Нова Зора

  • Уголемяване на шрифта
  • Шрифт по подразбиране
  • Намаляване на шрифта
Начало Архив 2024 Брой 30 (30 юли 2024) Неолибералният волунтаризъм

Неолибералният волунтаризъм

Е-поща Печат PDF

Неолибералният волунтаризъм

Финансовият елит, световната икономическа и политическа криза, Последствия

 

Продължение от бр. 29

1.3. Глобална хаотизация

и икономически реформи

В средните векове е имало мнение, че ако затворите  в сандък мръсно бельo и зърна, то там ще се самозародят мишки. Възниква въпросът къде и какво са сложили хуситите в Йемен, че там са се самозародили свърхзвукови ракети. А сега си представете, че някакъв фронт, да го наречем формално “Фронт за освобождение на Западна Африка”, слага нещо някъде и в резултат там се самозараждат свърхзвукови ракети, които могат да достигат до Гибралтар. А може и до някои други места.

Ето ви и тактиката “всеки против всеки” на по-глобално ниво, когато е невъзможно договаряне с когото и да било и за каквото и да било. Нито с Европа, нито с Вашингтон, нито с Иран, нито с Китай, нито с Русия, като и самите изброени не могат да се договорят помежду си. И в такава ситуация най-неочаквано започват да летят ракети.

Хазин не вярва в Трета световна атомна война, но смята, че малка война в Европа може да се организира. Русия вече участва в такава война в момента на своя бивша територия. Една от причините беше, че в Украйна с поддръжката на Запада се “самозародиха” ракети, които можеха да достигнат до Москва само за няколко минути.

Нищо чудно у споменатия по-горе “Фронт за освобождение на Западна Африка” да се появят приятели. Забранено е да се продава петрол на нормална цена, но за ракети няма забрана. Нищо чудно, след като старата глобална система на правилата престава да работи. Алтернатива няма и всеки решава да се оправя сам. Както може.

Наскоро се анонсира идеята, че Русия може да въоръжи врагове на Запада с далекобойни ракети в отговор на възможността Украйна да атакува с подобни ракети райони дълбоко в Русия. Путин открито заяви, че истинският враг на Русия е обединеният Запад, а не Украйна:  не става дума, че те подкрепят наш враг – те са нашият враг.

В най-личен план в хаотичната ситуация от рода на описаната по-горе се обърнете към семейството си и не се въвличайте в разни истории. Човек не може да предсказва какво ще стане в подобен хаос. Например много хора напоследък се заселват в Москва - от Германия, Франция, дори от САЩ. Защото са умни (според Хазин). Или пък на село.

Икономически реформи не се провеждат в международен вакуум. САЩ нямат пари за НАТО, нямат пари за ЕС и съвсем нямат за Източна Европа.

За Европейския съюз официалните данни показват 6-7% спад на индустриалната продукция, като реалният спад най-вероятно е 10-12%, което означава деиндустриализация, катастрофа. Там в момента поддържат стандарта на живот с механизми за субсидиране, но тъй като не е възможно държавният дълг да се увеличава безкрайно, в един момент този механизъм ще спре да работи и тогава ще има рязък спад на стандарта на живот. И тъй като в повечето страни в рамките на сегашния икономически модел 70-80 процента от БВП се падат на вътрешна индивидуална активност, БВП веднага пада.

Например стандартът на живот в Англия е вече по-нисък от този в Испания и Португалия - там става дума направо за катастрофа. Вече е пределно ясно, че Европейският съюз няма как да бъде сред победителите.

Засега още не е определена конфигурацията от държави, които ще са отговорни за това какво ще става в Източна Европа след завършване на войната в Украйна (очаква се активирането на Полша, Унгария, Румъния поради исторически обосновани от тях претенции). Очертава се вариант Русия да бъде натоварена да оправя очаквания хаос там, т. е. да бъде блокирана като реален противник на Запада, като й се предостави проблем за предъвкване, което може да продължи десетилетия.

САЩ вече обявиха ултиматум на китайския прозападен елит – ако искате повече пари от нас, а вие ще ги получите (позволено е да продавате у нас ширпотреба), но само ако свалите Си и престанете да правите Китай самостоятелен силов център. А китайците обичат парите, това е известно. По тази причина се смята, че вътрешното напрежение в китайския истаблишмънт е силно нараснало.

