Нова Зора

  • Уголемяване на шрифта
  • Шрифт по подразбиране
  • Намаляване на шрифта
Начало Архив 2024 Брой 17 (28 април 2024) Първи май! Или иде Ден първи

Първи май! Или иде Ден първи

Е-поща Печат PDF

Този празник в начало­то на т. нар. демокра­ция бе заклеймен като комунистическа от­живелица. Наравно с него бяха низвергнати класи, противосто­яния и истини, безусловно по­твърдени от живота, които про­пагандата и властта първо за­мъглиха, а после нагло и напъл­но отрекоха. Разбира се, нищо не ставаше случайно. Привеж­даше се в изпълнение Вашинг­тонският консенсус. Втълпява­ше се, че демокрацията може да бъде само и единствено дясна. И хората се попримириха. Във всеобщия хор на отрицание­то нима можеше да оцелее про­зряната още от библейски вре­мена правда? А е казано: „Пове­че може камила да мине през иг­лени уши, отколкото богат да влезе в Царството небесно.“

Богатите обаче, не само у нас, винаги са се смятали за бого­равни и тези думи на Спасите­ля не ги тревожеха. Те живееха на този свят като богове, може би защото изначално бяха езич­ници, неверници или най-чес­то „излъжи господ“. Молитви не знаеха, но да се кръстят набожно умееха. През годините на своето столетно „богуване“ се бяха из­педепцали да изобразяват, кога­то преценят, дори смирение или божем съчувствие. Никога оба­че не престанаха да водят своя­та борба против народа и наро­дите, докато накрая все пак по­бедиха. Макар и не окончател­но. Търговците и спекулантите, финансовите монополи и както някога ги нарече 32-ият прези­дент на САЩ Франклин Рузвелт „безразсъдните банкери“, кои­то владееха, а управляват и днес властта на организираните пари, която и тогава, и сега оба­че продължава да бъда органи­зирана престъпна група в све­товен мащаб. Някои опреде­лят тази група като вездесъща­та „дълбока държава“. Но дали ще се самовеличаят като гос­подстваща управляваща класа - a ruling/dominant class, или ще се прикриват в някое от много­бройните си синоними, това не е от особено значение. Нейната политическа същност винаги е била осъществяването и гаран­тирането на онази действител­ност, която изразява позабра­вената днес думичка експлоата­ция. Пиша „позабравената“, но всъщност по-точно е да се каже „забранената“.

Епична е борбата срещу това грабителство и потисни­чество, които са истинската и неизменна същност на октопо­да на капитализма. Дори фео­далите на Запад, а в Русия и по­мешчикът са имали вменени от порядките и църквата неизмен ни задължения. Те са били отго­ворни за прехраната и същест­вуването на своите „крепостни“. Днес обаче лайтмотивът в иде­ологията на класата на експло­ататорите е узаконяването на неравенството и безпредела на собственото им самообога­тяване без всякаква отговор­ност и грижа за народа. В това отношение тяхната главна за­дача е да бъде осъществен раз­громът на държавата с нейните изначални задължения относно възпроизводството и бъдещето на нацията. Атакувани и еро­зирани са такива основопола­гащи за обществото системи като правосъдие, образование, сигурност, култура и пр. Чрез т. нар. реформи те са превърнати във фасада за прикритие на ина­че един безпогрешно действащ, пълзящ людоедски механизъм за тотално господство над чове­щината. В това отношение в са­танински интернационал са обединени всички тъмни сили. Подчинена е дори науката, за­ставени са да обслужват вся­ка конюнктура и учени, и ин­телигенция. Цели институти обслужват борбата на господ­стващите мира сего и всяка из­исквана от тях политика, коя­то подрива същността дори на някаква относителна справед­ливост. От финикийски времена „меката сила“ е била средство и инструмент на властта. Днес обаче, след оттеглянето на дър­жавата и овладяването на сред­ствата за производство от корпо­рациите потисническата класа, вече открито налага единстве­но собствените си интереси. Принципите на хуманистичните ценности, словоблудството и ек­вилибристиката на „медиите под контрол“ отдавна са превърнати в точно обратното на понятията, които трябва да изразяват.

Погледнато по-нашироко, изглежда, че злото е неудър­жимо, неизтребимо и всепо­беждаващо. И както е казал по­етът, „отникъде взорът надеж­да не види“. Българският гений е добавил: „Тъй върви светът, лъжа и робство на тази пуста земя царуват“. И все пак про­светления, даващи живот на на­деждата, има. Злото винаги е било на крачка от пълната по­беда и никога не е успявало да я постигне. Такъв е законът на живота. От ужасяващите Ди­кенсови реалности, през мечти­те и илюзиите на парижките ко­мунари, волята на онеправдани­те е набирала сила.

На 1 май 1886 г. организи­раните работници издигат глас за осемчасов работен ден. Триста хиляди души предявя­ват своите искания пред стъ­писаната власт в Чикаго. Три дни продължават протестите и демонстрациите, докато накрая господстващата класа отгова­ря с най-примитивния способ – терора. Ранени са от полици­ята стотици хора, убити са чети­рима, други седем са изправени пред съда и по късата процеду­ра са осъдени на смърт. Причи­ната е избухнала бомба в поли­цейските редици. Провокаци­ята като повод за разправа не е само привилегия на днешно­то време. Нито пък тактиката на тоягата и моркова. По-къс­но екзекутираните са оправда­ни и случаят е записан в графа­та „съдебна грешка“. На света се поднася обаче фалшивата теза за обективността на съда и тър­жеството на правдата. Но мал­цина вярват в това. Само две го­дини по-късно пожарът на про­зрените истини обхваща сърца­та на милиони хора, повярвали, че обединени, могат да се про­тивопоставят на злото. Експло­атацията по дикенсовски обра­зец не е победена и отменена. Но надеждата укрепва. От само себе си се налага моралният об­раз на работника, с неговата ос­ъзната принципност и жертво­готовност в името на един по- добър свят. Философи се наемат да обясняват и обосновават сми­съла и технологията на борбата на милионите. И да утвърждават понятия като „работническа класа“ и „победа на народите“. Професионални революционе­ри тръгват по кривите тъмни пътеки на тероризма и въоръ­жената борба. „В бой последен“ препускат червени ескадрони и пламти над тях огнената звезда на надеждата. Поети възпяват и метафорично назовават бъде­щето, в което непременно „сеп­тември ще бъде май!“

Жълтеят обаче страници­те на историята, откъснати и най-често пренаписани, додето старата блудница споделя по­стелята на всеки победител, ма­кар и временен. За да стигнем до днешните дни с прозрение­то на поета, че няма какво тя да даде „на хората от фабрики и канцеларии“. Но жива е памет­та на кръвта. Неугасим е фа­рът на надеждата, че Бог ни­кога няма да позволи пълната победа на злото. Ако вярата е крепка и непоклатима, истината ще застига лъжата. И правдата в края на краищата винаги ще бъде победител. Защото да при­помним: Търговците нямат мяс­то в храма!

А сега е времето сърцата ни да набират висота в часа горчив на този празник. И всеки да знае и да помни своя род, език и длъжност. Новият ден иде.

Иде Ден първи!