Много западни политици от години говорят за деструктивни сили, които рушат т. нар. световен ред, изграден върху правила. Това е явна манипулация, свързана с нещо много реално и много елементарно: днес сме свидетели на разрушаване на икономическия модел, на който почива този световен ред.
Разрушаването на този икономически модел е обективен процес, който не може да бъде спрян. Всички държавни ръководители и политици, които са били отговорни и които днес са отговорни за този модел, са били и са длъжни да поставят на обсъждане този проблем. За най-голяма изненада гробовно мълчание цари по този въпрос вече повече от двадесет години. Това е и причината тези индивиди да носят персоналната отговорност за днешното положение Тъй като персонална отговорност никой не иска да поеме, тези деятели са сериозно заети да търсят виновници. Това създава деструктивна атмосфера, в която никой не се наема да обсъжда реалните проблеми, пред които е изправен светът.
СВЕТОВЕН РЕД, ОСНОВАН НА ПРАВИЛА,
не може да съществува извън приетия за него икономически модел (Бретънуудския модел, създаден през 1944). Този модел има за цел да осигурява доларови инвестиции. Днес моделът е в криза и вместо да осигурява доларови инвестиции, предизвиква отлив на капитала. Пример – Япония: през последните няколко години притокът е 400 милиарда долара, а отливът е 2 трилиона!
Днес вече ресурсът за поддържане на споменатия световен ред, базиращ се на международната доларова система, започва да пресъхва. Тази система финансово се поддържа от САЩ, като нарастването на разходите за поддръжка може да се види по това как се мени приносът на икономиката на САЩ в световната икономика: от 52% през 1944 до 14-18% днес. За пример само: частта на икономиката на СССР от тази световната в края на 1980-те години е била 24%.
Резултатът е, че днес няма ресурс да се поддържа тази система. В момента в САЩ има борба между два лагера с формални политически лидери Байдън и Тръмп. Лагерът на Байдън се стреми на всяка цена да запази световната доларова система дори с цената на окончателното разрушаване на реалния сектор на американската икономика. Програмата на лагера с лидер Тръмп предвижда възстаноняване на американския реален сектор за сметка на разрушаване на световната доларова система. Този конфликт неизбежно се разпространява и извън САЩ по същите разделителни линии – други сценарии няма.
Наивно е да се смята, че международната доларова система ще може да просъществува още 10-15 години, от което следва, че трябва да се търсят алернативни варианти. Ключов момент в световния финансово-икономически живот днес се явява пълното отсъствие в публичното поле на дискусия относно алтернативни варианти. Ако този проблем не се реши, при очакван крах на американския финансов пазар (очаквано по-силен от този през 2008) последствията ще сварят всички неподготвени.
Целият ръст на този финансов пазар през последните месеци се осъществява от 7 компании, като 30% от този ръст се пада само на една компания. В историята няма подобен случай икономиката на САЩ да се крепи на върха на една такава финансова игла. Ако такъв крах се случи, то всички вторични финансови пазари, включително и този за криптовалута (биткойни), ще променят своята конфигурация (обем, активи и влияние). Но в публичното пространство не се допуска дискусия по алтернативни варианти, което е и принципна грешка.
ФУНДАМЕНТАЛНИ ВЪПРОСИ, ОСТАВЕНИ БЕЗ ВНИМАНИЕ:
. Какъв е необходимият обем инвестиции в световната икономика?
. Какъв обем инвестиции и в каква валута може да обезпечи световната икономика след 5 години, имайки предвид наличието на балон на американския фондов пазар, при положение че има спад на американската икономика; балон, надут само на базата на очаквания и доларова емисия?
.Кои са тези валути, които могат да осигурят инвестиционен ресурс на основа емисия за световната икономика?
През последните два президентски мандата в САЩ имаше две алтернативни политически програми за решаване на горния проблем - и двете нереализирани: “Да направим Америка отново велика“ на Тръмп - за реиндустриализация на САЩ, и тази на Байдън с лозунга “Да се върнем назад, за да бъде както при Обама“.
