Нова Зора

  • Уголемяване на шрифта
  • Шрифт по подразбиране
  • Намаляване на шрифта
Начало Архив 2024 Брой 28 (16 юли 2024) Тайфунът с нежното име Белоусов

Тайфунът с нежното име Белоусов

Е-поща Печат PDF

След обвиненията към висшите военни министър Сергей Шойгу и ген. Валерий Герасимов, отправени приживе от Евгений Пригожин, все повече наши съвременници се убедиха, че и в Руската федерация „Рибата се вмирисва от главата“.

Казват, че ако не е напълно вмирисана, рибата може да се чисти откъм опашката. И все пак по-сигурно е да се започне от главата. Тази операция обаче е рискова, защото не е изключено да завърши с падане на вертолет, с „битов скандал“ или с анихилиране като това на нашата Ружа Игнатова. Така си отидоха генералите Лебед, Трошев и Рохлин, оставяйки диря в новата история без явни последователи.

Руското общество започна да привиква със злоупотребите с държавни средства и все по-нарастващото неравенство между стандарта на живот на обикновените хора и политическия елит. И все пак от време на време се появяват хора, изпитали демократичните процедури на свой гръб, които подобно на героя на Чудомир се осмеляват да „изокат“, че истинските виновници за положението в огромната страна не са стотиците Бендеровци, а зестрата на Елцин от неолиберали, олигарси и държавни чиновници, които проведоха бандитската приватизация и усвоиха схемите за присвояване на милиарди.

Резултатът е нерадостен. Павел Грудинин, бивш кандидат за президент на РФ, заяви на Международния икономически форум в Санкт Петербург: „Страната е разграбена. Всичко е търговия, но не и производство. Нужно е ново правителство и нов курс!“ Владимир Путин със сигурност осъзнава, че независимо от завоювания авторитет и резултата от преките избори за президент на РФ неговото джентълменско споразумение, сключено с Питерския  кръжец (Гайдар, Чубайс…) и олигарсите (Березовски, Гусински…) е крайно време да бъде анулирано и смяната на конете, противно на правилото, да бъде направена „тъкмо на брода“.

СВО в Украйна разкри както нови технически  възможности за водене на военни действия и нови герои на бойното поле, така и катастрофални тактически грешки на руски военачалници, съчетани с присвояване на огромни средства, за което в Съветската армия беше прилагано смъртно наказание. И всички разбират, че вече няма време за изчакване. Две години и половина и хиляди жертви заради злоупотребите са достатъчни за да се допълни правилото, че „Конете на брод не се сменят, но това не важи за магаретата“.

Но кой – Херкулес или Иля Муромец би могъл да се заеме с изриването на авгиевите обори в министерство на отбраната в Руската федерация?!

Този човек трябва да бъде определен като „идеалист“ и дори като „полезен идиот“. Той трябва да притежава най-малко следните 3 качества:

Да бъде смел и непреклонен при прилагане на закона.

Да може да смята добре.

Да взема самостоятелно решения.

И най-неочаквано такъв човек се намери. Казва се Андрей Белоусов. Потомствен икономист, не притежаващ уменията на военен командир, но затова пък винаги е смятал много добре. Работил е като експерт с неолибералите Герман Греф и Елвира Набиулина, така че познава и методите, и тайните им. Независимо от това Путин се е изпълнил с доверие към него в годините като вицепремиер и като служебен премиер през месеците на пандемията от COVID. Изглежда вероятно президентът на РФ да му е дал пълномощия да разследва не само разхищенията в МО, но да предприема ревизии и в други  министерства. А за ужас на някои от депутатите – и в Държавната дума.

А Андрей Белоусов сякаш това беше чакал. Той не криеше, че е против провеждането на пенсионната реформа, която разочарова повечето пенсионери от социалната политика на Путин. Защото да принудиш пенсионерите да работят до гроб и да ощетиш всеки един от тях с по 1 млн. рубли (за 5 години), според икономиста Белоусов си е чисто престъпление. Но наказанието, което следва, убягва на една персона, автор на скандалната пенсионната реформа, станала дваж по-противна с високомерната си фраза: „Аз не възнамерявам да играя по свирката на народа“. Какъв цинизъм на част от управляващия руски елит!

За Татяна Голикова, непотопяемата бивша министърка на народното здраве (2007- 2013), а впоследствие  председател на Сметната палата (2013-2018) и вицепремиер по социалните въпроси се носят легенди. Доказано , че нейната собственост, възлизаща на 50 млрд. рубли, се дължи на разхищения и лобистки договори с фирми, производители на недействащи ваксини срещу COVID (12,9 млн. дози). Но над нея досега бе опънал чадър самият председател на Думата Вячеслав Володин, който я наричаше „незаменим професионалист“.

Този път обаче и Голикова, и Володин си намериха майстора в лицето на Андрей Белоусов и на председателя на Следствения комитет Александър Бастрикин. Те обвиниха Държавната дума, че работи като „затворена каста“ и преследва предимно своите интереси, приемайки закони, които обслужват олигарсите и големите корпорации. Пример за това са законите за данъчното облагане. Те освобождават корпорациите от плащане на реални данъци (за свръхпечалби например), в резултат на което получават милиарди, които биха могли да отиват в държавния бюджет за социални дейности. Бастрикин си позволи даже да квалифицира Държавната дума като „Государственная дура“ (глупачка), с което навлече омразата на депутатите към двамата реформатори. Последваха призиви да не се бъркат в работата на „независимата законодателна власт“.

Оказа се обаче, че обвиненията срещу законодателния орган, чиито членове се избират по един закон, предложен на Елцин от американците през 90-те години, т. е. по партийни списъци, не са голословни.