В САЩ няма вече политици, има само мениджъри от среден ранг. В Англия има политици от по-старото поколение и вероятно след изборите там ще почнат да се договарят с руснаците,  може би даже с подкрепата на краля. Не е за изключване фактът, че нова стратегическата линия на Запада като цяло ще се започне от Англия - с нова политика спрямо Русия. В този аспект конкурент на Англия е Ватиканът, който днес има по-отворена политика към Русия (интелектуални контакти). За диалог с Русия американците не са дозрели.

 

САЩ и концентрацията на капитала

При идването на Рузвелт на власт през 1933 г. държавният бюджет на САЩ е бил равен на богатството на едно от десетте най-богати американски  семейства. През 1945-а, в годината на неговата смърт, държавният бюджет е бил сравним по обем със сумарното богатство на тези семейства, т. е. държавата би могла да се разправи с кое да е от тези семейства без проблеми. Те биха могли да противодействат само ако се обединят, което е невероятно, имайки предвид вечни конкурентни противоречия.

Алтернативно САЩ в продължение на десетилетия са създавали система, която да няма конкурент по отношение на концентрация на капитала. Последният унищожен такъв конкурент със сравним потенциал беше СССР. Днес Бретънуудската система няма конкурент, който да разполага даже с близък паричен ресурс, което прави безмислено всяко противопоставяне на такова едно финансово чудовище. Най-добрата тактика е да не му се пречи, като се остави да се разпадне под собствената си финансова тежест. Кога може да стане това, не е ясно, но процесът е започнал.

Великобритания например се опитва да представи Русия като възможен противник на колективния Запад, но едва ли Путин, продемонстрирал това на последния икономически форум в Петербург, отхвърляйки агресивните идеи, предложени от Сергей Караганов, ще налапа тази въдица. Добър пример е Иран, който търпеливо изчака двадесетина години и получи блокираните от САЩ милиарди. Заедно с лихвите.

Правилната стратегия е да не се пречи и да не се помага на саморазрушаването на сградата с прогнили основи, за чийто ремонт няма ресурс.

Абстрахирайки се от военната компонента, инструментът, който днес осигурява световната хегемония на САЩ, се владее от световния финансов елит. До определен момент интересите на САЩ и на световния финансов елит съвпадаха. По-късно финансовият елит, за да запази властта си, започва да създава проблеми на САЩ. Ситуацията днес е такава, че САЩ  практически са окупирани от световния финансов елит. Това не е стандартната окупация, при която армията на една страна окупира друга. Това става по линията, известна още от 18 век: “Позволете ми да печатам пари и за мене няма значение кой оглавява правителството.“

Резултатът в САЩ е следният: за две години ръстът на отбранителната индустрия е нулев, всичко останало, според официалните данни, пада с 2 процента на година. В действителност, ако се направи добре сметката, става дума за спад от 5–6 процента на година, като ситуацията е подобна в целия свят.

 

Индустриалната продукция намалява, защото никой не инвестира в нея, като цялата световна индустрия работи точно под прага на рентабилността. Логиката, за да получите този резултат, е много проста: увеличаваме капитализацията, теглите нови заеми, с които  компенсирате дълга, като същевременно влагате всички финансови активи на финансовите пазари, където печалбата е по-висока. При такъв подход се налага да се откажете от много дейности, например отлагате рутинни ремонти и например започват да дерайлират влакове (като в САЩ) плюс други подобни неприятности. Така е беше например в СССР в средата и края на 80-те години.

 

Възможно е да затворите американския пазар за високотехнологични китайски стоки, но е невъзможно да затворите останалия свят за тях: китайските стоки са 2-3 пъти по-евтини. ИЗХОДЪТ ЗА САЩ Е ЕДИНСТВЕН

– ПАЗАРИТЕ В СВЕТА ДА СЕ ОКУПИРАТ СИЛОВО,

за да не се пускат там китайски стоки. Там ще се продават американски високотехнологични стоки, което означава, че става дума за страни, които имат развита средна класа - хора с достатъчно пари. В същото време вносът на нискотехнологични китайски стоки (ширпотреба) в САЩ се запазва, защото в противен случай стандартът на американците ще падне и ще започнат да гласуват неправилно. Внос в САЩ на високотехнологична китайска продукция (електроника) се блокира. Като вариант имаше опит да се блокира производството на микроелектроника в Китай, но КНР направи свой собствен скенер за производство на микрочипове - все още не с размер 4 нанометра, но вече 18, и това е достатъчно.

Друг ход на финансовите пирати беше следният: Международният валутен фонд даде заповед централните банки на развиващите се страни да девалвират националните валути. Русия например загуби 200 милиарда долара през 2014 г. след обявената от Елвира Набиулина девалвация на рублата (2 пъти). Китай загуби значително повече, около 2 трилиона долара. Това е само пример за повсеместни загуби в полза на САЩ, но и този ресурс се изчерпа след две години.

