Нова Зора

  • Уголемяване на шрифта
  • Шрифт по подразбиране
  • Намаляване на шрифта
Начало Архив 2024 Брой 16 (16 април 2024) За БСП честно и открито

За БСП честно и открито

Е-поща Печат PDF

 

Кръстьо Трендафилов е политик и експерт. Роден е в село Хайре­дин, Монтанско. Завършва Висшия икономически институт “Карл Маркс” в София. Бил е кмет на Враца, секретар на ГК на БКП и ди­ректор на Машиностроителния комбинат „Гаврил Генов“, Враца.

В периода 1990-1991 г. е депутат в 7-ото Велико народно събра­ние, а от 1991 г. до 1998 г. е депутат в 36-ото и 38-ото народно съ­брание. Бил е член на Комисията по земеделието, горите и поземле­ната реформа. От 10 юни 1996 г. до 12 февруари 1997 г. е министър на земеделието и хранителната промишленост в правителството на Жан Виденов. Става член на Висшия съвет и Изпълнителното бюро на БСП през 1998 г. Бил е съветник на президента Георги Първанов.

Предстоят избори и от­ново станахме свидете­ли на поредната сбир­ка на „социалисти“, го­ляма част от които отдавна не членуват в ТАЗИ партия. Сами­те те отдавна са лидери на дру­ги партии, които държат вина­ги да се разграничават от БСП. Явяваха се на избори със свои платформи. Участваха в управле­нието на държавата с глутници­те на Борисов и Пеевски, но мно­го се вълнуват за БСП , която не била изразител на така нужна­та на страната лява политика. И която се представя все по-ло­шо на изборите – и на местни­те, и парламентарните. При­чината според тях, както твър­дят, е, че нещата се влошиха, след като БСП беше оглавена от Корнелия Нинова. Решение­то им е недвусмислено: смяна­та на председателя К. Нино­ва! До тези изводи достигнаха другарите от „Социалисти – 21“ според др. Пирински; „Социа­листи – 23“ според Паскалев, и „Бузлуджа - 24“ според др. Та­ков. Много от тези, които сеча­ха и кършеха клоните на 130- годишния дъб, се вълнуват, че короната става все по малка и че въпреки техните усилия продължава да съществува. Те обаче така и не разбраха, че от отсечени клони става само листник за храна на козите, но не и фиданка за посаждане.

УВАЖАЕМИ

ГОСПОДА И ДРУГАРИ

Истината е, че последните години БСП води последовател­на битка с паралелната държа­ва, че разработи и прие „Визия за България“ с участието и на ня­кои от вас, и че защитава, а често и успява да реализира решения в борбата с бедността и паралел­ната държава. Сиреч Нинова за разлика от вас е боец. Тя до­пуска грешки като партиен, но не е изневерила на завета на хилядите, отдали живота си в борбата против тези, които ограбват народа, против тези които съсипаха здравеопазва­нето, образованието, армията през последните 15 г. , а това е партията на бившия член на БКП Бойко Борисов и негова­та партия ГЕРБ.

На въпроса кога и защо БСП започна да губи доверието на българския народ отговорът е ясен: още в началото на т. нар. преход! Следва

ПОЗИЦИЯТА

НА ЕДИН СОЦИАЛИСТ

ВЕТЕРАН С НАД 60 Г.

СТАЖ В ПАРТИЯТА

Моето поколение, което ра­ботеше в базовите партийни организации, в изграждане­то и ръководството на хиляди­те промишлени предприятия и мощни аграрни структури, и понасяше някои от грешните на растежа на другарите от ви­сшето ръководство начело с Т. Живков, често беше наказва­но. Изпращаха ни на най- трудните обекти , но това не ни отклоняваше от главната цел - изграждането на държа­ва, в която хората да живеят спокойно, с вяра в утрешния ден. Работехме със самочувст­вие, че създаваме условия за нашите деца, та те да живеят в държава, съизмерваща се с най- добрите в света.