За последните пет години депутатите са си удвоили заплатите си.

Думата прие закон, който крие доходите и собствеността на депутатите под предлог за личната им безопасност.

Думата не желае да приеме законите за мигрантите. В резултат е само 13% от тях работят в производството. Останалите се занимават с търговия, наркотрафик (30% увеличение) и други престъпления.

Ефект на избухнала бомба предизвика задържането на четирима депутати, присвоили от сделки с Министерството на отбраната 200 млрд. рубли. „Тези хора са предали не само своите избиратели, те са предали страната“ – казва възмутен новият министър на отбраната. Най-вероятно ревизиите ще покажат, че се касае не за единични присвоявания и рушвети. Беше осветено имотното състояние на председателя на Държавната дума Вячеслав Володин. Огромна недвижима собственост и сметки в чужди банки, които могат да съперничат с тези на европейски крал и с които Володин заема първо място като символ на корупция и беззаконност. Има ли място такъв новобогаташ в Държавната дума въобще?

Англичаните казват „Last but not leаst“ т. е. последно, но не и по значение. Мисията на Андрей Белоусов известно време ще бъде свързана с армията. Русия винаги е разчитала на армията и флота и опитният икономист Белоусов веднага видя, че в армията се ширят  корупция и кражби, следователно това не предвещава нищо добро за държавата.

Злоупотребите в Министерството на отбраната (МО) не са за милиони, а за милиарди. Подозрителни сделки с подизпълнители са създали мрежа по-обширна, отколкото се предполагаше. Това е истинска пета колона, която може да бъде ако не победена, то поне отслабена, защото вредата, която нанася, е по-голяма от санкциите. Това е удар по репутацията на Русия, към която са отправили поглед сегашните и бъдещи членки на БРИКС, ШОС и други обединения на суверенни държави.

Още през първия месец новият министър на отбраната на РФ започна да действа с твърда ръка. На 23 април т. г. бяха задържани главните корупционери в МО – двама от зам.- министрите на Сергей Шойгу. Единият - Тимур Иванов, е прибрал от излъгани подизпълнители 1,187 млрд. рубли. Изглежда негов ще бъде рекордът за рушвети – 1 млрд. рубли, а след като излезе от Лефортово му предстои да връща 500 млн. долара. Собствеността на този любител на луксозните коли надхвърля тази на арабските шейхове и е сравнима само с друг заместник-министър на МО - Татяна Шевцова. При обиска в нейния сейф пък бяха открити налични 30 млрд. рубли (!!!), което разкрива съвсем нова корупционна схема сред висшите военни, както и съмнения за връзки с НАТО.

В клана на „еленовъда Шойгу“ просто няма невинни. Най екзотични са т. нар. 4-5 „креватни“ генералши, между които са Ирина Волк, Росияна Марковска и Мария Китаева. Тези красавици се оказаха толкова способни, че на 30 години получиха чин генерал-майор. Следват приятелите на Шойгу: Генадий Тимченко, Дмитрий Тришкин (главен сан. инспектор на МО), Владимир Шамарин, Юрий Кузнецов и др. За хора като Белоусов вече е ясно защо разходите за отбрана надхвърлят тези от Студената война. Но парите ги няма. Парите са прехвърлени в кухи фирми, които фалират, но парите са заминали в офшорните зони.

Питерският кръжец не пада по-долу. Това са либералите Ел. Набиулина (ЦБ), А. Силуанов (министър на финансите), Герман Греф и др., които продължават на поддържат високи лихви на банковите кредити – 16%, убивайки средната класа.

Изриването на авгиевите обори в Руската федерация не е работа за  сам човек, колкото и здрава психика да притежава. Андрей Белоусов няма собствена групировка и използва изцяло кадровия потенциал на Кремъл (ФСБ) както и думата на Владимир Путин.

С него ще работят като зам.-министри специалистите по военна икономика Олег Савелиев, Леонид Горнин и Павел Фрадков. Тила му пази председателят на Следствения комитет Александър Бастрикин, който е готов с програма за отказ от притока на мигранти от Средна Азия.

Престъпността може да се овладее само с безкомпромисни закони за закононарушителите. В момента престъпниците не се лишават от руско гражданство. Не напразно 98% от анкетираните заявяват, че поддържат Белоусов и Бастрикин, а 80% са за изпълнение  на смъртното наказание за няколко тежки престъпления.

Слабото звено засега е Държавната дума. Тя трябва да изчисти името си, като разгледа и приеме няколко неотложни законопроекта:

Закон за конфискуване на цялото имущество на доказани корупционери.

Промяна на пенсионната реформа до предишните прослужени години(55-60 г.).

Закон за контрол на държавните респ.военните поръчки

Закон за доказване на доходите на държавните служители

Закон за задграничното пътуване на бизнесмени

Закон за национализация на ключови икономически предприятия.

Отборът на Андрей Белоусов излиза на авансцената. Това са млади патриоти, с доказан произход и ерудиция. От другата страна срещу тях ще бълва компромати петата колона на либералите Чубайс и Касянов. Те не могат да се примират, че не откраднаха достатъчно, когато поддържаха Владимир Путин.  Нека не бъдем прекалени оптимисти. Борбата ще бъде дълга като битката в Украйна. Но първите победи са вече факт. На 9 юли 2024 г. Държавната дума, макар и с голямо закъснение, скъса с плоския данък (13%) и прие Закон за прогресивното данъчно облагане, съгласно който по-богатите производители ще внасят в бюджета до 22% от печалбата си. Сега е ред на пенсионната реформа. А след това и на много други закони, които да облекчат живота на руския народ.

Дано дотогава Андрей Ремович да оцелее!