Нова Зора

  • Уголемяване на шрифта
  • Шрифт по подразбиране
  • Намаляване на шрифта
Начало Архив 2024 Брой 23 (11 юни 2024) Българската православна църква - заложник на Вартоломей?

Българската православна църква - заложник на Вартоломей?

Е-поща Печат PDF

Едновременно докато на 19 май, неделя, в гр. Сли­вен се провеждаше по­редният епархийски из­бирателен събор за Сливенски митрополит, на територията на държавата Турция, в гр. Истанб­ул, в пределите на манастира „Живоносен Източник“ в квар­тал Балъклъ бе извършена теж­ка антидържавна и антицърков­на диверсия с цел окупиране­то на духовния суверенитет на България.

Това се реализира от три­ма членове на Св. Синод – митр. Николай Пловдивски, митр. Киприан Старозагорски и митр. Яков Доростолски, и двама епис­копи – Сионий Велички, явяващ се един от кандидатите за Сли­венски митрополит, и Висари­он Смоленски, втори викарий на митр. Николай, които тръг­ват на кръстоносен поход, ка­къвто българската църковна ис­тория не познава към момента. За съжаление това беше проспа­но или услужливо подпомогнато от държавниците, политическа­та власт и ДАНС, която има пря­ко задължение по закон да пре­дотвратява опасности, касаещи националната ни сигурност, за която първостепенно значение има Българската православна църква.

Въпросната митрополитска диверсионна група се намира­ше в Истанбул без решение на Св. Синод и местоблюстителя на патриаршеския престол, и без знанието на останалата част от архиереите на Св. Синод. Нико­га не е взимано решение за из­пращане на делегация, която да съслужава с патр. Вартоломей и неговата геополитическа псев­дорелигиозна креатура „пра­вославна църква на Украйна“ („ПЦУ“), непризната от БПЦ и почти целия православен свят. Съответно никога не е възлага­но на конкретните лица да на­пускат пределите на Българска­та православна църква за подоб­на дейност, поради което тяхно­то присъствие при фенерския патриарх се явява самочиние в пряко несъответствие със сино­далната съборност и нарушение на Устава на БПЦ.

Възползвайки се от периода на безвластие в БПЦ след кончи­ната на патриарх Неофит, някои лица предпочитат в деня на из­бори за Сливенски митрополит не да се молят с народа Божий, а да извършат покушение срещу Светата Българска православна църква, съслужавайки с разкол­ници от структура, която пре­следва каноничната Украинска православна църква, оглавявана от нейния високодуховен и ка­ноничен митр. Онуфрий.

Понеже е казано, че по пло­довете им ще ги познаем, виж­даме, че няколко човека, изпъл­нени от юдино умопомрачение, се опитват да продадат много­страдалната, но останала вярна на Бога Църковна снага на тур­ския офицер Димитриос Архон­донис (патр. Вартоломей) като заложница, хвърлена в бездната на разкола за трижди проклети­те 30 гроша.

Тяхното деяние е престъпле­ние от правно-канонична глед­на точка, тъй като е в нарушение на Апостолско правило 10: „Ако някой, макар и вкъщи, се помо­ли с отлъчен от църковно об­щение, да бъде (и сам той) от­лъчен“, както и на правило 2 на Антиохийския събор и правило 9 на Картагенския събор. Освен това тук е налице и най-тежко законопрестъпление по чл. 59 от Конституцията – „измяна и пре­дателство към отечеството“.

В случая освен че става дума за осъзнато създаване на разкол в БПЦ, това е и съглашателство с ереста, чийто проводник е патр. Вартоломей, изповядващ изто­чен папизъм, претендиращ да е „пръв без равни“ („primus sine paribus“), с принадлежащата претенция за фенерско майчин­ство и подчинена дъщерност на почти целия Православен свят и етнофилетизъм.

При това на опелото на бла­женопочившия български па­триарх Неофит турският граж­данин и офицер Димитриос Ар­хондонис не спести да се кара на гръцки език в духовното сър­це на Българската църква, като се поруга върху непогребаното тяло на патриарха на Българска­та държава, издавайки му по­смъртна присъда, че не се е съ­гласил с оглавяваното от патр. Вартоломей разбойническо съ­брание на остров Крит. Жалко, че превеждащият българин и гръцки възпитаник не се посве­ни да спре тази мерзотна и гнус­на гавра на патр. Вартоломей с цялата Българска църква и със скръбта на народа.

В допълнение, патр. Варто­ломей по най-нагъл начин, без официалното желание и съгла­сие на Св. Синод на БПЦ, до­вежда на патриаршеското опе­ло главата на разколническата „ПЦУ“ „митр. Епифаний“ (Сер­гей Думенко), който е посрещнат от миряните с възгласи „Сергей Думенко, вън! Разколници и ере­тици, вън! Еретик, вън оттук!“.

