и богати могат да маршируват по улиците срещу правителството и парламента заради няколко спорни назначения. И само тук провалили се на изборите политици могат да разлайват кучетата в Европарламента, позорейки собствената си страна. В Турция например, ако тя получаваше евросубсидии и някой се опита да свали правителството с риск да загуби седем милиарда евро от ЕС, щеше да получи всенародно презрение и достатъчно години затвор за държавна измяна. И може само да си представяме какъв вой би надигнала у нас т. нар. демократична десница, ако полицията на Цветлин Йовчев се опита с палки, водни струи, гумени куршуми и сълзотворен газ да разгони безделниците край Народното събрание и Министерския съвет, или да разчисти окупираните от „гражданското общество” кръстовища и булеварди. Статията е публикувана във в. „Миллиет”, 24.06.2013 г.
Зора
Някои са отчаяни, аз съм обнадеждена.
Събитията в „Гези” станаха повратна точка в турската политика, която за известно време беше заела позиция, заключаваща се в модела „един човек”, задоволявайки се, че така ще минат идните десет години. Младежите на улицата показаха, че по въпроса за възприемането на демокрацията са много по-напред от възрастните в Анкара. Те заявиха решително и до голяма степен по мирен начин своите възражения. Изложиха на показ голотата на порядъка в държавата, надянала на главата си фуния - от медиите до валиите. Обезсмислиха овехтелите калъфи на политиката и нейните управляващи и опозиция, разкриха пред очите на всички колко е бременна с грешки средата, формирана около Ердоган заради абсолютната му власт. Всичко това са придобивки на демокрацията, но естествено - те не са достатъчни. Какво послание извлече правителството от събитията в парка „Гези”? Дали ще се вземе в ръце и ще бъде принудено да направи нов реформистки ход? Дори и да не е първосигнален рефлекс и да изглежда, че Анкара още упорства за „приемането на посланието”, а приближените на правителството медии да сеят параноя, аз мисля, че в края на краищата от тази работа ще излезе един демократичен пакет. Нали живеем в различна епоха все пак. Не е необходимо да си гений, за да знаеш, че с 50 % подкрепа това правителство не притежава лукса да угнетява другите 50 %. Освен това икономически и институционално Турция е страна, интегрирана със света. Няма шанс тя да се откъсне от света, да се изтикат напълно и западните ценности и да се осъществи сценарий за лов на вещици и онова, което на 28 февруари е направено на ислямистите, сега да се направи на лаицистите.
Правителството, което само преди два дни събираше гласове за „напредничава демокрация”, днес не може да качи демокрацията на полицата, не може да обърне гръб на Запада. И не може да се самоизолира като Русия или Иран. В края на краищата единственият избор на правителството ще бъде да се върне към “фабричните” си настройки. Защото, както вече всеки разбира, в една смесена и плуралистична страна като Турция, особено в този географски район, единственият ключ към стабилността е не повече лютив газ, а повече демокрация. Поради това са симптоматични намаляването на дозата на остротата в изявленията на Ердоган, направени през последните три дни, думите на Надир Топбаш - „Ще питаме дори хората по спирките”, срещата на министъра на правосъдието с делегацията на Партията за мир и демокрация (BDP) и прибързаното поставяне отново на дневен ред на реформаторската опора на „процеса Имралъ” (преговорите с бившия лидер на Кюрдската работническа партия РКК Абдуллах Йоджалан, затворен на о-в Имралъ в Мраморно море, по линия на решаване на кюрдския въпрос в Турция. - Бел. ред.). „Гези” се оказа справедлив регулатор на баланса на прекалено авторитаризираната система. Впрочем, „Гези” май спечели. Посланието му бе прието. Рано или късно от тази работа ще излезе демокрация.
Но какво послание излъчиха софийските пиячи на кафе пред Народното събрание, които замерваха с яйца и домати и парламента, и депутатите? За съжаление човекът от Банкя, който отново се стяга за премиер, няма да управлява само тях и гладуващия Едвин Сугарев, а ще тероризира всички граждани на тази страна. Повечето българи не биха могли да изберат Терминал1 или 2, и после да протестират безопасно. Някои не могат да напуснат дори селата си, въпреки магистралите на ГЕРБ, да не говорим за тези, които населяват „Улица последна”...
Зора