Нова Зора

  • Уголемяване на шрифта
  • Шрифт по подразбиране
  • Намаляване на шрифта
Начало Архив 2024 Брой 26 (02 юли 2024) Малцина гласуващи, правителство на малцинството и гръцка музика!

Малцина гласуващи, правителство на малцинството и гръцка музика!

Е-поща Печат PDF

И това доживяхме – Борисов да предлага правителство на малцинството вместо „сглобка“ с ДПС, ИТН и други „некои наши ора“, „стимулирани“ с други средства! Тоест, с купени отцепници от ПП-ДБ, „Възраждане“ и „Величие“. Възможно ли е такова разрешение на политическата криза у нас? „Вярвам, защото е абсурдно - ако беше достоверно, щях да знам“. Така казвал средновековният философ и теолог схоластик Тома Аквински, отричайки необходимостта от рационално потвърждение на съществуването на Бог и божествената природа на разпънатия на кръст Син Божи Исус Христос.

Борисов, който декларира, че ГЕРБ няма да управлява само с ДПС и че има смисъл само правителство на първите три сили в 50-ото НС - ГЕРБ-СДС, ДПС и ПП-ДБ, изведнъж размисли и се извъртя на 180 градуса. На консултацията с президента Радев, където той се яви лично - за разлика от по-рано, когато изпрати там женския си преговорен екип, лидерът на победилата уж партия на последните предсрочни парламентарни избори заяви, че ще предложи правителство на малцинството, което ще разчита на широка парламентарна подкрепа не само от ДПС. Междувременно Борисов подхвърли екзотичната идея у нас да бъде въведена гръцката система, предоставяща на победителя в изборите бонус от допълнителни депутатски мандати с цел избягване на патови ситуации, които не позволяват съставянето на редовно правителство, какъвто е случаят у нас. Тази система беше въведена в Гърция през 1974 г. и при нея партията - победителка на изборите, получаваше допълнително 50 депутатски места в 300-местния гръцки парламент. През 2016 г. правителството на СИРИЗА, председателствано от Алексис Ципрас, я отмени, но дошлият на власт през 2019 г. Кириакос Мицотакис я възстанови във видоизменен вид, като тя трябваше да се прилага на по-следващите избори. За да няма съмнение, че промените са направени в полза на „Нова демокрация“. Днес победителят на изборите получава автоматично допълнително 20 депутатски мандата, ако е спечелил поне 25% от гласовете и за всеки половин процент повече му се дава по още един депутат. Останалите депутатски места се разпределят пропорционално между преодолелите 3% изборна бариера партии в зависимост от получените от тях проценти от гласовете. При положение че ГЕРБ-СДС взеха на последните парламентарни избори 24,70% от гласовете, по гръцката бонус система те не биха получили никакъв бонус. Да не говорим за призрачните 40%, които в Гърция биха осигурили на спечелилата ги партия или коалиция цели 50 допълнителни депутатски места. Следователно гръцката система, за да свърши работа на Борисов, Пеевски и компания, ще трябва да се „герберизира“. Видяхме вече как с подкрепата на ГЕРБ-СДС и ДПС в 49-ото НС бяха извършени конституционни и законови анти-Радев поправки, осигурили смяната на станалия непослушен главен прокурор Иван Гешев с „осмото джудже“ - неговия заместник Борислав Сарафов. А пък промените, касаещи правомощията на президента да назначава служебни правителства, доведоха дотам, че шефът на Сметната палата Димитър Главчев пое не само премиерския пост, но и се самопредложи за министър на външните работи. И като такъв ще придружи върховния главнокомандващ Радев на срещата на върха на НАТО във Вашингтон. За да не изкриви президентът геополитическата ориентация на България и да предаде България на Путин, както плаши Делян Пеевски.

