Календарът на юни е неумолим. Започва с гибелта на Ботев, но нататък продължава и с други събития, които историята не може и не иска да забрави. Най-близкото след Деня на Ботев и падналите за свободата на Отечеството е датата 6 юни. По-нататък следват 9 юни, 14 юни, 16 юни, 22 юни… Все събития, които в една или друга степен отгръщат нови страници и променят съдби на хора и държави. За другите – друг път, за 6 юни – сега, защото не е възможно да не се отдаде дължимата почит към този ден.
Преди 80 години на него е осъществена една от най-грандиозните военни операции - „Овърлорд“ – пример за основателна гордост на военното дело на САЩ и Великобритания от периода на Втората световна война. Тогава Обединеното командване на съюзническите войски открива дългоочаквания Втори фронт. Дори Сталин, който познава в детайли тайните и явни мотиви за времето, избрано за осъществяване на тази междусъюзническа договорка, не пропуска да отбележи „грандиозността на мащабите и майсторството при изпълнението на тази военна операция“. Ние ще пропуснем уточняванията и твърденията за една или друга причина, забавила или все пак наложила атакуването на т. нар Атлантически вал. В хода на операцията над 220 хил. не само американски и английски момчета оставят костите си по пясъците на Нормандия и в двумесечните сражения след стъпването на френския бряг на Ламанша. За историята, освен тяхната скръбна войнишка участ и слава, остават и думите на ген. Дуайт Айзенхауер: „Вярвайте силно, заедно ще победим!“
Тази операция е светла страница в иначе тайната книга на сложните взаимовръзки, намерения и дори надхитрявания, присъщи на „партньорите“ във всяка война. Но в тази обаче и на Изток, и на Запад има един и същи водещ мотив: „Смърт на фашизма, свобода на народа!“
До 9 май на следващата година светът на добрата кауза в очите на съвременниците наистина може би е изглеждал единен и обединен и съюзниците са били наистина съюзници. Много по-късно обаче ще се открият зловещите планове за друга една операция - „Немислимо“, планирана за осъществяване в още незавършилата последна фаза на войната. Няма да казваме, че тя е подъл удар в гърба, защото няма мярка, с която да определим чудовищните планове за друга една операция с над 300 ядрени бойни глави и 100 милиона убити съветски граждани, която предвиждала унищожаването на най-големите градове на Русия. И става ясно как и защо избуява плевелът на недоверието и как довчерашните съюзници – надежда за един по-добър свят, започват да се гледат из под вежди. И как откритият враг във всеки случай е за предпочитане пред мнимия съюзник и приятел.
Да, фашисткият завоевател е бил наистина безпощаден към „унтерменшените“, но по какво планираното съвсем сериозно от довчерашния съюзник се отличава от неговата известна и заклеймявана безпощадност и бруталност? И шаечната правда на тази внезапна еднаквост не слага ли знак на равенство между открития враг и мнимия съюзник? Ако си спомним определението на Дядо Вазов за нашите балкански съседи, може би ще осъзнаем и бездната, очертана от добилото популярност понятие “партньори“.
Може би е неслучайно, че седмица преди сияйната съюзническа дата 6 юни се появи и съкрушаващата статия на бившия президент и министър- председател на Русия Дмитрий Медведев „Как англосаксонците толерираха фашизма през 20-и и как го реанимираха през 21 век“. Статията на настоящия заместник-председател на Съвета за сигурност на Русия се основава на 5 въпроса към бившите съюзници от Антихитлеристката коалиция. Въпроси, които отмахват до голяма степен завесата за редица факти и събития, премълчавани или прикривани досега по висши политически съображения. Тази най-голяма в историята военна операция струва на западните съюзници 226 386 жертви.
Вермахтът губи в отбранителните сражения над 530 000 жертви. Това е необичайно за подобни военни действия съотношение на загубите на воюващите страни, въпреки че по почти цялото крайбрежие на Нормандия, немците изграждат т. нар. Атлантически вал. Това необичайно съотношение на човешките жертви се дължи на огромното военно-техническо превъзходство на съюзниците над Вермахта. По време на тази операция и вече след нея между САЩ и Великобритания се изгражда въздушен мост от мощни американски самолети.
