Нова Зора

  • Уголемяване на шрифта
  • Шрифт по подразбиране
  • Намаляване на шрифта
Начало Архив 2024 Брой 21 (28 май 2024) „Формиране на новия световен ред“

„Формиране на новия световен ред“

Е-поща Печат PDF

В Москва от 26 до 27 април се проведе меж­дународна научна кон­ференция „Преходът към многополярност и форми­рането на нов световен ред“. Събитието беше организирано от Института по всеобща исто­рия на Руската академия на науките, Руското историческо дружество, Института за пер­спективни исторически изслед­вания, Фондацията за развитие на международните обществе­ни и културни комуникации „На това стоим“ с подкрепата на ПАО «Транснефт» и Фонда­ция «Руски мир».

Председателят на Руското историческо дружество Сергей Наришкин, директор на СВР /Службата за външно разуз­наване/ на РФ, се обърна към участниците в конференцията с приветствено слово. В почет­ната трибуна на конференция­та бяха специалният предста­вител на президента на Русия по въпросите на международ­ното културно сътрудничество посланикът с особени пору­чения Михаил Швидкой, за­местник-началникът на Ми­нистерството на образовани­ето и науката на Русия Кон­стантин Могилевски, както и научният директор на Ин­ститута по обща история на Руската академия на науки­те, съпредседател на Руското историческо дружество, ака­демик Александър Чубарян.

В конференцията участваха водещи руски експерти, както и 13 чуждестранни специали­сти от Китай, Индия, Южна Африка, Иран, Виетнам, Сър­бия, Казахстан, Франция, Ве­ликобритания, Ирландия, Ка­нада, Армения и България. Сред чуждестранните участ­ници баха: Джефри Робър­тс - професор в University College Cork (Ирландия), Уан Сиаоджу - главен изследова­тел, ръководител на отдела по история на Русия и Цен­трална Азия в Института по обща история на Китайска­та академия за социални на­уки, Джу Джианли - водещ изследовател в Института по обща история на Китайска­та академия за социални на­уки, Аджай Патнайк - про­фесор в университета. «Джа­вахарлал Неру» (Индия), Ри­чард Сакуа – професор в Университета на Кент (Вели­кобритания), Бехзад Хакпур – старши експерт в Центъра за международни политиче­ски изследвания към Мини­стерството на външните ра­боти на Ислямска република Иран, Реймънд Нквенти Фру – професор в университета Сол Плааки (Южна Африка), Паскал Коши – професор по съвременна история, Париж (Франция), Александър Хил – професор в университета в Калгари (Канада), Горан Ми­лорадович – от Института за съвременна история, Белград (Сърбия), Та Минх Туан - ви­цепрезидент на Виетнамска­та академия за социални на­уки, Еркин Абил - депутат от Мажилиса на парламента на Република Казахстан, Гри­гор Аршакян – старши нау­чен сътрудник в Института по история на Националната академия на науките на Ар­мения и професор Нако Сте­фанов от България.

Дискутираха се следните ос­новни проблеми:

Ролята на различните ре­гиони на света във форми­рането на нов многополюсен свят;

Интеграционни обедине­ния и тяхното развитие, пре­ди всичко БРИКС;

Мястото и ролята на Русия в новия световен ред;

Ценностният аспект на промените, настъпващи в света;

Кризата на глобалното го­сподство на Запада в система­та на международните отно­шения.

Доклади представиха из­вестни руски специалисти, представляващи водещите на­учни центрове на Русия: К. В. Бабаев - директор на Инсти­тута за Китай и съвременна Азия при Руската академия на науките /РАН/, Л. В. Ланик от Институт по обща история на Руската академия на нау­ките, A.В. Ломанов - замест­ник-директор на ИМЭМО при РАН, М.Г. Смирнов - доцент в катедрата по публично и международно правно осигу­ряване на националната си­гурност в Руския държавен университет за нефт и газ и Националния изследовател­ски университет на името на И. М. Губкин и други. Интерес­на забележка направи А. Лома­нов, а именно, че в терминоло­гичен план е по-правилно да се използва не термина «монопо­лярен», а «едноцентричен» /мо­ноцентричен/ и съответно не «многополярен», а «многоцен­тричен» /мултицентричен/.

Според директора на Ин­ститута за Китай и съвремен­на Азия Кирил Бабаев в мо­мента се развива трицентри­чен свят, чийто лидери са Ру­сия, Китай и САЩ. Тази теза беше коментирана от Реймънд Нквенти Фру, професор в уни­верситета Сол Плааки (Южна Африка), който заяви: «Афри­ка се счита за един от най-бъ­рзо развиващите се континен­ти с много младо население, така че е време светът да за­почне да приема много сериоз­но ролята на един континент, който е бил изправен пред по­тисничество и поробване в продължение на толкова много векове».

Заместник-деканът на Юри­дическия факултет на Руския държавен университет за нефт и газ Михаил Смирнов заяви, че бъдещето на света е в многопо­лярността. Той подчерта, че «Но­вият световен ред вече е в етап на икономическо и идеологиче­ско формиране. Това се случва преди всичко на платформата на БРИКС. Ако сегашната криза се влоши и Съединените щати не искат да отстъпят, това може да доведе до формиране­то на военен съюз между Русия, Китай и други страни. Тоест ще се премине към нов формат на конфронтация със Запада“ - до­бави той.

Академик Чубарян, съгла­сявайки се с някои изказани мнения за формиращата се в момента ключова геополити­ческа трицентричност – КНР, САЩ и РФ, подчерта, че тя се характеризира с различни со­цио-икономически платформи. КНР е със социалистическа ори­ентация. САЩ демонстрира не­олиберален модел с начеващи неокейнсиански елементи. Ико­номическата система на Руска­та федерация той определи като «консервативна».

В дискусиите българският представител изказа мнението, че «...Москва, например, би мог­ла в Съвета за сигурност на ООН да подкрепи инициативата на миролюбивата българска обще­ственост за реализация на иде­ята «България - Зона на мира». Това би позволило премахва­нето на всички чужди военни бази от страната. Така Русия и България биха направили го­ляма крачка една към друга във формирането на многополюсен свят и следователно това би било в интерес и на българско­то общество, и на руското об­щество».

Тази идея след това бе ко­ментирана в някои от репорта­жите за конференцията на част от присъстващите там сред­ства за масова комуникация /в. «Взгляд»/.

Основен извод, с който се съгласиха участниците в конфе­ренцията, бе следният: Светов­ният ред, установен след Втора­та световна война, вече изжи­вя себе си. Основата на новия глобален ред трябва да бъде ра­венството и взаимното уваже­ние. Все повече страни осъзна­ват това и са поели или вече са готови да тръгнат по пътя на прехода към многоцентричен свят.