В това ръководство ключо­ва роля имаха Андрей Лука­нов и П. Младенов, които по­еха управлението на партията и държавата след Живков те поеха управлението на Парти­ята и държавата след Живков. Те бяха млади, образовани, с опит в политиката. Зарадва­хме се, че при наличието на ог­ромното материално богатство, натрупано за 45 г., при нали­чието на вече сериозно под­готвена и квалифицирана ра­ботническа класа, на мощни научно-производствени твор­чески колективи бързо ще преодолеем настъпилата кри­за. За съжаление нашите на­дежди бяха осланени само сед­мица след прословутия пленум! Започна се с чистки на някои от най-заслужилите и достойни специалисти. Мнозина недоумя­ваха, но още по-много бяха оне­зи, които си казваха, че денят си личи от утринта. И се започна.

Още в началото на 1990 г. настъпиха падежите на глав­ницата по външния дълг в размер 2,909 млн. долара. Пра­вителството на Луканов, съста­вено от социалисти, бе пред се­риозно изпитание. До края на 1989 г. България нямаше не­платен дълг! В новата 1990 г. страната навлезе с брутен външен дълг 9,210 млн. дола­ра. Това представляваше 227 % от годишния приход от из­носа ни в конвертируема ва­лута. За Унгария това съотно­шение е 319 %, за Полша 484 % , което означава, че ние сме били в много по-благопри­ятно положение. Ако приба­вим 174,3 милиарда матери­ални активи, валутен резерв от 1,381 милиона долара, взе­мания от други държави за 2,358 млн. долара, можехме десетократно да гарантира­ме външния дълг. Тези данни са от Световната банка. Оценка­та на Луканов бе: „икономиче­ска катастрофа“! И той се раз­пореди без съгласието на МС, без решение на Народното съ­брание и Държавния съвет на 28. 3. 1990 г. Българската вън­шнотърговска банка /БВБ/ да изпрати писмо на кредиторите за мораториум на плащанията по външния дълг, в началото на главницата, а по късно и на лих­вите. Сиреч обяви държава­та във фалит. Световната бан­ка веднага определи действията на правителството като „огра­ничени, закъснели и даже по­грешни“. Впрочем др. Геор­ги Пирински беше член на това правителство.

ТОВА БЕШЕ

ПЪРВИЯТ „ДРУГАРСКИ“ УДАР

към партията „довел държа­вата до това положение“! Тази оценка се оказа по късно, че съв­пада с оценката на американ­ските приятели на Луканов и компания, които писаха: „Тези революции разкриха пред света опустошението и разрухата, които наложиха на икономика­та на тези страни четири десе­тилетия социализъм“. Цитатът е от Въведението към проекта „Ран-Ът“, поръчан тайно от са­мия Луканов.

Последва и нова изненада – поканени бяха американски­те специалисти Ричард Ран и Роналд Ът да разработят „Про­ект за икономически растеж и преход към пазарна икономика на България“. Това предизвика нашето всеобщо изумление. Успокоиха ни, като обещаха, че ще участват в разработката и нашите най-добри икономи­сти от БСП и СДС и че проек­тът ще бъде подложен на об­съждане, преди да се приеме. И се случи онова, което дото­гава бе немислимо: Просто ни излъгаха! Раздадоха ни „Проек­та“ без двете глави, разработе­ни от българските специалисти. И „забравиха обещанието“, че трябва да се обсъжда, че в НС имаме мощна парламентар­на група, формирана от опит­ни политици и държавници, и може да вземе най-добро­то за страната решение, тъй като имахме смазващо мно­зинство.

Последва обаче и трета из­невяра - да не кажа по- теж­ка дума. И това стана, когато правителството, притисна­то от опозицията /СДС/ тряб­ваше да изпълнява явно „съв­местно“ приетия „Проект“. То­гава Луканов поиска подкрепа от партията. И ние тръгнахме като апостоли из страната да правим събрания в подкрепа на правителството. Партията насрочи и проведе национален митинг. Бяхме много доволни от свършената работа. Нещо повече - заредени с доверието на партията и народа, защото на събранията в страната при­състваха не само социалисти. И ето, събрахме се ние, народните представители от парламентар­ната група, в една от залите на все още негорелия Партиен дом. Очаквахме министър- предсе­дателя, за да му предадем на­строението на хората, както и нашата пълна подкрепа.