Настоящата ситуация деле­гитимира синодалния статус на БПЦ по категоричен начин, тъй като тримата членове на Светия Синод няма как да бъдат изби­ратели на когото и да било, тъй като са с каноничен престъпен статус. Освен това друг член на Св. Синод в лицето на Западно- и Средноевропейския митр. Анто­ний на 25.1.2024 г. неизвестно по каква причина присъства в Рим и неизвестно с чие благослове­ние открито съмолитства [1] с римокатолици, за което кано­нът гласи: „Епископ, презвитер или дякон, който само се е мо­лил с еретици, нека се отлъчи.“ (Апостолско правило 45).

Предвид всичко това сино­далната представителност се явява тревожно кризисна, като що се отнася до избора на Сли­венски митрополит, ситуация­та е не по-малко проблемна във връзка с фаворита на митр. Ни­колай – еп. Арсений Знепол­ски, заради когото се провеж­дат втори избори и заради ко­гото беше наложена незакон­на интервенция върху списъка с достоизбираеми епископи без никакви основания, и то по вре­ме на изборна процедура.

На 19.5.2024 г., неделя, на празника на светите жени Ми­роносици, в гр. Сливен беше проведен епархийският избира­телен събор за излъчване на два­мата претенденти за Сливенски митрополит, като очаквано след всячески манипулации се стиг­на до следния резултат: – еп. Ар­сений Знеполски, викарий на Пловдивския митр. Николай – 26 гласа; – еп. Герасим Мел­нишки, главен секретар на Св. Синод на Българската право­славна църква – 25 гласа; – еп. Пахомий Браницки, ректор на Софийската Духовна Семина­рия „Св. Иоан Рилски“ – 18 гла­са.

Вероятно спокоен, че схе­мата е сработила, митр. Нико­лай, обладан от болни амбиции, отива да преговаря с парасино­далната си група за бялото було в ролята на църковни еничари, послушни не на Бога и събор­ността, а на презокеанския ке­сар и неговия пъклен господар Мамона.

Но сметките се оказват кри­ви, тъй щото неговият претен­дент за Сливенската катедра еп. Арсений е направил серия противоканонични съслуже­ния, продиктувани именно от митр. Николай, с непроверения за принадлежност към шпион­ски структури руски клирик Пе­тър Еремеев, низвергнат от све­щен сан по Апостолско правило 25 с указ на руския патриарх от 11.3.2024 г., утвърждаващ реше­ние на църковния съд на Мос­ковската епархия на Руската православна църква.

Въпросните съслужения се случват в пределите на Пловдив­ската епархия на следните дати:

– 20.4.2024 г. (Акатистна съ­бота) [2], – 28.4.2024 г. (Вход Господен в Йерусалим) [3], – 2.5.2024 г. (Велики Четвър­тък) [4], – 3.5.2024 г. (Велики Петък) [5], – 5.5.2024 г. (Второ Възкресение) [6], – 9.005.2024 г. (Светли Четвъртък) [7].

Еп. Арсений в противоречие на Устава на БПЦ е въведен в епископски сан само на 28 г. при изисквани 35 г. и е с прослужен стаж в клира само 6 г. от изис­куемия 10-годишен минимум, в пълно нарушение на чл. 83, ал. 2, т. 4 и 5 от Устава на БПЦ.

В допълнение в биография­та на еп. Арсений липсва инфор­мация да е бил някога под ръко­водството на духовен наставник или игумен, за да покрие мини­малното условие на чл. 83, ал. 2, т. 3 от Устава на БПЦ „да е живял в манастир поне три години“.

Предвид серията му съслу­жения с низвергнатия монах Петър Еремеев еп. Арсений под­лежи на Църковен съд и низвер­жение по Апостолско правило 11 – „Ако някой, който се брои в клира, се помоли с низвергнат, и сам нека бъде низвергнат“, пра­вило 4 на Антиохийския събор и правило 9 на Картагенския съ­бор за съслужение с низвергна­ти.

Извършеното деяние от еп. Арсений е непослушание към Църквата и се явява пряко нару­шение на духа на съборността, тъй като Св. Синод не е разре­шавал низвергнатия клирик на РПЦ да съслужава с български духовници.

Друг проблемен момент със статуса на еп. Арсений е, че той към момента не се е разграни­чил от разколническото съслу­жение в Турция на своя епар­хийски митрополит.

Обективно погледнато, един­ствената достойна постъпка, която би могъл да извърши еп. Арсений, е просто сам да се от­каже от надпреварата за Сли­венски митрополит, с което ще покаже, че въпреки диктатор­ската манипулация, под чието влияние се намира, той е свобо­ден човек и притежава качества­та да бъде български духовник. Защото иначе неговото силово навлизане в Сливенската епар­хия ще бъде посрещнато с дъл­боко презрение, а самият той ще представлява разколническа групировка, а не Българската православна църква, още повече че сам е престъпил правно-ка­ноничните граници, отвъд кои­то зее пропастта на погибелта.

