Нова Зора

  • Уголемяване на шрифта
  • Шрифт по подразбиране
  • Намаляване на шрифта
Начало Архив 2024 Брой 21 (28 май 2024) Истината, която се премълчава умишлено

Истината, която се премълчава умишлено

Е-поща Печат PDF

След влизането на Бълга­рия в Европейския съюз по-голямата тежест от пропуснатите ползи и негативи за икономиката на страната ни паднаха върху учас­тието ни в единния европейски пазар. Към 2007 г. икономиката ни беше с ниска конкурентос­пособност, което се отрази нега­тивно както на производството, така и на потреблението на до­макинствата. Само при три от важните продукти сме запа­зили производството си през годините – електроенергия, пшеница и царевица. Сред всички останали се наблюда­ва драматичен спад. Това се дължи на факта, че през 2007 г. икономиката на България не беше готова за отворения пазар.

Преждевременното от­криване на нашите граници за внос и износ, преди бъл­гарските фирми да са стана­ли конкурентоспособни за за­падните пазари, доведе до ог­ромни загуби. Решението бе в налагане на държавни защитни механизми в интерес на родни­те производители, но за Бълга­рия такива не бяха позволени. По този начин ниската конку­рентоспособност в комбинация с отварянето на границите за търговия, в съответствие с по­литиката на ЕС и на Световната търговска организация, се пре­върнаха в най-големия бич за българската икономика.

Отварянето на европейския трудов пазар за българските граждани доведе до рязка за­губа на население в трудос­пособна възраст в невиждани мащаби, а без съмнение най-ва­жният ресурс за една страна са хората. По данни на НСИ към момента на присъединяване на България към ЕС през 2007 г. населението на България е 7 659 764 души, а към 2023 г. то е намаляло до 6 446 596. Това оз­начава, че за 17 години сме на­малели общо с 1 213 169 души, по 71 363 на година. Всички знаем обаче, че това са офици­ални данни - неофициалните са още по-стряскащи.

Това има трайни последи­ци върху пенсионната ни сис­тема, които ще се задълбочават, тъй като страната ни остава без квалифицирана работна сила, а на всеки останал работещ в страната ни се пада издръжка на все повече пенсионери, ученици и държавни служители.

От икономическа гледна точ­ка намаляването на населението през годините е довело до по- нисък брутен вътрешен про­дукт за страната ни. Ако бъде отнесен размерът на БВП на гла­ва от населението, който опре­деля нивото на икономическото развитие на една държава, към броя на хората, с който сме на­малели като народ, пропусна­тите ползи за България въз­лизат на общо 156 632 709 144 лева, или с по 9 213 688 773 на година.

Зависимостта на тези про­пуснати ползи обаче не е линей­на, тъй като при по-голям обем на производство и съответно на потребление се получават по- големи икономии от мащаба, а също така се благоприятства привличането на повече нови инвестиции и реинвестирането на печалби. Така че реалните ни загуби са много по-големи.

Друга голяма тежест от пропуснати ползи падна вър­ху преждевременното извеж­дане от експлоатация на пър­вите четири енергоблока на АЕЦ „Козлодуй“. Изчисленията на специалистите от „Възраж­дане“ сочат, че цената, която плащаме под формата на про­пуснати ползи, от спиране­то им (първите два през 2002 г., а вторите два през 2006 г.) до 2023 г. възлиза на около 24 млрд. лева.

Иначе казано, общите за­губи от членството на Бъл­гария в ЕС за 17 години въз­лиза на грубо 181 млрд. лева. Това обаче никъде не се казва. Вместо това ни дават статисти­ките за платения членски внос от страната ни (около 20 млрд. лв.) и получените пари по ев­рофондовете (около 40 млрд. лв). Ако сложим и тях в смет­ката, ще получим общо загуби 201 млрд. лв. и печалби от 40 млрд. Крайният баланс е 160 млрд. лв. щети за държавния бюджет.

Това е истината. С влизането си в ЕС България се превърна в суровинен придатък на за­падноевропейските държави, които източиха нашите демо­графски ресурси и колонизи­раха нашата икономика. Ето защо е абсолютно задължително предоговарянето на членството ни в ЕС, защото в тази си фор­ма то буквално задушава и уби­ва българската държава и ико­номика.