На 15 юли пред Радио „Спутник“ известният икономист и анализатор Михаил Хазин разгледа измеренията на ситуацията в света след покушението над Доналд Тръмп. За нашите читатели представяме само кратък откъс от интервюто, което в цялост те могат да прочетат на адрес https://khazin.ru/radio-sputnik-15-iyulya-2024-goda/
- Доколко това увеличава шансовете на Тръмп да се върна в Белия дом? Какъв може да бъде отговорът на лагера на демократите?
М. Х. – Преди да говорим за ответна реакция от страна на демократите, трябва до се спрем на контекста, на чийто бе извършено покушението. Първо започна да се формира консервативен блок против либералния. В консервативния блок влизат: от САЩ - Тръмп и последователите му, от Европа – Ватиканът и Русия, и от Китай отборът на Си и неговите поддръжници. В либералния блок влизат финансово-икономическият елит на Китай, Европейският съюз, Лондон и екипът на Байдън. Реално картината е доста по-сложна, но изброеното разположение на силите като начало може да се счита добро.
Консервативният блок има някаква програма, съгласувана до известна степен, което се вижда от околосветското пътуване на Виктор Орбан, който не поддържа интересите на Евросъюза, а тези на Ватикана, което е известно.
Той се срещна първо със Зеленски, като явно му е предоставил някаква информация и вероятно някакви изисквания, получава отрицателен отговор вследствие на консултация на Зеленски с Лондон. С този резултат Орбан отива най-напред на среща с Путин, след това на среща със Си в Китай и после на съвещанието на НАТО, след което е разговарял с Тръмп. С други думи, пред НАТО той излага общата позиция на Ватикана, Путин и Си, след което отива да разговаря с Тръмп. Каква е била реакцията от страна на ръководството на НАТО (или дали изобщо е имало реакция) не се знае. Предположението е, че Тръмп ще работи в направлението на договорената обща позиция (Ватиканът-Путин-Си).
В отговор на обиколката на Орбан има очаквана съответна неолиберална реакция: финансово-икономическия китайски елит започва да създава проблеми на Русия в съгласие с политиката на либералния блок на САЩ. Лондон поддържа Зеленски в усилията му да продължава войната в Украйна.
Американците заплашват Китай със санкции плюс морковче за китайския финансов елит: ако свалите от власт Си – няма да има санкции. Не е изключено на китайско-белоруски контакти да е намекнато на Лукашенко, че ако той не поддържа така безапелационно Русия, то може да очаква различни китайски благинки. Може би с намек, че тройната коалиция Тръмп-Си-Путин може да рухне по някаква причина. Ето защо считам, че покушението срещу Тръмп е добре подготвен заговор. Като следствие Лукашенко казва това-онова относно нашия свят, което в неговата уста може и нищо да не значи, а може и много да значи – той е известен като изключително сложен човек. Последва крайно твърд негативен отговор от страна на Русия, имайки предвид реакцията на официалния говорител Песков.
Реализира се покушението срещу Тръмп, като е ясно, че либералният лагер е готвил това покушение много месеци - споменатите по-горе комбинации не могат да се изработят за няколко дни и даже за 2-3 седмици. Отношенията между Русия и Китай силно се влошиха през последните седмици, което се вижда от много отделни действия, най-вероятно не по идея на Си. Оттук следва, че ситуацията в Китай също се е влошила - Си не може да сломи китайския финансово-икономически елит, за който дружбата със САЩ е нещо изключително ценно.
И в този момент неочаквано Тръмп остава жив. В известен смисъл това е уникална ситуация.
- Това означава ли, че ще има още едно покушение срещу Тръмп?
М. Х.: - Не. От опита за покушение следва, че либералният план, в отговор на плана на консерваторите, се е провалил. Това е план, подготвян много месеци. Но поради факта, че Тръмп остана не само жив, но и здрав, става ясно, че се е реализирала ситуация, неочаквано последствие, което не е било разработено предварително. По тази причина сега се очаква да се правят грешки, дори глупости.
Първо: отказаха се от идеята Байдън да се оттегли в края на седмицата. Ако Тръмп беше убит, то кандидат на демократите при правилно процедиране би могъл да спечели. Сега обаче се появиха два ефекта: предизборният рейтинг на Тръмп рязко се покачи и, второ, отказаха се от оттеглянето на Байдън. Ясно защо – каквато и да е алтернатива вече няма да работи срещу Тръмп, няма да има успех. Т. е. трябва да се следва логиката за прилично отстъпление. И още, те ще носят отговорност за икономическите проблеми, които вече започват: свободни пари няма, ако започнете да печатате нови, инфлацията расте, при което се ускорява започналият спад на промишлеността, направо катастрофа. Следва радикална смяна на апарата във Вашингтон с кадри на Тръмп, 30 000 чиновници. Ето ви и паниката. Без каквото и да било разбираемо обяснение. С изключение на няколко думи на Байдън.
По тази причина вече започват да правят грешки и това ще продължава. Ще минат 2-3 седмици, докато разработят някакъв нов вариант. И това е вариант за отстъпление и оттегляне.
- Защо не се опитат отново да убият Тръмп?
М. Х.: - Защото идеята е, че покушението е работа на маниак единак. А втори опит това е вече очевиден заговор. Не може да се рискува, защото има опасност от преврат – полицията, части от специалните служби и от армията са на страната на Тръмп. Ако това се реализира, може да се реализира физическа ликвидация на целия екип на Байдън. Сега се очаква всеки един поотделно да се договаря за собствената си свобода и живот. Сега става дума за отстъпление. По телефона в лична беседа Тръмп се обръща към Байдън с “любезни”, като предположил, че Байдън може да съдейства наказателните дела срещу него да бъдат прекратени, включително това, свързано с нахлуването в Капитолия. В замяна да кажем, няма да има дела срещу сина на Байдън - Хънтър. Ако Тръмп се договори с Байдън, ще могат да се спасят някои хора от обкръжението на последния. Всички останали от по-дребен ранг няма да се спасяват – заминават в затвора. Включително тези, които са се напечелили от войната в Украйна и някои участници в охраната на Тръмп по време на покушението.
*Заглавието е на редакцията