Нова Зора

  • Уголемяване на шрифта
  • Шрифт по подразбиране
  • Намаляване на шрифта

Болно време

Е-поща Печат PDF

Все по-ниско ляга облач­ното небе над България. Ливнаха дъждове, плъз­наха ноемврийски мъг­ли. Почти като в стих на Вер­харн, няма го само вятъра: “Да сте виждали вятъра на кръсто­пътя на петстотин пътя?”

И душата се надига на пръ­сти, наднича зад стъклата на централи и канцеларии, рее се над площади и върхари, занича в други тревожни очи, прислуш­ва се в ускорения ритъм на дру­ги сърца. А въздухът е гъст като стопен шоколад и само стипчи­вият вкус на станиол между зъ­бите те кара да усещаш електри­ческата аномалия на някаква невидима волтова дъга между небето и земята. Синоптиците не съобщават подобни явления, а още по-малко ги обясняват. Най-често ни обещават слънце по пладне и градуси над нулата сутрин. И човек се радва, слуша, а сърцето му леденее. Болно вре­ме. Виделите и патилите само клатят глави и повтарят – нещо има да става, не я бива хавата.

Млада невеста да беше, или стар ревматизъм, човек да му намери колая! А то, като бур­гия пробиват ушите ти. Днес ти просвредляват мозъка с новина­та, че бившият главен прокурор бил вдъхновител и поръчител на две убийства, едното от които, за по-сигурно, и сам извършил; а утре, че бившият министър на вътрешните работи бил глав­ният разпоредител на пазара за наркотици!..

Слушаш и се оглеждаш за вятъра, но ни гора зашумява, ни вятър повява. Като пирон в тенекия само скърца от су­трин до вечер гласът на чове­ка, който по закон и традиция би трябвало да бъде най-мъл­чаливият; най-неразличимо сивият; най-тихият; за да бъде и най-мъдрият в своята стро­гост. Една сянка, могъща не с броя на изговорените пред ка­мерите и прожекторите думи, а с тайнствеността на власт­та, която упражнява, в която категоричността не може да бъде опровергавана, защото по условие е тържество на ис­тината.

И тогава се сещаш, че всъщност е реч за България, че тя е името на твоята тре­вога, която те стиска за гърло­то. От памтивека живее тя на този кръстопът на петстотин пътя и от памтивека я брулят с юмруци суровите ветрове на историята. И всяко нейно по­коление е имало своите изпи­тания, своите битки на живот и смърт, своите сражения с вероломната подлост, безраз­съдството и омразата. Имало е своите рани от завистта и ята­гана; своите стонове и горчил­ки от страшното вино на от­ровата. Но България е пребъд­вала. Възкръсвала е от пепел­та и с надежда и радост, като слънчогледова нива към ясно­то слънце обърната, е поемала през света. А по този път всич­ко е бивало: и радости, и побе­ди; и покруса, и болка! Земя за прицел, тя оцеля не защо­то нейните държавни мъже бяха безгрешни, не защо­то бяха безкористни и без­сребреници, а защото зна­еха, че Отечество се пази с достойнство и чест – най-съкрушаващите оръжия и най-безценният и невъз­вратим капитал. Посинени от бой и с опърлени със сла­ма бради и вратове, пред вра­тата на самата Черна джамия, те ще имат просветеното съз­нание да поставят държавния интерес над личната болка и унижение. И да изрекат кри­латите думи, с които България ги помни: “В моето Отечест­во такива неща не стават”.

През 20 век България по­зна покрусата на две нацио­нални катастрофи, но пред нито един от победители­те не застанаха недостойни мъже. Бяха воини, непобедени на бойното поле, които имаха дързостта пред лицето на по­бедителя да заявят, че Бълга­рия ще пребъде въпреки всич­ко. По-късно, когато пред це­лия свят ни наричаха варвари и тъмни балкански субекти, макар и с белезници на ръце­те, един комунист самоотвер­жено защити българската чест, достойнство и слава. След вре­ме, когато убеждаваха света в т. нар. българска следа в покуше­нието на папа Йоан-Павел Вто­ри, един злодей на перото, с ос­тър като бръснач език, ядовито заяви пред смаяните камери: “Не сме стреляли ние. Когато го правим, умира един крал и един министър на външните работи в добавка”.

Списъкът на достойн­ството няма как да бъде до­вършен. Доскоро никой от държавните мъже не си е позволявал да налива катран в образа на България. Нача­лото постави т. нар. първи сво­бодно избран президент на републиката Ж.М.Ж. “Нова Зора” вече две десетилетия съобщава името му само с инициали. В черния панте­он на очернителите на Бълга­рия обаче останаха да светят с неповторима светлина чер­ните нимби на такива патри­оти като Ф. Д., И. К., П. С., Д. Л., К. Т. Макар и нине здрав­стващи, те всъщност сами не знаят, че отдавна са духовни мъртъвци. Тях нека Господ да ги съди. И да ги прости, ако му даде сърце. За нашата прош­ка те са големи, твърде големи предатели!

Този брой на “Нова Зора” излиза извънредно, може би защото като станиол между зъбите чувстваме задавения вик на тревогата. Времето е болно, а нещо витае във въз­духа. Нещо предстои да се слу­чи. Иначе как да повярваме, че министърът на вътрешните работи не разбира, че казва на света непростими за България думи? Как да повярваме, че министър-председателят не разбира до какво води това? И как да не повярваме, че Него­во Превъзходителство обича България? Нали вече двайсет години живеем като в стък­лен дом. И отдавна научихме, че нещата са прозрачни, дори когато ги закриват със завеси от думи. И че всичко се вижда.

Хора, бдете!

„Нова Зора“, бр 43, 30.11.2010 г.