Последни статистики показват, че разходите на американските семейства рязко намаляват, което означава спад на жизненото равнище, и то точно преди президентските избори! Ако покупателната способност на гражданите се стимулира чрез предоставяне на заеми с напечатани нови долари, каквато е стандартната неолиберална процедура, то инфлацията ще започне моментално да расте (само след седмица - от 3 на 10% - по данни от март 2024 г. на американския гуру Лари Съмърс, бивш финансов министър и президент на Харвардския университет).
Проблемът не е и в намирането на нов кандидат вместо Байдън, особено след представянето му на дебатите с Тръмп. Човек ще се намери. Проблемът е какъв политически проект ще представи този нов кандидат на демократите за предотвратяване на задаващата се глобална неолиберална икономическа и политическа катастрофа. Такъв проект демократите нямат. Републиканците също нямат, имат само някои идеи за САЩ, които се оказаха под въпрос по време на президентството на Тръмп.
Продължаващата подкрепа на кандидатурата на Байдън след широко дискутирания му провал в дебатите с Тръмп се дължи на чисто психологически съображения и надежди, подобни на тези по време на последните години на Брежнев: “Докато той е жив и на поста си, всичко ще е добре и по старому, няма нужда нищо особено да се прави.”
Днес хората, отговорни за прилагането на правилата за управление на света, губят възможност както за контрол, така и за обезпечаване на прилагането им. Свеждането на контрола само до силов (санкции и военна намеса) е индикация за криза в системата и най-тривиална демонстрация на слабост. Неизбежната гибел на американската доларова империя напомня много тази на съветската.
В резултат тези, които са наясно, че нещо трябва да се направи, оформят
ДВЕ ГОЛЕМИ ГРУПИ:
. Първата се занимава с това как да се даде заден ход, като се стараят да обвинят този или онзи, че разрушават това или онова т. е. става дума за абсолютно деструктивна позиция. Опитите да се укрепи сграда с прогнили основи без тези основи да се ремонтират, е безмислено.
. Втората група се опитва да формулира нови правила, което само по себе си е много интересно. Бедата е там, че е необходим ресурс, за да могат тези нови правила да се осъществят. Никой не дава отговор на въпроса какъв е този ресурс и кой ще формулира новите правила.
Основна задача днес е да се определят кои са тези политически субекти, които ще имат правото да обсъждат тези нови световни правила. Грубо казано, трябва да се разбере кой има правото да седне на масата на т. нар. Нова Ялтенска конференция* Кои са тези сили, чиито представители ще определят новите модели и правилата, по които те ще работят? За съжаление тази тема е абсолютно закрита за дискусия - има наложено табу.
ОБЕДИНЕН ЗАПАД И СВЕТОВЕН ЕЛИТ
Обединеният Запад включва група страни с единна неолиберална идеология. Той е създаден след 1945 г. за борба със СССР и социалистическата система. След раpпада на СССР нарастват и вътрешните противоречия в този блок главно поради нереализираното очакване, че отсега нататък всичко ще е “цветя и рози”.
Бретънуудската система, която съществува и днес, е система за контрол над световните финанси и концентрация на световните ресурси чрез институции с главен координатор Федералният резерв на САЩ (печатницата на доларите) и подопечни структури: Световната банка, Международният валутен фонд, Световната търговска организация и др. Кризата днес се определя от факта, че поддържането на тази система изисква средства, по-големи от печалбата, която тя носи, като алтернативен ресурс от такъв мащаб просто не съществува. Тя се руши сама и няма нужда от външна намеса за ускоряване на този процес. Намеса отвън за борба с нея или с цел конкуренция може да донесе само проблеми, чисто и просто, защото става дума за борба с финансов гигант.
Същността на Бретънуудската система е следната: световните инвестиционни ресурси могат да бъдат само доларови, т.е. отделните държави могат да печатат национална валута не повече от доларовите резерви, които притежават. За да се получи банков кредит с ниска лихва, е необходимо съответният клиент да има висок рейтинг, който се определя от агенции, афилирани с бретънуудските структури. За да имате висок рейтинг, е необходимо да имате правилно одиторско заключение, което се изготвя от компании, принадлежащи на същата система. Това е и механизмът за тотален контрол над икономиката на отделните държави. Пример: САЩ се съгласяват Саудитска Арабия да повиши цената на петрола само след като се изпълни условието получените печалби да се използват за закупуване на американски ценни книжа.
