В първите години на т. нар. „демократичен преход” у нас имах близък приятел, чиято дъщеря бе заминала за САЩ заедно със своя приятел, по-късно съпруг. Един ден той сподели, че от продажбата на реституиран имот бил изпратил по банков път една сума в долари на дъщерята, която не била употребена в продължение на няколко години. Когато дъщерята решила да се възползва от нея, вместо увеличена с начислена лихва, според неговото разбиране, се оказало, че е намаляла значително. От банката обяснили, че това е нормална практика, тъй като „банката се грижи за нейното опазване”, т. е. грижата следва да бъде заплатена…
„Това ни очаква, каза той, защото всичко измислено на Запад, с бясна скорост идва и при нас!“ Оказа се, че е бил прав. Светла му памет!
Като щастлив дядо „по традиция” бях открил в ДСК детски влогове на двете ми внучета преди 10.ХІ.1989 г. и на рождените им дни внасях по 100 лева на всеки от тях. Лихвите по детските влогове тогава бяха 4%, а по обикновените влогове 2%. След посочената дата, когато първият внук навърши 18 години, реши да изтегли спестените пари. Оказа се, че след всичките деноминации на лева, ограбването и еквилибристиките на банките сумата в новите левове е под 100 лева. Коментарът е излишен - касаеше се за явен банков грабеж на българското население!
Постепенно българските банки, включително ДСК, бяха приватизирани и в момента, доколкото ми е известно, има само една българска банка, а всички останали са чуждестранни. Като господари на финансовия капитал измислените на Запад т. нар. „финансови инструменти” с бясна скорост пристигнаха и се настаниха и у нас. Най-напред търговските банки отмениха скромните лихви по спестовните влогове „за черни дни” на пенсионерите и работещите българи. След това постепенно въведоха едностранно и всички останали „екстри”, измислени от техните чуждестранни собственици, като такси за месечно поддържане на сметката /съхранение/, при внасяне и теглене на пари по сметката, при откриване на разплащателни влогове и т. н. Нарастването на тези такси е ежегодно. Това води до неимоверни печалби на чуждестранните банки, които достигнаха годишно 3-4 милиарда лева. При българския плосък данък от 10 % държавата ни е в качеството на битолски просяк, понеже печалбите не се реинвестират, а се изнасят в чужбина. Така нашите български пари се използват за печалбите на чуждестранните банки! Добре измислено, нали?! За 2025 г. в периодичния печат се появиха съобщения, че от средата на март в банка ДСК за откриване на сметка таксата става 6.00 лв., за ежемесечното поддържане на сметката в дебитната картата таксата става 2.99 лв., за внасяне на пари в брой става минимум 3 лв. или 0.25%, а за теглене със заявка минимум 7 лева или 0.70 %, а без заявка 0.80% върху цялата сума. В ОББ от 1 април при внасяне на суми до 2000 лв. таксата е 5 лева /досегашната е 2 лева/, при теглене на суми до 10 000 лева таксата бе минимум 6 лв. или 0.6%, сега става 0.7% от сумата. От 1 май таксата за вноска на банкомат на ОББ тя ще е в размер на 0.20 лв., плюс 0.05% от внесената сума. Следователно при внесена сума 500 лева услугата ще струва 0.45 лв., вместо да е безплатна. В Пощенска банка от средата на м. март за откриване на обикновена и разплащателна сметка ще се заплаща 6.99 лв. Увеличение има на таксите и за внасяне и теглене на пари в брой, както и за пакетни програми, които вече не се предлагат, но имат „заварени” клиенти. Увеличение на таксите на банките има и за преброяване и уедряване на монети и банкноти, за което банката удържа 6 % от преброените монети, или минимум 24 лева.
В периодичния печат през годините се публикуваха данни за огромните заплати, които получават шефовете и служителите на чуждестранните търговски банки, което е възможно именно поради горепосочените такси и печалби. Банките и клоновете им са получили лиценз за дейността си в България и държавата не е в състояние да въздейства за намаляване на пладнешкия грабеж. Но българските законотворци, които следва да защитават националния интерес, са дали своя принос и за възнагражденията на служителите в БНБ.
На 17 януари 2025 г. с изненада прочетох във в-к „Телеграф”, че управителят на БНБ Димитър Радев ще получава заплата в размер на 27 000 лева на месец, подуправителите ще вземат по 23 515 лв., а останалите членове на УС по 7838 лв. Тези цифри са записани в бюджета за 2025 г. на БНБ. Обяснението е, че възнагражденията са актуализирани поради изоставането им от тези на ръководителите на търговските банки у нас. Това било записано в Закона за БНБ – работещите в националната банка не може да получават по-малко за труда си, от служителите със сходни функции в търговските банки в страната. В такъв случай защо му е на Димитър Радев да става служебен премиер, та дори и кандидат за президент, който получава два пъти по-малко възнаграждение!
Сега нашите доморасли политици са се заели да прокарат на всяка цена приемането на европейската валута евро, като унищожат националния лев завинаги като един от основните елементи на националния суверенитет. Слепи са за безбожната инфлация през последните години, за най-ниските възнаграждения на работещите все още българи, за най-ниските пенсии, най-високата смъртност, демографската катастрофа, за изчезналите села, за безводието, за здравеопазването и т. н. Държат се като зомбирани българомразци. Как все още е жив народът ни? Само Господ знае. Докога?!!!!
Но дано Бог да опази България! Ние не можем, защото тези, които я управляват, я мразят!
24.1.2025 г.