Но месец по-рано в Германия се случва едно събитие, чийто успех е трябвало да сложи край на войната: на 20 юли 1944 г. срещу Хитлер е извършен атентат. Той е организиран от антинацистки настроени офицери и генерали с цел извършването на държавен преврат. Под кодовото название „Валкирия“, с убийството на Хитлер е трябвало да бъдат арестувани всички главни фигури на нацисткия режим.
Опитът за преврат не успява. Хитлер по чудо оцелява и дава заповед за жестока разправа с организаторите и участниците му.
По същото време съюзниците и особено У. Чърчил настоятелно молят маршал Сталин, Червената армия да започне лятното си настъпление от изток. Съветското главно командване взема решение въпреки недовършената подготовка за подобни нападения да започне настъпление по целия Източен фронт от Балтика до Черно море. Боевете между западните съюзници и Вермахта се водят главно в Северна Европа. На 23 август 1944 г. в Румъния е извършен държавен преврат и нейният крал обявява война на нацистка Германия.
Осемдесет дни след началото на „Овърлорд“ – 25 август 1944 г. е освободен Париж.
С падането на Париж формално се възстановява френската държавност, а самата Франция става част от антихитлеристката коалиция. Това дава възможност по-късно, при подписването на капитулацията на Германия, въпреки яростната съпротива на У. Чърчил, Франция да бъде включена в състава на победителите.
Днес, когато Западна Европа отбелязва Деня на победата над нацистка Германия на 8 май, е добре да се напомни, че в акта на капитулацията, подписан в Реймс неочаквано се появява името на Франция. На другия ден в Берлин е преподписан актът за капитулация, в който заедно с имената на държавите-победителки стои достойно и името на Франция. Това става по изричното настояване на Й. В. Сталин.
***
Откриването на Втория фронт безспорно има голямо значение за ускоряването на разгрома на нацистка Германия. Той представлява своеобразен връх на преодоляната идеологическа конфронтация между социалистическа Русия и нейната марксистка идеология, и либерално-демократичните две държави САЩ и Великобритания.
Благодарение на изключително приятелското сътрудничество между Ф. Д. Рузвелт и Й. В. Сталин са очертани контурите на предстоящия следвоенен световен геополитически ред. И двамата лидери се стремят този ред да просъществува поне половин век след войната. Така се и получи.
САЩ и СССР по онова време са две проспериращи велики сили, готвещи се за мирно съвместно съществуване.
Не такива са били обаче намеренията на третия член на голямата антихитлеристка тройка У. Чърчил. Той не приема нито идеологически, нито геополитически сговор между Ф. Д. Рузвелт и Й. В. Сталин за помирение. Британският лидер е против каквото и да е отстъпление на зони на внимание на СССР. Войната е свършена, руснаците са дали своето и е най-добре да бъдат върнати в онези граници, от които Хитлер е започнал войната срещу СССР.
Докато се е осъществявала операцията „Овърлорд“, докато в Западна и Източна Европа държавите се освобождават от хитлеристкото господство, У. Чърчил възлага свръхсекретна задача на малка група от Съвместния планиращ щаб на Британските въоръжени сили да разработи операция под кодовото название „Немислимо“.
Според тази операция веднага след капитулацията на Германия обединените западноевропейски въоръжени сили в най-кратък срок трябва да започнат широкомащабна война срещу СССР. Към тези военни сили е трябвало да бъдат присъединени двата милиона немски пленници, разбира се, вече в пълно бойно снаряжение.
У. Чърчил е вземал предвид и още едно важно обстоятелство – САЩ през юли месец вече са разполагали с ядрено оръжие.
На този план на У. Чърчил сякаш е нямало кой да попречи – Ф. Д. Рузвелт умира на 12 април 1945 г. А това е по-малко от месец до капитулацията на нацистка Германия на 9 май….
Тогава този план не се осъществява. У. Чърчил губи изборите, проведени точно по това време. Но както се вижда, неговият дух е жив и днес – операция „Немислимо“ е в набиращ скорост ход!