Луканов пристигна, за да ни съобщи , че е подал остав­ка! И от ново без дори да ни попита. Клара Маринова /цар­ство й небесно/ почти със сълзи на очи го попита: „Андрей как можа?“ Отговорът беше: „Аз прецених!“ Обърна се и си отиде. Едва ли е необходимо да ви каз­вам как изглеждаха тези двес­та човека, които наистина бяха цветът на нацията. И които ни­кога не забравиха този нож в гърба, това унижение, тази га­вра, тази подлост !

КАКВО ПОСЛЕДВА?

Набързо се формира пра­вителство „на националното спасение“ с премиер Д. Попов и двама заместници – по един от БСП и СДС - Д. Луджев и Ал. Томов. Интересно – тези, кои­то само допреди месеци катего­рично отказваха да бъдат в пра­вителство с БСП, сега с радост приеха, след като им беше пред­ложен за осъществяване „Про­екта“ за разгрома на държа­вата, приет и одобрен от др. Луканов и неговия заместник др. Пирински. За конкретните изпълнители няма да говорим. И се започна. Участието в това правителство тогава наистина беше пагубно! Вие ръководехте партията тогава, както и мнози­на, които своевременно я напус­наха.

Правителството на Попов осъществи либерализацията на цените, на ценовите и мит­ническите отношения и Бъл­гария стана рай за спекулан­ти, мафиоти и организирани престъпни групи. От складо­вете, които бяха претъпкани с хранителни стоки, беше изкара­но скритото изобилие. Празните магазини дотогава илюстрираха „социалистическата действи­телност“, докато новият курс убеждаваше, че пътят е либе­ралният капитализъм.

Последва правителството на Ф. Димитров – приватизаци­ята на земята – „Стопанският сектор е в толкова лошо поло­жение, че да се пропусне още един производствен сезон, би било трагично. Затова препо­ръчваме 1 март 1991 г. да бъде крайният срок, до който цяла­та селскостопанска собстве­ност /земя, структури, доби­тък, оборудване/ да е в част­ни ръце (цитат от програмата „Ран-Ът“). Е, не успяха да спазят срока, но през 1992 г. с уникал­ното решение „ликвидационни съвети “ изпълниха безупреч­но указанията.

Правителството на Костов: „Приватизацията е преди всич­ко и най-вече политически про­цес с икономически последици“ /цитат от „Проекта“, пак там, глава 4 стр. 3/. Докато успешни­те приватизационни програ­ми в другите страни включват не повече от две дузини пред­приятия, за пълна приватиза­ция за няколко години Бъл­гария трябва да приватизира хиляди предприятия за кра­тък период от време, ако иска да промени към по добро ико­номическия упадък, в които се намира“ /пак там, гл. 4 – 3/.

Др. Пирински, др. Паска­лев, др. Таков, както и всич­ки бивши и настоящи членове на социалистическата партия / не казвам социалисти, те или са социалисти, или не са/, за­помнете: това са причините за срива на доверието към пар­тията, тогава „се загуби ляво­то“ и то пролича още на пър­вите избори 1991 г. Загубихме парламентарните, а на мест­ните спечелихме 120 общи­ни срещу 94 за СДС, но в така наречените „червени“ общини живееха тогова 2 077 000 граж­дани, а в „сините“ 94 - те бяха 6 020 000 души.

Активната част от населе­нието, където беше съсредо­точен оня състав от членове на партията, който изгради социалистическа България, която вие отрекохте, онзи мо­щен отряд, престана да вярва, че това е неговата партия. Това се нарича срив, господа и друга­ри „Социалисти -21“, „С-23“, „ С- Бузлуджа“. Забележете - губим изборите – партия, която има­ше тогава все още почти мили­он членска маса. Оценка за тази загуба досега никой не напра­ви. А трябва!

