• И 70-ГОДИШНИНАТА НА ОТЕЧЕСТВЕНИЯ СЪЮЗ ДОНЕСЕ КАМБАНЕН ЗВЪН ЗА ПОКОЛЕНИЯТА
Освещаването на камбаната по време на храмовия празник в българската църква „Св.Св. Константин и Елена” в град Одрин (Турция) стана завършекът на едно забележително дарителско дело на българите, в честа на 100-годишнината от Одринската епопея, а и на 70-годишнината от създаването на ОФ-ОС. В церемонията участваха вицепрезидентът на Р България Маргарита Попова, зам.-министърът на отбраната от служебното правителство Антон Лазаров, съветникът на президента по националната сигурност ген. Стоимен Стоименов и представители на администрацията на президентството, както и българският посланик в Турция, заедно с представители на българската екзархия в Истанбул - Васил Лязе и Аргир Лалков. Организатори на честването са председателят на Отечествения съюз Симеон Симеонов и съорганизатори - ген. лейт. о.р. Стоян Топалов, председател на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва, Съюзът на ветераните от войните, представляван от д-р Тодор Анастасов, Съюзът на военноинвалидите и военнопострадалите, представляван от мл. лейт. о.з. Петър Велчев, Съюзът на тракийските дружества, патриотични организации и сдружения. В организацията на събитието се включи и Националният комитет “100 години Балкански войни”.
За освещаването на 300-килограмовата камбана и месинговия кръст, висок 1,65 м, специално пристигнаха неколкостотин българи от София, Пловдив, Хасково, Ямбол, Бургас, Любимец, Поморие, Несебър, Драгоман и други градове, както и фолклорни групи и състави, а също и български и чуждестранни журналисти. За празничния водосвет дойдоха отец Ангел Велков, архимандрит в църквата „Св. Стефан“ в Истанбул, и отец Александър Чакърък - свещеник в църквата „Св. Георги“ в Одрин.
Пред множеството граждани в двора на църквата „Св. Св. Константин и Елена“ вицепрезидентът на Р България Маргарита Попова не скри въодушевлението си от знаменателното събитие. „Когато сме мирни и свободни, тогава можем да се събираме заедно и да се поздравяваме и да чертаем бъдеще за следващия ден, - заяви г-жа Попова. - Чрез тази камбана отправихме послание от православния свят към целия останал свят, без значение на вяра, религия и етнос, за мир, за добруване и за да бъдем всички заедно, в добро или в зло”, заяви тя в словото си пред гостите на тържествената церемония и подчерта, че всяка педя земя и пръст носи ехото на историята, „трудна и многоезична, но история за човека и носеща вечните послания за човеколюбие”. Маргарита Попова призова да бъдат изграждани повече мостове между народите. „За мен е огромно удоволствие и вълнение, че отправихме послание чрез тази божествена камбана за мир, за добруване и добрини за всеки един от нас, и в добро, и в зло да помним, че от мира в света няма нищо по-добро. Защото когато сме свободни, можем да се събираме с любов в храмовете, да се поздравяваме и празнуваме и да чертаем мечти и бъдеще за утрешния и следващия ден.” Вицепрезидентът г-жа Попова специално благодари на Отечествения съюз и военнопатриотичните съюзи в страната за лично отправената към нея покана и подчерта, че българските институции са привързани към празниците, че имат готовност да подкрепят тези прекрасни инициативи...
Председателят на ОС Симеон Симеонов също искрено благодари на всички знайни и незнайни дарители за техния принос. Г-н Симеонов благодари и на българските институции, за благословията на Българския екзархийски вакъф в Истанбул, на Светия синод на българската църква и на Вселенския партриарх Вартоломей Първи. Той изрази дълбок поклон пред всички, съпричастни към това значимо дело. Г-н Симеонов обясни, че камбаната е поръчана и отлята през Страстната седмица преди Великден в легендарната леярна „Велеганов“, край Пловдив, от майстор-леярите Георги и Виктор Лимонови. Камбаната тежи 300 кг и е с диаметър 78 см, а гласът й е синхронизиран с този на останалите камбани. Проектът за монтажа е на турския архитект Али Ерол и той също е осъществен през Светлата седмица след Великден с усилията на уредника на църквата Христо Христов. Председателят на ОС пожела да продължат добрите традиции, и да не се забравя родовата памет от поколенията, а в деня на откриването на 42-рото народно събрание - и едно ново начало и благополучие за всички българи - в страната и в чужбина.
Преди празничния водосвет Маргарита Попова, заместник-министърът на отбраната от служебното правителство Антон Лазаров, председателят на Отечествения съюз Симеон Симеонов, делегация от президентството, от Министерството на отбраната, на сдружение Отечествен съюз, от военнопатриотичните съюзи и организации, граждани и инициатори на събитието от общините в Хасково и Свиленград, София, бяха в Свиленград на тържествена церемония, за да поднесат венци пред мемориала „Одринци”, където са изписани имената на близо 1900 български войници и офицери, загинали в щурма на Одрин през 1913 година.