Нова Зора

  • Уголемяване на шрифта
  • Шрифт по подразбиране
  • Намаляване на шрифта
Начало Архив 2011 брой 37 50 лева след двадесет години = ? хляб

50 лева след двадесет години = ? хляб

Е-поща Печат PDF

• И “втората пенсия”
на идните поколения –
на кукуво лято

Всички знаци на небето и земята показват, че не само сегашните пенсионери, но и поколенията, които вървят след тях, никога няма да видят прилични пенсии. Такива са простичките факти. А както бе казал Сталин, фактите се упорито нещо. И то въпреки ухайната партенка на управниците, че родените след 1960 г. сънародници ще получават и “втора пенсия”, за което те вече плащат съответния кръвен данък в съответните частни, по правило чужбински фондове. Изчисленията показват, че средната осигуровка у нас се прави върху около 400-500 лв. Това означава, че средната “втора пенсия”, която ще получават хората в светлото бъдеще, ще е средно към 50 лв. Затова и изписваме словосъчетанието “втора пенсия” в кавички, защото да се нарече такава сума пенсия, е безбожно кощунство.
Ала и това не е всичко. Как смятате, каква ще е покупателната способност на тези жалки 50 лв. след 20, че и 30 години?
Междувременно тия дни официалната статистика обяви разкрасените си данни за годишната инфлация. Дори според тях излиза, че в сравнение с март миналата година поскъпването на живота е 5,6 %. Това означава, че доходността върху парите за “втора пенсия”, внесени в  т. нар. универсални пенсионни фондове, е около минус 1 на сто.
Аналогична е ситуацията и при професионалните фондове, при които за същия едногодишен период “доходността” отново е по-ниска от инфлацията. Само резултатите на доброволните фондове уж били с 1-2 на сто над нивото на инфлацията. Което също не е много-много за верване...
Както и да е. Все пак вие хич не се безпокойте за фондовете, които управляват вашите вноски - задграничните “инвеститори”, които ги притежават, съвсем не са останали на сухо. Само три от дружествата са отчели отрицателен финансов резултат, докато другите шест са на печалба. Тяхната обща, официално обявена печалба за 2010 г., възлиза на около 20 млн. лв. Колко е неофициалната, е съвсем друг въпрос.
Не е безинтересно да се знае и как така вноските на българите във фондовете се обезценяват, а самите дружества реализират милионни печалби? Ето как. Основната част от приходите на пенсионните компании се падат на таксите и удръжките, които те дерат от своите клиенти. През 2010 г. българските трудещи са платили на фондовете над 73 млн. лв. Близо 60 млн. от тях са били за сметка на осигурените в универсалните фондове.
Най-масовите фондове са успели да съберат въпросната сума основно от такси от всяка осигурителна вноска – на тях се падат 32 млн. лв., и от инвестиционни такси – близо 25 млн. лв.
Накратко казано – по-голямата част о парите, които българинът внася във фондовете, са чисто на просто безсрамни такси и удръжки.

 

Регистрирайте се, за да напишете коментар

Още по темата