В периода 1996-2001 г. гу­бим 2 102 991 гласоподавате­ли. Ръководител на партия­та беше др. Първанов. Меж­ду 2005 и 2014 губим още 1 129 196. Ръководители на пар­тията бяха другарите Станишев и Миков. Тогава от 82 депута­ти стигнахме „завидните“ 39 (почти толкова имахме през ап­рил 2021 г.). Тези „постижения“ са при условия, когато парти­ята е имала президент, минис­тър-председател, председател на НС, а в различни години сме имали ръководството на 170 общини. Другари говори­тели от „С -21“ , „С-23“, не ви ли мина през ума, че това е оценка за вашата работа като ръково­дители на партията и държа­вата? Някой да е споменавал думата оставка?

ОТ 1990 Г. ДОСЕГА

всички правителства изпъл­няват „Проекта“, разработен от приятелите на Луканов, и с подкрепата на проявилите се още деветдесетте години въ­трешни течения - АСО, „Път към Европа“, „Евролевица“, кои­то вместо да кажат открито, че се стремят към изграждане на „организиран капитализъм“, го­вореха за осъществяване на „со­циално ориентирана пазарна икономика“.

Единствено правителство­то на Виденов се опита не да промени курса, а да забави про­падането на държавата. Бяха премахнати ликвидационните съвети, прие се закон за под­помагане на селското стопан­ство, стартира ДФ „Земеделие“, успяхме да засеем запустелите плодородни земи на България, изплатена бе част от външния дълг на държавата, за да се по­каже на света, че съществуваме, и за да бъде изтрито петното от образа на вече несъществу­ващата социалистическа Бъл­гария. И всичко това при усло­вие, че четири години страната ни нямаше достъп до кредити. Правителството започна и разго­вори с МВФ за отпускане на кре­дити, жизненонеобходими, за да продължи изпълнение на своята програма. Господата обаче по­ставиха условия , с които целя­ха единствено да ни върнат в правия път на „Проекта“!

И тогава като по сигнал на­шите социалдемократи тръг­наха открито срещу председа­теля на партията и МС. Помни­те ли писмото на 19-те? И когато на пленума на ВПС Жан Виде­нов получи подкрепа, 7 души напуснаха парламентарната група и от 121 останахме 114. Така че вече нямахме мнозин­ството в НС. А др. Георги Пи­рински за по-демократично подаде оставка и без да е гласу­вана в НС, престана да идва на работа! Той чакаше, както и се оказа, следващото предложе­ние за народен представител.

НА ЕДНА ОТ СБИРКИТЕ В ОБРЪЩЕНИЕ ПИСАХТЕ

„ДА ПОГЛЕДНЕМ ИСТИНА­ТА В ОЧИТЕ“, Но се страхувам, че не я виждате там, където е. Какво­то и да оценявате - дали избо­рите за председател на пар­тията, дали работата на кон­греса, или участието в парла­ментарни избори, вие знаете и повтаряте само едно: Смяна на К. Нинова.

При провеждането на избо­ра за председател на партия­та вие подкрепихте Красимир Янков, който, след като загуби, захвърли партийния си би­лет в кошчето за смет ведно с платформата, която вие му написахте, и напусна партия­та с хората около него. После се самостоятелно в избори­те срещу БСП. Изглежда оба­че за вас това няма никакво значение.

На поредицата от избори в последните години една част от вас като водачи на партии също се явихте срещу БСП. И това не е всичко. Нормално и честно ли е доскорошни ръко­водители на партията да оку­пират телевизионните студия и да говорят колко лоша е БСП, колко са слаби партийните ор­ганизации, като че ли те са ги оставили в цветущо състояние. Тогавашният секретар по орга­низационните въпроси Кирил Добрев направи съответна­та оценка на пленум. Може да си я припомните, ако все пак сте забравили за писмо­то на 50-те. Сега отново за по­реден път разнасяте списъци. По време на изборите особено остро срещу БСП работи пар­тията на Мая Манолова, „пче­личката“, прелитаща от цвят на цвят, от протест на протест. И съвсем не й пречи, че го пра­ви, след като напусна кошера с мед, който я откърми. В тази своя дейност тя бе сърдечно подкрепяна от върлия при­върженик на НАТО „нашия“, ако не сте забравили, военен министър Ангел Найденов.