След целия злополучен опит с ремонта на Конституцията в 49-ото НС едва ли в 50-то НС ще се намерят мераклии за други такива експерименти. Пък и „архитектът“ на съдебните и конституционни реформи Христо Иванов вече не е нито председател на „Да, България!“, нито депутат в 50-ото НС. Един Господ знае защо трябваше да се кълне, след като е имал намерение да не бъде част от депутатското тяло. Очевидно е, че с намека за гръцката бонус система Борисов подхвърля трохи на медийните мисирки, политолози, социолози и всичколози, за да не се интересуват от пагубните последици от съучастието на ГЕРБ-СДС в „сглобката“. Или некоалицията, от която герберите и депесарите бяха част или я поддържаха до ротацията. Формално всичко се разпадна, когато „Ники“ поиска да пътува като външен министър, а фактически това беше един предизвестен провал. Неслучайно днес Борисов поставя ултимативно искането за съставяне на правителство само с първия мандат, в което премиерът и министрите на отбраната и външните работи да бъдат от ГЕРБ. И ревнува, че Денков си приписва успехи, постигнати благодарение на това, че е имал за коалиционен партньор една национално отговорна партия като ГЕРБ. Сега очаквал от ПП-ДБ да му върнат жеста и да подкрепят кабинета на малцинството, който той ще предложи с първия мандат. Той не само ще се ръководи задкулисно от Борисов и Пеевски, но най-вероятно ще бъде оглавен от самия Борисов. Иначе той не би отишъл лично на консултацията с президента. За разлика от него Пеевски изпрати делегация на ДПС, водена от Йордан Цонев. Но, ако се стигне до връчването на втори мандат, дали Пеевски няма да се отропа в Президентството, за да го получи лично и да заяви желанието си да оглави евентуален кабинет?

Що се отнася до възможността за сформиране на правителство с третия мандат, който изразяват готовност да получат „Възраждане“, БСП и ИТН, това е само хипотеза. Иначе Йордан Цонев не би увещавал президента да стане посредник между партиите при пазарлъците за кабинет с първия или втория мандат. Впрочем, Радев охлади ентусиазма на „Възраждане“ за съставяне на кабинет без ГЕРБ и ДПС, като им напомни, че нямат нужните гласове. Още по-малък е шансът на БСП да убеди политическите сили в необходимостта от създаване на експертен кабинет. В миналото Столетницата може и да е била балансьор, но днес самата тя се нуждае от балансиране след оставката на Нинова и изгонването от ПГ на БСП на бившия седесар Калоян Методиев. Който по неведоми пътища се озова втори в листата на „БСП за България“ в 25-ти МИР – София, и влезе в НС благодарение на това, че Нинова избра да влезе от листата в Благоевград. Станалият независим бивш седесар и съветник на президента днес обикаля по телевизионните студия, ръсейки квалификации срещу хората в Президентството и „превратаджиите“ в БСП като мутри, престъпници, крадци, предатели и др. Храни куче, да те лае!

Така в кавги, раздумки и кандърми изтече още една седмица, след която ще започне връчването на мандатите за съставяне на правителство. Пръв ще опита късмета си Борисов и ако освен подкрепата от ДПС не получи или не си напазарува подкрепа от поне още 6 депутати, щафетата ще отиде у Делян Пеевски. Но решението на безизходицата може да дойде и с проста игра с кворума, при която част от депутатите да се изнижат от парламентарната зала, за да мине кабинетът на малцинството с по-малко гласове от половината плюс един от 240-членния парламент. Докато, за да мине един вот на недоверие срещу правителството, за него трябва да гласуват най-малко 121 депутати. В такъв случай одобрението на едно малцинствено правителство не изглежда мисия невъзможна. Проблемите за него ще дойдат, когато започне да предлага законопроекти, които не задоволят част политическите джамбази. Тогава Борисов ще усети какво значи зад гърба ти да наднича корпулентната снага на Делян Пеевски. Денков, който яде тази попара, стигна до заключението, че Пеевски е най-тъмното проклятие в български политически живот. Но прогледна за истината чак когато колата се преобърна.

При всички случаи наред с метеорологичното ни чака и горещо политическо лято. Гръцката бонус система е далеч от установяване в България и наесен, ако има избори, пак ще препрочитаме Алековия фейлетон „Гасете свещите!“. Докато в даден момент не останат желаещи да гледат един уреден политически мач и членовете на изборните комисии не хванат химикалките, за да помогнат на „баче Цено и други некои наши ора“. Било като попълват квадратчетата с преференциите, било като „гласуват“ с изцяло попълнени от тях бюлетини или като поправят сгрешените изборни протоколи. Европейци сме, ама не дотам! Нищо че според една реклама в БНТ преди 20 години сме избрали свободата и правото да мислим, влизайки в НАТО.