Продължение от бр. 9
Но засега тя все още е само европейска – през октомври фашистка Италия напада Гърция, след като вече е „колонизирала” Албания. Това е сигнал в България да бъде въведена купонна система.
На 17 ноември царят заедно с външния си министър И. Попов е на посещение при А. Хитлер и въпреки че Кобургът де юре все още отказва да подпише Пакта, де факто и двамата са убедени в неизбежността от присъединяването към него. След това всеки от тях ще изиграе своята роля за пред историята – Кобургът със своята уж съпротива, а И. Попов с непрестанните си заплахи, че ще подаде оставка, ако договорът бъде подписан.
На техните мними колебания е сложен край, когато на 20 ноември чрез българския пълномощен министър в Москва СССР предлага на България т. нар. гаранционен пакт.
Пет дни след това в България пристига главният секретар на Министерството на външните работи на СССР А. Соболев с предложение за Пакт за ненападение и взаимна помощ между двете страни.
Това предложение е отхвърлено и от монарха, и от правителството. То е отхвърлено и от буржоазнодемократичната опозиция, която е имала свой вариант – България да обяви последователен неутралитет и всяка намеса на великите сили с войски в страната да се смята за окупация. Но след срещите с А. Хитлер и А. Соболев, Борис III вече е решил какво да прави.
Това проличава от разговора му с тогавашния неформален лидер на буржоазно демократичната опозиция Никола Мушанов, състоял се на 11 декември 1940 г. На него монархът е подсказал на стария политик „единствения изход от положението” – съюз с Германия.
В случая има
едно любопитно съвпадение.
Пет дни след този разговор – на 16 декември 1940 г. А. Хитлер подписва плана „Барбароса” за война срещу СССР. На българските „колебания” е трябвало да се сложи край. И отвън, и отвътре!
И докато във външната си политика българският фашизъм е демонстрирал все пак някакви колебания, нищо подобно не е имало във вътрешната: на 24 декември е гласуван антиеврейският Закон за защита на нацията, а на 29 – Законът за организирането на българската младеж. Създава се поредната младежка фашистка организация „Бранник”. Разбира се и тя е изградена по нацистки образец.
Три дни след това – навръх новата 1941 г., Б. Филов отново е на среща с Адолф Хитлер и Йоахим фон Рибентроп и се връща напълно убеден в необходимостта от присъединяването на родината ни към Пакта. Царят е знаел за това и разиграва малък театър пред своя министър-председател.
Най-напред цяла седмица след завръщането на своя министър-председател цар Борис III не кани Б. Филов на задължителната в такива случаи аудиенция, а когато най-после на 8 януари тя се състоява, между двамата се разиграва драматична сцена.
Царят бурно реагира на изказаната от Б. Филов позиция за незабавно подписване на Пакта, но Б. Филов спокойно и - както сам казва - „аргументирано обяснява ,защо трябва да вървим с Германия”.
Професорът по археология Б. Филов непоколебимо е вярвал в германската победа. Той не само е бил за включването в Пакта, но е искал на всяка цена това да стане с неговия подпис. Защо ли?
Отговорът е прост - така Б. Филов се е бетонирал на премиерския си пост и всеки опит за евентуалната му смяна би се изтълкувал от немците като враждебен акт срещу тях. Професорът си спечелва външна подкрепа, традиционно страстно желана от българските политици.
След разговора на царя с Богдан Филов пътят на България към Оста е открит. На 20 януари, скрито от обществеността, Министерският съвет с пълно мнозинство взема съдбоносното решение България отново да стане сателит на Германия. Този път не на кайзерова, а на нацистка Германия.
Възползвайки се от това решение, цар Борис III в края на януари дава съгласието си в България да се настани т. нар. Дивизия за специални поръчки „Бранденбург”, директно подчинена на шефа на Абвера адмирал Канарис.
За да предотврати включването на България в Тристранния пакт - чак през февруари, се активизира и англоамериканската дипломация. Но вече е много късно. Големият въпрос е - дали е било от неопитност?
Американците благосклонно приемат обяснението на монарха за невъзможността на страната да се противопостави с оръжие в ръка на немците. Но воюваща Великобритания е непреклонна и нейният дипломатически представител сър Джорд Рендел предупреждава, че българите скъпо ще платят за своята подкрепа на нацистка Германия.
Своето мнение изказва и буржоазно-демократичната опозиция – парламентарна и извънпарламентарна: като не може да се попречи на германците да минат през България и да се включат във войната на Италия срещу Гърция, това да станело, но без договорно обвързване с Райха.
Б. Филов сумира оформилите се три позиции спрямо настоятелното искане на немците. Според първата, тази на англичаните, България трябва да окаже военна съпротива на Вермахта, без оглед на преките последствия за нея. Богдан Филов категорично отхвърля подобен вариант.
