Нова Зора

  • Уголемяване на шрифта
  • Шрифт по подразбиране
  • Намаляване на шрифта
Начало Архив 2024 Брой 39 (22 октомври 2024) Марсилският атентата

Марсилският атентата

Е-поща Печат PDF

Продължение от бр. 38

 

Знаеше се и неуморната му ра­бота за изграждането на Из­точния пакт. Разгърнатото от Барту широко предприето дип­ломатическо настъпление през лятото на 1934 г., усилията му да привлече към плановете си и фашистка Италия, заела ряз­ко антигерманска позиция след убийството на австрийския канцлер Долфус, стремежът му да спечели и малките държави за своето дело, всичко това очертаваше застрашаващия призрак на една ранна антихитлеристка коалиция, способ­на да изолира напълно все още неукрепналия вътрешно и външно нацистки режим. Ръково­дителите на Третия райх вече усещаха как техният „неприми­рим противник стяга разхлабе­ния обръч около Германия“. Барту трябваше да сподели участта на Долфус, но други да стрелят в него.

Общо взето, германо-югославските отношения се разви­ваха в „добра атмосфера“. Хитлер обеща „на добра воля“ да се въздържа от всякакви стъпки срещу „единството на Югославия“. На 23-24 май 1934 г. Гьоринг, отговорното лице за политиката на Райха в Югоизточна Европа, посети Белград, след като подмина София поради изненадващо извършения преврат. Вторият човек в нацистката йерархия проявяваше „слабост към сър­бите“, която постепенно си пробиваше път сред управля­ващите кръгове в имперската столица. Благоприятните док­лади на германския пълномо­щен министър в Белград Вик­тор фон Хеерен подсилваха склонността да се заложи на Югославия в борбата за влия­ние на Балканите.

Във Вилхелмщрасе изказаха надеждата, че за обвързаност­та на Югославия с Франция ще се сбъдне поговорката „Дълга­та любов уморява“. Неуспеш­ният бомбен атентат на усташите срещу крал Александър се възприе доста скептично, защото и след премахването на т. нар. „обединител“ Югосла­вия нямало да се разпадне. До 27 март 1941 г., когато в Бел­град бе извършен военен прев­рат начело с генерал-полков­ник Душан Симович против присъединяването на Югосла­вия към Тристранния пакт, Хитлер й отреждаше първосте­пенно място в балканската си политика.

Шумното и сърдечно посре­щане на Барту в Белград (24-27 юни 1934 г.) показа недвусмислено, че в края на краищата управляващите среди в Югос­лавия са „готови да следват сляпо френската съюзна поли­тика за осигуряване на статук­вото“. Те трудно можеха да скъсат с версайската радетелка на Югославия. Колкото и да се стараеше крал Александър да се представи в най-доброжелателна светлина в Берлин, там нямаха необходимото доверие в „бившия достоен против­ник“. За да осигури от всички страни своята диктатура, кра­лят се опита да допринесе за „непосредственото разбира­телство“ между Франция и Германия, което обаче над­хвърляше неговите възможно­сти. Така че Хитлер би си поз­волил да жертвува един „нов приятел“ в лицето на крал Але­ксандър, за да привлече него­вите смъртни врагове - ВМРО и „Усташа“, във физическото отстраняване на своя опасен противник - Барту.

Връзките на ВМРО с нацистите до деветнадесетомайския преврат нямаха практиче­ска стойност. Те се следяха рев­ностно от Мусолини, обявил всичко „на юг от Алпите“ за своя зона на действие. На 31 януари 1934 г. Ив. Михайлов бе запитан от пратеника на Рим д-р Ф. Кабалцер дали органи­зацията поддържа близки отношения с Третия райх. Той отговори дипломатично, че се е срещал с някои германски журналисти и студенти, изтък­вайки симпатиите, бликащи в официозния вестник; „Фьолкишер Беобахтер“ към борци­те против версайския ред. Това общо изказване се нуждае от уточнение. До поемането на държавното кормило Хитлер подкрепяше всички недоволс­тва от Версайската система, хвърлила под чужда власт 40 млн. души в Европа, обаче след това възприе конкретния под­ход според условията на съот­ветните двустранни отноше­ния. Неговото становище от­носно „подмолните движения“ в Югославия бе в зависимост от развитието на междудър­жавните отношения.

