Адвокат Иво Лулчев пред „Нова Зора“ в разговор с Минчо Минчев
Минчо Минчев: - Но нали съществуват КЗП и КЗК. Те нямат ли отношение по контрола на ценообразуването?
Иво Лулчев: - На практика търговците са свободни сами да определят с колко надценка ще продават една стока след закупуването й от производител. Понякога обаче по веригата от производителя до крайния продавач се нареждат няколко търговци и всеки слага своя надценка. Това създава усещането за нетърпимост, за което говорите. Така че спекула категорично има. И примери има - много стоки, като кашкавал, сирене, олио на една българска фирма - се продават по-евтино в Европа, отколкото тук.
- Мисля, че това бе установено категорично от КЗП. И все пак каква е причината за това уродливо явление?
- Причината е, че търговците в Европа слагат по-малка надценка въпреки транспортните разходи на стоките до там.
- Винаги ли е било така?
-Не, в миналото действаше Законът за борба със спекулата, който определяше формите на спекулативната стопанска дейност, които съставляват административни нарушения, и наказанията, които се налагат за тях.
- По смисъла на този закон какво и кое е спекулативна стопанска дейност ?
- Спекулативна дейност е продаването на стоки и извършването на услуги по цена над определената или преди да е определена или утвърдена по установения ред. Има и други формулировки: например извършването на търговска дейност без надлежно регистриране, когато такова се изисква, както и извършването на търговска дейност на места, забранени за това. И особено откриването или отклоняването на стоки. Така че не е чудно, че на практика след 1990 г. няма присъди по този текст.
- По т. нар. демократични критерии това е един закон, за който не трябва да се съжалява.
- Да, но след отмяната на закона (колкото и да беше спорен) не остана механизъм за борба със спекулата. Тогава обаче за спекула освен административна имаше и наказателна отговорност.
- Бихте ли припомнили някои юридически формулировки от действащия преди това Наказателен кодекс от 1951 г., за да знаем какво сме загубили и какво сме спечелили?
- Съгласно чл.116 например, който продаде стока по цена над определената или получи за услуга възнаграждение по-голямо от законно допустимото, се наказва с лишаване от свобода до 5 години.
- Звучи твърде строго. А каква е формулата днес?
- По сегашния НК, съобразно чл. 225, който продаде стока на цена над определената или преди да е определена или утвърдена по установения ред, или получи за услуга възнаграждение по-голямо от законно допустимото, се наказва с лишаване от свобода до две години или с глоба от сто до триста лева. Когато деянието по ал. 1 е извършено при обявено извънредно положение по чл. 84, т. 12 от Конституцията на Република България, наказанието е лишаване от свобода от една до три години и глоба от пет хиляди до десет хиляди лева.
- И тази формулировка би трябвало да тревожи съня на спекулантите.
- Съгласен съм, но проблемът е, че този текст на практика е мъртъв по отношение на цените на потребителските стоки. На практика у нас няма орган, който да е оправомощен да регулира тези цени. Нито КЗК, нито КЗП имат такива функции. Всеки търговец сам определя надценката, поради което, след като няма определена или утвърдена цена заради пазарната икономика, няма и как да се ангажира отговорност по посоченият текст. Не е чудно, че на практика след 1990 г. няма присъди в този смисъл.
- Но тази уредба не е ли в пряко противоречие с принципите за пазарна икономика? И без да съм юрист, разбирам, че трябва да бъде преформулирана. Има ли анализи в това отношение?
- Има, и е ясно, защото е налице крещяща нужда от правно регулиране на посочения проблем и в България, и в Европа.
- Вие сте председател на Комитета за защита на потребителите. Какво бихте ми казали на твърдението, че постоянно се сблъскваме с нарушени потребителски права. Какво правите като организация в защита на потребителите?
- Стараем се да помагаме. Осигуряваме безплатна правна защита чрез процесуално представителство при потребителски спорове пред съда, оказваме правна помощ при установяване на неравноправни клаузи в потребителски договори, изготвяме и предявяваме жалби, консултираме, изготвяме искови молби, информираме и съдействаме напълно безплатно – в офисите ни в София и Пазарджик, общо в 17 областни града.
- Иска ми се най-искрено да ви пожелая успех. Намирам всичко, което изброихте, за важно и необходимо. Но нали няма да ми се обидите, ако ви кажа, че „бетонните глави“ от 1951 г. са действали по-ефективно и спекулантите са треперели пред закона. А сега всеки малък спекулант мечтае голям спекулант. И работи за това. Крайният резултат е виден от дейността на един мегаспекулант като Сорос например. От малкия спекулант страдат обикновените хора. От големите спекуланти – цели общества, а от мегаспекулантите – целия държави и светът като цяло. Аз обаче ви поздравявам, че в условията на т. нар. пазарна икономика вие и организацията ви се опитвате да смекчите нокаутиращия удар на спекулата и пзара.
- Съгласен съм, че това, което вършим, е необходимо. Но за да бъде то ефективно, е нужен и политически лост, и политически авторитет. Работим, възстановяване според силите си онази безкомпромисност и прямота, които ни остави като завет Петър Слабаков.
- Благодаря ви за отделеното време.