Но нека надникнем в до­кументите, приети на сбирки­те на загрижените за Партия­та социалисти, които открояв­ат греховете на К. Нинова. И заради които тя трябва да бъде сменена според вас. Най-често изтъкванията от тях: „Учас­тието в кабинета „Петков“ е пагубно за партията“! А учас­тието на всяка цена в каби­нета на царя не беше ли? Ин­тересно откритие: не можело дясно управление да прави лява политика. А защо тога­ва можеше? Хората обаче заб­равиха за увеличените дохо­ди и пенсии от тройната коа­лиция, но запомниха „плоския данък“, затварянето на реак­торите на АЕЦ „Козлодуй“, кое­то още го носим като камък на шията. Упреците от хората обаче понася Нинова. Нещо повече - вие обвинявате се­гашното ръководство, че не поставя въпроса за прогре­сивното подоходно облагане и го твърдите, въпреки че не е вярно.

Пред БСП стоеше въпро­сът дали да се присъедини към ДПС и ГЕРБ и да гледа как „загива“ държавата, тръг­нала към поредните избори, или да положи усилия при сложната обстановка да се формира правителство. Ръ­ководството избра второто и според мен не сбърка! След сериозни не леки преговори с партньорите (нямащи нищо общо със случващото се сега при „сглобката“ като прегово­ри), с подкрепата на експертна помощ от социалисти от преди 21 век, които вие определихте за некомпетентни. Това пра­вителството прие и изпълни обаче всички поставени от БСП въпроси, за които пар­тията се бори от години.

Едва ли е необходимо да обяснявам на вас, че полити­ката е изкуство на възможно­то и всяка малка победа е път към голямата цел.

ДРУГ СЕРИОЗЕН ГРЯХ

НА СЕГАШНОТО

РЪКОВОДСТВО

според вас е „стремежът за лично устройване на Нинова и приближените й, когато ста­наха министри“.

Другари социалисти, ус­тройване е да ви избират в пропорционалните листи в НС (защото в мажоритарни­те не спечелихме нито едно място), устройване е да седи­те там по три и повече пети­летки , да получавате запла­ти на председатели на коми­сии в Народното събрание, без публична оценка за ва­шата работа, както и въоб­ще за това дали сте работе­ли. Устройване е да си евро­депут, да получаваш запла­та по-висока от заплатата на президента и отново без пуб­лична оценка освен когато се опитваш да прокарваш „евро­атлантическите ценности“, които противоречат на на­шия морал и бяха отхвърле­ни от Партията и българския народ, не от Нинова. Тогава обаче избирателите разбраха кого са избрали и как се защи­тават техните интереси. Много от вас също бяха устроени ката министри, но когато започнаха да получават оценки за своята работа, се снишиха до следва­щото предложение за депута­ти.

Сериозни упреци бяха от­правена към Нинова като министър на икономиката във връзка с оръжието, из­пращано в Украйна. Нека бъдем честни - БСП направи единствено възможното, като предложи и защити решение на НС, че няма да се праща оръжие от България за Ук­райна. То обаче заминавало чрез трети страни и виновна за това, разбира се, е Нино­ва. Но служебният министър в правителството на президен­та, който я наследи, подкрепи и повтори тъкмо нейната. Не съм чул да се извините този повод, нито вие нито г-н президентът. В същото време Европейският парламент гласува милиарди евро от нашите пари помощ за Украйна за клоуна Зеленски. Тази помощ не е за друго, а за оръжие, за да се избиват два братски православни народа. Не знаете ли, че това е меч­тата от векове на англосак­сонците? Да сте чули Сергей Станишев, Петър Витанов или журналистката, отразила „Майдана“, да са се изказали против тези решения? Знам, че не е по силите ви да ги про­мените. Затова ще повторя: С тези т. нар. помощи се изпра­ща модерно оръжие. Не се из­пращат хранителни добавки. Целта е да бъдат изтощавани две славянски държави. Това не ви ли притеснява? Дори не споменавам, че има позиция на партията, която ви е из­пратила в Европейския пар­ламент, защото е ясно, че за вас това няма никакво зна­чение.