Днес този модел вече се руши и в САЩ започва икономическа криза, подобна на тази през 30-те години на миналия век (Великата депресия). Разликата е, че тогава кризата се е развивала по дефлационен модел и е траела 3 години, а днес кризата върви по по-бавен, инфлационен модел.
Така започналата преди 3 години криза се очаква да продължава още от 3 до 5 години. След това световната икономика ще бъде вече друга - без Pax Americana. Причини от този род са в
ОСНОВАТА НА ПРОТИВОРЕЧИЯТА, ОБХВАНАЛИ КОЛЕКТИВНИЯ ЗАПАД.
Днес за никого не са тайна противоречията между САЩ и Великобритания, демонстрирани напоследък с куп нови проблеми за американците. Великобритания, която вече няма дори морски флот, работи срещу САЩ, Русия и други противници главно чрез силно развита агентурна мрежа. Последен пример е войната на Израел в Газа, инициирана от командоси на Хамас, тренирани от британски инструктори, като американците са принудени директно да помагат на Израел. Блокирането на САЩ в Близкия Изток изглежда все по-сериозно с въвличането на Ливан и Иран в конфликта в Газа. Това пречи на прехвърлянето на американски войски и кораби към Югоизточна Азия за силово завладяване на нови пазари за американските стоки с оглед да се преодолее кризата в американската икономика - индустриална стагнация, която не може да се потуши за сметка на пренаситения със стоки американски вътрешен пазар.
От своя страна Англия прави всичко възможно да блокира изтеглянето на американски войски от Европа и Близкия Изток, блокирайки единствено възможното решение на този неотложен американски проблем чрез силово изместване на Китай от пазарите на Югоизточна Азия. Известно е, че САЩ имат капацитет само за една голяма война или за няколко по-малки.
Главна цел на Великобритания е да установи командно влияние върху част от Западна Европа (Португалия, Испания, Франция, Бенилюкс и поне част от Германия), за да стане един от главните играчи в световната политика. На практика става дума за разпад на Евросъюза, от който британците своевременно излязоха. ЕС днес се тресе от противоречия благодарение на военната операция на Русия в Украйна. Става дума за разпад на икономическата система на ЕС по координатата на енергията: промишлената продукция на ЕС намалява с 0.5% на месец (6% за година), което си е тотална катастрофа.
В такава ситуация на започващ икономически хаос има възможност за контрол на цялата система с малки сили. Например в хаотична военна ситуация превземането на даден град може да се осъществи дори само с една рота – завзема се кметството, организира се походна кухня за изхранване на гражданите и се започва разправа с бандитите.
Единствената военна сила в Европа днес е Русия. По тази причина Англия се стреми по всякакъв начин да я ангажира колкото се може по-дълго в Украйна – война, инициирана от експанзията на НАТО на изток, включая атомно оръжие. Русия започна военната операция там, щом стана ясно, че много скоро около Харков ще бъдат разположени тактически ракети на НАТО с ядрен заряд. За сравнение само: еквивалент на днешната руска военната операция в Украйна, но по време на Втората световна война, би се реализирал, ако СССР превантивно нападнеше Германия една седмица преди 22 юни 1941 г., което би довело до много по-малко последствия, що се отнася до съкрушителните първоначални руски загуби. Допълнително с британска помощ се подготвят потенциални конфликти по всички южни граници на Русия с бившите съветски републики: Армения, Грузия, Азербайджан, Казахстан.
Глобалната картина днес е следната. Има няколко големи световни играчи - Група А, която включва САЩ, Русия, Китай и даже Индия (ориентирана предимно вътрешно), между които има създадени много сложни отношения. Ако САЩ не могат да завземат китайските пазари на Югоизточна Азия, то след 25-30 години отпадат като световен играч от Група А по чисто икономически причини. Великобритания я чака същото, но много по-скоро (след 2-3 години) ако не действува решително.
Днес в Русия има както пробритански, така и проамерикански елити, които активно спъват икономическото развитие на страната, но процесът на превръщане на Русия в самостоятелна и независима (субектна) държава набира темпове, подпомаган както от военните действия в Украйна, така и от санкциите на обединения Запад.
(Следва)