Въпросът за атентата се по­стави на дневен ред след изве­стието, че крал Александър ще гостува в София и Париж. Пър­вото посещение трябваше да ознаменува „победата над ВМРО“, постигната с ръцете на самото звенаро-лигарско правителство, а второто бе предвестник на замисления антихитлеристки фронт. Така кралят двуличник стана изли­шен в плановете на Райха пок­рай опасната за него личност на Барту. „Изследователското бюро“ при Министерството на въздухоплаването изработи по личното разпореждане на Хит­лер и под непосредственото ръ­ководство на Гьоринг инструкции за осъществяването на опе­рацията „Тевтонски меч“, кои­то на 1 септември 1934 г. бяха изпратени на капитан Ханс Шпайцел, помощник на гер­манския военен аташе в Париж. Прякото организиране и прикриване на акцията се от­реди на усташите, а нейният решителен завършващ етап се повери на хората на ВМРО. За специалистите от Абвера това бе „най-значимата революци­онна тайна организация, каквато изобщо е и съществувала на Балканите“.

В същото време деветнадесетомайският режим пристъпи към узаконяване на обявената война против ВМРО, която се оказа изпълнена с мъчнотии, защото противникът разпола­гаше с дългогодишен опит в конспиративната работа. С цел да бъдат запазени в сила взетите твърди мерки за по-продължително време на 4 септември 1934 г. бе издадена „Наредба-закон за защита бе­зопасността на държавата. Член 1 забрани всякакви ор­ганизации и групи, които „под­буждат към враждебни дейс­твия спрямо чужди държави или които за същата цел си служат или искат да си служат с престъпления, насилие, въо­ръжени или терористични действия“. Член 11 окачестви видовете „престъпления, тъй както се схващаха в столицата на съседните държави, спря­мо участвуващите в чети, съ­ставени с цел да преминат в чу­жда държава, за да произведат смут или да вършат престъпле­ния спрямо вътрешния ред на тая държава, против личната или имотна безопасност, както и спрямо ония, които се присъединяват към такива чети, които се опитват да преминат в друга държава с поменатата цел, които събират, въоръжа­ват, упражняват или снабдяват с военни потреби подобни че­ти, или които укриват четници, а също и спрямо държавни и общински органи, които, ка­то знаят положението и каче­ството на едно лице на четник, не вземат нужните мерки за залавянето или предаването му на съдебната власт, или ко­ито повторно извършат някое от престъпните деяния, изброе­ни по-горе се прилагат постановленията па Закона за пре­стъпните деяния против вът­решния ред, личната и имотна­та безопасност в чужди държа­ви от 1921 г.“ Деветнадесетомайци не бяха извлекли поука от печалните последици на конфликта между БЗНС и ВМРО.

Делата срещу „престъпници­те“ трябваше да се разглеждат по спешност, а произнесените присъди не подлежаха на об­жалване. Член 14 предвижда­ше имената и особените белези на търсените лица да се обявя­ват в Държавен вестник и във всекидневниците, така че всеки гражданин да има правото да ги залавя и предава, ако те самите не се предадат в десет­дневен срок. Нищо не се споме­наваше за полагаемото се па­рично възнаграждение, обаче и с него едва ли биха се намери­ли желаещи помагачи.

