Не съм икономист. Точно затова слушам икономистите покрай разразилата се правителствена истерия за незабавното ни влизане в Еврозоната. Щото пък от нюансите на този Език разбирам. Но се оказа, че няма нужда от чак такива фини настройки. Иначе пък обръщам повече внимание на тези професори и доценти, които са „за“. Защото аз съм „против“. Защо съм против - най-малко защото активно пътувам из Европа повече от трийсет години (по работа, виждал съм живия Живот). Но аз нямам значение в случая, естествено. Промъкна се думата истерия преди малко. Силна е, рядко трябва да се употребява, когато разказваме обществените отношения. Преподавателите по икономика и финанси еврофили обаче се държат точно така тези дни - истерично. И това нараства с часове. Защо смятам, че е така ли? Ами защото те опитват да обясняват икономически процеси с литературни образи. Пък те Езика не го владеят. Хайде сега да видим какви са ползите за България, тоест за българите, от влизането ни в Еврозоната.
НИЕ (като прословутия древногръцки хор) - Гърция бързо се оказа пред фалит след въвеждането на еврото.
ТЕ - Да, но не фалира.
НИЕ - Спаси я Европейският съюз.
ТЕ - Той нали е затова.
НИЕ - След приемането на еврото днес в Хърватия има петдесет стоки с фиксирани от правителството цени.
ТЕ - Това е временно. Нещата бързо ще се оправят.
НИЕ - Италия, Франция, Испания, Португалия са се набълбукали с космически заеми от десет години насам. И не спират. България пък е с най-строгата фискална дисциплина може би в целия ЕС. Една от причините да сме и най-бедни. Влезем ли в Еврозоната, според правилата ще трябва да плащаме солидарно и техните дългове.
ТЕ - Нали затова сме в Европейския съюз - да сме солидарни. Те, като ни даваха пари, не се оплаквахме.
НИЕ - Но тук става дума на практика за неизплатими дългове.
ТЕ - Спокойно, Италия няма да фалира.
НИЕ - Но българите ще фалират.
ТЕ - Глупости (такъв е речникът им), в България има пари.
НИЕ - Обаче в Швеция, Дания, Полша, Чехия, Унгария има повече пари, пък не искат да влизат.
ТЕ - Какво лошо има да сме със страни като най-мощната европейска икономика Германия? Нали поначало сме вързани за марката?
НИЕ - Ами Германия според самите тях е в Зверска рецесия и краят й не се вижда.
ТЕ - Това са нормални периоди в икономическите процеси. След десет години пак ще има криза в германската икономика.
НИЕ - При всички социологически проучвания над шейсет процента от анкетираните не желаят да приемаме еврото.
ТОЙ - Да, но моите студенти желаят да го приемем. Аз вярвам на младото поколение. Аз съм с младото поколение.
Това е накратко икономическата дискусия с ТЯХ. Лексикон. Като казах кон и Младото поколение. Американците с откровения си, често вулгарен жаргон, имат един израз за внезапно и непредвидимо застигнала те житейска гадост. Вдигат хладнокръвно рамене и през дъвката си провлачват - Shit Happens, Man! Буквално е „Падаш в лайната понякога (Случва се)“. Знам откъде идва изразът им. Един млад и глупав каубой замръкнал в планините. Било студено, а той уморен. Затова вързал коня на някаква полянка и легнал да спи под него, за да му е топло през нощта. Ясно с какво се събудил завит сутринта на много топло.
Нашите евроикономисти като каубои, Shit Happens като основен икономически термин.