Иронията на случая е, че сега се реализира ваше­то предложение за отказ от участие в ново правителство. То си беше ясно, че няма да стане и че отиваме на избори, както иска това човекът, кой­то единствен мрази Нинова повече от вас. Какво ще ста­не в държавата? Как ще оце­ляват бедни и работещите? Какво ще стане с икономи­ката - това вас не ви вълну­ва. Но вие надминахте всич­ки очаквания, като обвиних­те Нинова в договорки с Бо­рисов. Това чудо обаче аз се отказвам да оценявам!

Не искам да изреждам и другите грешки, допуснала партията под ръководството на Нинова според вас. Но вече години наред е ясно едно – вие нямате отговор на главния въпрос, който поставя живо­тът пред партията и държа­вата в това кризисно във вся­ко отношение време

„КАКВО ДА СЕ ПРАВИ“ ?

Отново говорите за „нова левица“. Това е стара фалши­ва песничка, някои от вас припяват вече повече от два­десет години.

Като гледам снимката на последната сбирка, на която, вярно, на първия ред сред п присъстващите ги няма Ал. Томов , Н. Камов, Е. Поптодо­рова, което направо си е в ущ­ърб на професионалното оком­плектуване на състава, трудно ми беше да си представя, че имате капацитет да отгово­рите на въпросите, които по­ставя днешният ден, не само пред партията и държавата.

Днес идеята или усещането за необходимостта от промяна се превръща в тревожно търсе­не на отговор на въпроса за по­соката и характера на промяна­та. Никой не се осмелява да от­рече нейната потребност, както и че живеем в общество на ди­намични промени.

Засега човечеството не разполага с приемливи вари­анти. Налице е дълбока кри­за, изразена в липса на алтер­нативни отговори на въпро­са какво ни носи динамиката на нашето време. Принуде­ни сме да се приспособяваме. Но приспособяването разми­ва връзката между минало­то, настоящето и бъдещото. А това затормозява движе­нието на обществото напред и нагоре.

Най-опасната илюзия, която поражда приспособител­ния процес, е идеята за неока­питализма, за добре реформи­ращия се капитализъм, който е в състояние да ни реши про­блемите. В основата на тази илюзия стоят множеството по­стижения на съвременността, най-същественото от които е високата степен на развитие на производителните сили в глав­ните капиталистически страни и миналите постижения на со­циалното пазарно стопанство. Тази илюзия ни предложи и наложи „Проектът“, разрабо­тен от американските прияте­ли на нашите крипто социал­демократи през 1990 г. Осъ­ществяването на тази нарочно измислена лъжа в продълже­ние на повече от тридесет го­дини показа не само нейната несъстоятелност. Показва, че не само ни струва скъпо наив­ното предоверяване в нея, но и че социалният ужас и соци­алният ад не са приумица. Те са нещо съвсем реално и голе­мият въпрос е как да преплу­ваме това море от катран.

И аз като мнозина виждам само един начин.

Клара Маринова: „Андрей, как можа?!“

Уважаеми другари, престанете да създавате нови „движе­ния“, да правите партии с нови леви послания, да пред­лагате писането на нови програми и стратегии… Време е да се върнете в БСП. Това е последната възможност и вие не я убивайте. Върнете се дори с натрупания опит от „до­сегашната си дейност“ и помогнете да се промени онова, кое­то смятате за необходимо, за да стане Партията отново сери­озен политически субект, както искате. Не водещ (както каз­ва Станишев), а незаобиколим, както казваше Петър-Емил Митев. Партията навремето сгреши, че не се противопоста­ви твърдо на безразсъдната смяна на системата. Днес обаче на дневен ред е спасяването на държавата, оцеляването на наро­да ни, на хората, които живеят в най-бедната страна в Европа. И няма кой друг да го направи освен нас – грешните, но преда­ни на правдата хора.