Въз основа на посочения член 14 на 7 септември 1934 г. Дирекцията на полицията обя­ви за издирване десет души начело с Иван Михайлов, Ге­орги Мастев и Кирил Дрангов, „като членове на ЦК на разту­рената ВМРО (Ив. Миха­йлов)“. На осмо място в списъ­ка се посочи едно име, което след малко повече от месец щеше да обиколи света: „Вла­димир Георгиев Черноземски (Владо шофьора), роден в гр Щип през 1899 г.“. Властите даваха десет дена за добровол­но предаване, без да очакват подобна непривична за упори­тите противници стъпка.

Правителственият официоз вестник „Нови дни“ на два пъ­ти обнародва снимка и сведе­ния за личността на Черноземски, намиращ се в неизвестност и обвинен „по убийството на Наум Томалевски и други пре­стъпления“. Взетите предпазни мерки във връзка с предстоя­щото пребиваване на крал Але­ксандър в България не улучиха главните си причинители, а по-скоро заблудиха домакините и госта. Черноземски отдавна бе извън страната. През нощта на 10 срещу 11 септември Ив. Михайлов прехвърли югоиз­точната граница и се озова в Турция.

Деветнадесетомайците нап­равиха лоша услуга на своя приятел от Белград, чиято смъртна присъда щеше да бъде приведена в изпълнение, след като такава надвисна над ръко­водителя на МВРО, който сам пише в спомените си: „Всеки в България можеше да ме зало­ви и убие.“ Решението за зами­наването на Ив. Михайлов в чужбина бе взето, „за да по­чувствуват звенарите“ после­диците от неговото незалавяне и „да си правят сметка с този факт“. Но „непредвидени об­стоятелства“ попречили на по­нататъшните планове на Ив. Михайлов, понеже турските власти не му позволяват да отпътува другаде и го задър­жат в Цариград като „пленник на Балканското съглашение“. И преди всичко на крал Але­ксандър.

Сега ВМРО можеше с осно­вание да участва в атентата на френска територия. Фран­ция бе великата сила, към коя­то бяха обърнати погледите на деветнадесетомайците. В Бер­лин произнесоха последната си дума, когато упорито се заго­вори, че се проектира създава­нето на Средиземноморски блок между Франция, Италия и Югославия. Целите бяха яс­но определени. ВМРО имаше за смъртен враг крал Алексан­дър, а Третият райх - Барту.

Посещението на крал Алек­сандър в София и Пловдив от 27 до 29 септември 1934 г. пре­мина безпрепятствено. Но не арестите на изтъкнати членове на ВМРО осигуриха живота на госта. Мисълта за атентат на българска територия изобщо се отхвърляше от Ив. Миха­йлов поради опасността от на­казателна акция на Балканския пакт. Освен това до краля стое­ше не Луи Барту, а цар Борис, който, макар да си беше навля­къл с основание омразата на ръководството на ВМРО, не беше нейна цел за атентат.

На устроения голям прием в софийския дворец бе забеля­зано, че редом с министър-председателя Кимон Георгиев застана секрета­рят на Централното управле­ние на ТВС запасният полков­ник Дамян Велчев, въпреки че не заемаше официален пост. Освен известната близост ме­жду първостепенните личности на „Звено“ и ТВС, трябва да се подчертае условието, че пока­ните се изпращаха до лица, приятни на височайшия гост. Д. Велчев бе най-искрено свър­зан с външнополитическата програма на звенарите и дър­жеше здраво за сближение с Белград. Същевременно той се изказваше за необходимост от ориентация към Франция, която бе посетил през 1926-1927 г.

***

При така описаното сложно преплитане на собствени с чу­жди интереси се осъществи срещата между Ив. Михайлов и При така описаното сложно преплитане на собствени с чу­жди интереси се осъществи сре­щата между Ив. Михайлов и капитан Шпайдел, който на 3 октомври 1934 г. докладва на Гьоринг: „Обсъдихме подроб­но с господин Ванчо Михайлов всички налични възможности. Ние решихме да проведем ак­цията в Марсилия. Там ще се срещнат двете интересуващи ни лица. „Владо шофьорът“ е подготвен.“ От текста личи равностойно партньорство.

Следва