Предвид катастрофалните последици от това беззаконие решението на тази тежка ситу­ация би могло да се случи, като предвид вече постъпилите в канцеларията на Св. Синод мно­гобройни жалби от цяла Бълга­рия, оспорващи достоизбира­емостта на еп. Арсений за Сли­венски митрополит, се приложи единственият законов начин в случая – Св. Синод да дисквали­фицира и анулира еп. Арсений Знеполски от изборния процес. След автоматичното отпа­дане от избраните кандидати на негово място трябва да бъде следващият по гласове – еп. Ге­расим Мелнишки (с 25 гласа), като изборът следва да бъде на­правен между него и еп. Пахо­мий Браницки, който има 18 гласа. Още повече че на Сино­далното заседание на 22.4.2024 г. въпреки несъгласието на Лов­чанския митр. Гавриил, Варнен­ския и Великопреславски митр. Йоан, Неврокопския митр. Сера­фим и Видинския митр. Даниил бяха премахнати от избирател­ния списък 4 епископи, при по­ложение че за тях нямаше ус­тановени никакви нарушения на каноните, Устава на БПЦ или закона на държавата. Следва да припомним, че сред отстране­ните са еп. Йеротей Агатопол­ски, доскорошен викарий на Сливенския митр. Йоаникий, и еп. Михаил Константийски, ду­ховно чедо на митр. Гавриил, спечелили най-много гласове – 26 и 22 съответно, въпреки че имат изрядни биографии с дъл­гогодишен живот в манастир, за разлика от еп. Арсений, и без ни­какви канонични и уставни на­рушения.

В противен случай, ако еп. Арсений не бъде дисквалифици­ран от изборния процес, епар­хийските избиратели и паството на Сливенската света митропо­лия са напълно в правото си да не допуснат еп. Арсений да стъ­пи в духовните граници на мит­рополията, тъй като той не е ду­ховен продължител и възприем­ник на архиерейската чистота на блаженопочившия митр. Йо­аникий, който строго е съблю­давал в неговата епархия да не бъдат допускани представители на разколническата „ПЦУ“ дори на ниво миряни, за което издава Окръжно писмо още през 2019 г.

Важна подробност е, че бла­женопочившият митр. Йоани­кий, преди да завърши своя зе­мен път, прозорливо е преду­предил, че украинският разкол ще застигне БПЦ ,и е завещал на своите духовни чеда строго да съблюдават каноните и тяхното отстояване дори до смърт, както повелява епископският обет:

„Завинаги ще остана верен на Светата Майка Църквата и при никакви обстоятелства няма да встъпя в църковно об­щение с разколници и отстъп­ници от светата Православна вяра. …При това обещавам, че няма нищо да върша по прину­да, макар и от силните на деня или от множество народ, ако и със смърт да ме застрашават, когато ми заповядат да сторя нещо, противно на божествени­те и свещени правила.“

Без съмнение настоящата ситуация е форма на покушение срещу Българската православна църква, която е с държавообра­зуващ статут и е извоювала с хи­лядолетната жертва на дедите ни своята автокефална незави­симост.

БПЦ не може да бъде залож­ник на геополитическите инте­реси и амбиции на т. нар. патр. Вартоломей, чието паство в Тур­ция наброява около 3000 човека, като има малобройна диаспо­ра и е с архаична титла Вселен­ски, тъй като от 15 век насам ус­тройството на Църквата и света е съвсем различно.

За съжаление митр. Николай се опитва да превърне БПЦ в ав­торитарно управлявана транс­атлантическа георелигиозна структура, подчинена на анти­български интереси, която ско­ротечно да признае Истанбул­ската конвенция, „еднополовите бракове“, осиновяването на деца от гей-двойки, смяната на пола, с което буквално да станем фи­лиал на „църквата“ на антиХри­ста. Така митр. Николай, автор на докторат „Канонична оценка на съвременния разкол в Българ­ската православна църква“, сам попада под изобличенията на собственото си твърдение:

„Страшна участ! Сякаш сър­цата им са окаменели. „защото сърцето на тия човеци е закора­вяло, и с уши тежко слушат, и затворили са очите си, за да не би някога с очи да видят и с уши да чуят, и със сърце да разберат“ (Мат. 13:15)“ [8]

С действията си митр. Ни­колай е на път да остане в ис­торията като глава на разкол, победен от луциферско по­мрачение за придобиване на властта на всяка цена, въпре­ки че сам знае, че залогът е не само неговата душа: „който съ­блазни едного от тия малките, които вярват в Мене, за него е по-добре да му надянат воде­ничен камък на шията и да го хвърлят в морската дълбочина“ (Мат. 18:6).

Ако групата архиереи, под­властни на амбициите на митр. Николай, не се покаят и отка­жат от съучастието си в това па­губно дело, Църковното изпъл­нение от верни миряни, клир и епископат ще бъдат принудени да обявят, че въпросните лица са се отделили от Кораба на Спасе­нието и не се явяват част от Жи­вото Тяло на Богочовешкия ор­ганизъм на Православната Све­та, Съборна и Апостолска Църк­ва. Дано това не бъде с родната ни Църква, тъй щото за греха на разкола е казано, че дори и мъ­ченическа кръв не би могла да го умие!