Преди дни в зала „Тържествена“ на Централния военен клуб в столицата се проведе обществено обсъждане на предложената от социалното министерство „Стратегия за детето 2024-2030 г.“ Събитието бе организирано от сдружение „РОД Интернешънъл“, фондация „Нашият дом е България“ с подкрепата на радио „Зорана“.
На поканата за участие се озоваха над 140 души от цяла България. И не случайно. Защото малко преди да подадат оставка, т. нар. академик Денков и Шалапатова са приели скандален „Годишен план за насърчаване на ранното детско развитие за 2024 г.” На тази основа чрез своята структура - Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД), социалното министерство предлага нова версия на отхвърлената през 2019 г. „Стратегия за детето 2019-2030 г.“
Тогава българската общественост бурно реагира чрез масови протести срещу опитите да се ограничат права на родителите, гарантирани от Конституцията, да се допусне намеса в живота на семейството чрез „грижите“ на добре познати – финансирани отвън фондации и НПО-та, ратуващи за ранно сексуално образование на децата, подкрепа на ЛГБТИ „общности“, за приемане „европейски стандарти“ за въвеждане на цялостно сексуално образование, за което призовава и т. нар. Хелзинкски комитет, известен с печалната си слава на антибългарски грантоед.
А тези „стандарти“ предвиждат налагането – против волята на родителите, децата да бъдели информирани още от 4-годишна възраст за „правото да изследват половата си идентичност“, „да научат за сексуалните си права“, „да уважават и разбират различията в сексуалността и сексуалната ориентация“, да бъдели информирани за „различните форми на семейството“, за „удоволствието и насладата, извличани от докосване на тялото, от ранната детска мастурбация“, да имали правото „да разкриват сексуалната си ориентация“...
Според стратегията в България имало загриженост, че не се отделяло достатъчно внимание на въпросите за джендърната дискриминация и хомофобията, битували негативни чувства към ЛГБТИ общността и т. н, и т. н.
Инициаторите на събитието и основни докладчици – адвокатите Владимир Шейтанов, Виктор Костов, Иглика Иванова, юристът Иван Вълков, съпредседателя на Сдружение „РОД“ Давид Александров и арх. Пламенов Мирянов, предложиха на обсъждане такива жизнено важни въпроси като:
- Какво е „детско правосъдие“ и какви опасности крие то при внедряването му в българското правораздаване?
- Що е то „ранно детско развитие“ и какво отражение ще има тази поредна абстрактна формулировка върху живота на българските деца?
- Наистина ли държавните чиновници са компетентни да определят кой е „най-добрият интерес на детето“?
- Премахната ли е идеята за ранно и всеобхватно сексуално образование в новата стратегия, или е скрито зад някой от многото термини без дефиниция?
- Защо според държавните институции в най-бързо топящата се нация в Европа многодетните семейства се определят като рискови?
Докладчиците изложиха своето разбиране за юридическата несъстоятелност на стратегията. Зад лишената от правно основание словесна еквилибристика на изготвилите документа стои неспособността на институциите да дефинират съществените проблеми на децата и да намерят работещи решения. По никакъв начин стратегията не отчита демографската катастрофа в България, сериозното влошаване на семейната среда поради липса на грижа за семействата и факта, че от 2019 до 2024 броят на децата в България е намалял с близо 100 000! Според адв. Владимир Шейтанов зее „пропаст между проблемите на децата и проблемите, заложени в стратегията“.
Вниманието на аудиторията бе насочено към притеснителни данни, че половината деца в страната живеят без семейство от баща и майка, че съществено се увеличава броят на мъртвородените деца наред с броя на абортираните здрави бебета. Особено тревожна е тенденцията „стратезите“ на политиките за деца да взимат решения в отсъствието на родителската общност. Провежданите от властите обсъждания се превръщат във формални поради отказа на ДАЗД да предоставя текстове, върху който да се дискутира в конкретика. Така на практика родителите са изключени от процеса на изготвяне на стратегията, което издава и намерението на властта – в лицето на чиновници в социалните ѝ структури, да изземват основни права на родителите и да елиминират обществото.
Експертите се обединиха около становището, че предложената стратегия не решава нито един от основните проблеми на децата и че най-малките граждани на България не получават нищо от междусекторните политики, засегнати в документа. Това превръща стратегията в безсмислена. Нещо повече – тя е вредна, защото повтаря едни и същи пороци от десетилетия. Тя е и опасна поради обстоятелството, че нарушава изконното право на неприкосновен личен и семеен живот. Адв. Виктор Костов я определи като „лишена от здрав разум и логика“, защото ляга на сбъркана философия за това каква е ролята на семейството. Познаването на съвременните практики в социалната сфера оставя усещането, че някой измества родителите и това не е държавата, а конкретни неправителствени организации (НПО), които са на чужда хранилка с антибългарска подкваса.
Като потвърждение на изречените опасения за легализирането на опасни посегателства над психиката и личностното развитие на децата и ограничаване правата на родителите юристът Иван Вълков съобщи за скандалното правителствено решение от 4 април 2024 г., прието на едно от последните заседания на Министерският съвет под ръководството на Николай Денков и вероятно по предложение на ексминистър Иванка Шалапатова, за реализиране на програма за ранно детско развитие, включваща ранно сексуално образование.
Участниците бяха запознати с един от най-скандалните случаи на злоупотреба с детско правосъдие от чиновници в социалните служби – извеждането на детето Рафаел Тодоров от семейството на биологичните му родители по скалъпени обвинения за дете в риск от лишаване от образование. Беше прожектиран и документален филм за предлагане на алкохол, райски газ и други опиати на малолетни и непълнолетни деца под носа на съда и прокуратурата в столична дискотека на стотина метра от Съдебната палата в София.
Изложенията на експертите и участниците в аудиторията породиха множество въпроси и коментари. Изразена бе категорична воля по посока грижа за семействата и децата, защото в тяхно лице се проектира и бъдещето на България. Прочетено бе и специалното поздравление до участниците на Нешка Робева – световноизвестната треньорка по художествена гимнастика на десетки български деца, което публиката горещо аплодира.
Присъстващите в залата единодушно гласуваха приемане на Декларация към обществеността, чрез която да се изрази аргументирано становище относно безполезността на „Стратегията за детето 2024- 2030 г.“ в предложения ѝ вид.
Обсъждането бе предавано на живо в ефира на радио „Зорана“ и в електронните канали на РОД.