Той отхвърля и втория вариант - този на легалната опозиция в страната. Да бъдат пуснати немците в страната без договор означава - според Б. Филов - окупация. Отхвърля го и цар Борис III, който в този случай не би бил нищо повече от фигурант, пленник в собствената си страна.
Остава третият, приет и от двамата, вариант: включване на България в Тристранния пакт и посрещане на немците като съюзници.
Впрочем това е вариантът на прогерманската българска буржоазия и нейната пронацистка политическа клика.
И така, през февруари 1941 г. всичко за подписването на Тристранния пакт е готово. Подготовката е завършена. Завършено е и превръщането на България във фашистка държава в пълния смисъл на думата. Следва самото подписване, което е планирано да стане на 1 март във Виена.
За този съдбоносен акт са поканени проф. Б. Филов - министър-председател, и И. Попов - министър на външните работи. Отива само Б. Филов, защото И. Попов се разболява от „дипломатически ишиас“.
За заминаването на българския премиер А. Хитлер изпраща личния си самолет.
В 12,30 часа на 1 март 1941 г. във Виена с подписа на Б. Филов България вече и де юре става член на Тристранния пакт, а с това и пълномащабен сателит на нацистка Германия. Един час преди това синеоките рицари на непобедимата хитлеристка армия са започнали преминаването си през територията на новия си съюзник - Царство България, за да помогнат на другия си съюзник – Италия, в нейната агресия срещу Гърция.
От 1 март нататък следват
три месеца на драматични събития
както в страната, така и в Европа. Всъщност те следват естествения си път.
В Народното събрание Б. Филов е посрещнат от правителственото мнозинство, т. е. от депутатите-фашисти с овации, с „ура” и химна на Царството - „Шуми Марица”. Това мнозинство ще вика „ура” и пак хорово ще изпълнява този химн и на 13 декември 1941 г., когато се обявява война на Великобритания и на САЩ.
Против подписването на Пакта гласуват 17 депутати от иначе разноликата опозиция – демократи, земеделци и комунисти. На 6 март в своя декларация Българската работническа партия решително осъжда съдбовния акт на пронацисткото българско правителство.
Покрай влизането в Тристранния пакт са подписани две търговско-икономически спогодби за стопанско сътрудничество, чрез които Хитлерова Германия в следващите три и половина години ограбва България. Освен това страната е превърната в логистичен център на хитлеристката военна машина на Балканите, който действа до 9.9.1944 г. в услуга на т. нар. „източна кампания” на Вермахта.
За да успокои общественото мнение и традиционно силните русофилски настроения на народа, монархофашисткото правителство пуска слуха, че скоро и СССР ще стане член на Тристранния пакт, въпреки че както СССР, така и САЩ и Великобритания реагират остро срещу българското членство в Пакта - на 3 март Великобритания скъсва дипломатическите си отношения с България.
По същото време – на 25 март, Югославия също подписва Тристранния пакт. Но в страната от военното командване е създадена силна група от агенти за влияние на английското военно разузнаване. На 6 април военните извършват държавен преврат и анулират членството си. Вермахтът незабавно нахлува в Югославия и за две седмици я ликвидира. На 17 април Югославия капитулира. На 19 април българската армия влиза във Вардарска Македония.
На 20 април, рождения ден на А. Хитлер, в Скопие, неофициалният глава на Българската православна църква архимандрит и митрополит Софийски архимандрит Стефан отслужва тържествен благодарствен молебен.
Югославия престава да съществува, но заедно със същевременната окупация на Гърция отклонява 600 000 немски войници от готвещото се в дълбока тайна нападение на Вермахта срещу Съветския съюз.
Това забавя хитлеристката агресия срещу СССР с 40 дни - безценна помощ за неговата защита.
Какво стана в света, в Европа и България след това, е известно. Известно е защо имаше Нюрнбергски процес, защо имаше процеси срещу фашистите в цяла Европа. И естествено, защо имаше Народен съд и в България.
Поставена на колене от Ньойския договор бе и България, обградена от държави, заграбили нейни земи с изконно българско население. В тази изключително тежка ситуация страната се нуждаеше от политици, способни на „висш дипломатически пилотаж”. Вместо това начело на държавата се сменяха царски подлоги с бездарни политически демагози и обратно. Такъв бе буржоазният политически елит на многострадална България, който успя за 64 години да я уреди с три военни преврата, с пет войни, с три въстания и две национални катастрофи и над 300 000 жертви, паднали по бойните полета и загинали във вътрешните политически борби български граждани.
Некадърността на буржоазния политически елит на Царство България с пълна сила се прояви именно при подписването на Тристранния пакт, заради което държавата ни отново се оказа в лагера на победените. За това кой как спаси родината ни от трета национална катастрофа, превръщайки я от Царство в Народна република, сега няма да говорим. Не защото се страхуваме от хулите на новите ни демократи, а защото истината е отдавна известна и просто е обидно да бъде повтаряна или оспорвана.