Последва разкриването на информация за британските офшорни банкови сметки, като активите на легалните бяха практически равни с тези на нелегалните влогове. Да не говорим за полулегалните. В резултат през 2017-18 г. лихвата на не съвсем легалните долари падна от 100 до 7. Т. е. появи се възможност да се донапечатат много нови легални долари.

Друг проблем на САЩ е липсата на икономисти, които могат да се справят с очертаващата се кризисна ситуация. Такива има, но те са над 70 и повече години - кастрофално състояние поради производство изключително на неолиберални икономисти в американските университети след 1975 година. Икономисти на възраст под 70 години в САЩ са  неспособни да мислят извън рамките на неолибералния модел, считан за единствено и непоколебимо правилен. Каквото и да става!

Въпрос: На кого бихте се доверили политически да реши споменатия икономически проблем - на Тръмп или на Байдън? Отговор: На когото и да поверите задачата, 50% от населението на САЩ ще направи всичко възможно решението да се провали. Сами ще си пречат – едните против другите, това е и цялата тактика. Възможността “нито единият, нито другият” е също вероятен вариант: единият ще изчезне, а другият се оттегля на подходящо за възрастта му място. Същността на проблема обаче си остава.

 

РУСИЯ – проблеми и надежди

Икономиката на Русия днес има многоотраслов капиталистически характер с много силни социалистически нюанси с идеаята под държавен контрол да минат най-важните отрасли – инфраструктурата и полезните изкопаеми. Главен външнополитически успех на Путин е, че успя да осъществи стратегическо  превключване - вместо Русия главен противник на САЩ е вече Китай.

Проблем номер едно в момента за Русия е победа на украинския фронт - всичко останало остава на втора линия: икономика, образование, здравеопазване. Това се подкрепя от факта, че последните правителствени промени засегнаха само Министерството на отбраната. За успех във военната операция е необходимо установяване на ред вътре в страната поради очерталите се тенденции за създаване на безредици:

-Налице е активизиране на ювеналното законодателство, настройващо нормалните семейства срещу правителството.

-Активизира се корупцията на средно ниво: крадат като за последно, и то с двете ръце. Ясно е, че краденето е за последно, само не е ясно къде смятат да бягат и как ще запазят накраденото.

-Активизира се разпалването на междунационални конфликти (терористи, прикриващи се с исляма), организирани от хора, които не са мюсюлмани.

- Особен проблем е това, че голяма част от руската технологическа инфраструктура (енергетика, вода и канализация, телефони и др.) се управлява от западни микропроцесори, които се контролират чрез спътници, т. е. изключването на тази космическа връзка е еквивалентно на започване на война.

Започва процес на индустриализация на Русия (отказ от модела на Чубайс), като страната ще разчита само на своите собствени сили (заявление на Путин). Такива сили има – достатъчно е да се отбележи, че финансирането (монетизацията) на икономиката на Русия в момента е 2 пъти под нормата. При отказ от либералната политика за сметка на национално ориентирана за 5 до 8 години БВП може да нарасне 2.5 пъти. За сравнение - БВП на САЩ и Китай са силно раздути (поради висока капитализация на фиктивни активи), като след кризата там се очаква реалният БВП да се съкрати двойно поради държавни дотации, които са 25% от БВП. САЩ има 15 трилиона долара БВП, половината са 7.5 трилиона. БВП на Китай е 16 трилиона, половината са 8 трилиона. БВП на Русия е 8.5 трилиона.

Основна пречка за индустриализацията на Русия се явява нейната финансово-икономическа пета колона. Уволнението на главни нейни представители (Набиулина, Силуянов и др.) в момента би се възприело от Запада като преминаване на червена линия, т. е. еквивалентно на обявяване на война, което може да доведеде до прекъсване на споменатите по-горе космически връзки. В това направление се допуска само замяна на прозападни кадри с други  прозападни. Във всеки случай Руската централна банка няма повече оправдания, като се налага да си признае, че поема цялата отговорност за девалвирането на  рублата (обяснението, че са виновни външни сили, вече не работи).

Русия притежава най-мощната армия в света – факт, признат от всички. Това съвсем не е малък фактор при оформянето на Евразийската зона, в която влизат Иран, Турция и арабският свят. Трябва да се отбележи фактът, че половината от елита на Иран са азербайджанци. Лидер в тази евразийска зона е не Турция, а Русия.