Нова Зора

  • Уголемяване на шрифта
  • Шрифт по подразбиране
  • Намаляване на шрифта
Начало Архив 2024 Брой 10 (5 март 2024) За 3 март и Освобождението на България

За 3 март и Освобождението на България

Е-поща Печат PDF

В навечерието на нацио­налния празник на Бъ­лгария - 3 март, в Сто­личната библиотека се проведе кръгла маса „3 март – Освобождението на Бълга­рия”, организирана от Съюза на учените в България – секция „История”, и Фондация „Устой­чиво развитие за България”.

Станка Шопова, председа­тел на Фондация „Устойчиво развитие за България”, беше модератор на събитието, а на­учен ръководител и основен докладчик – проф. д. н. Нина Дюлгерова. Темата на нейния доклад беше повече от навре­менна: „Генезисът на Третата българска държава – историче­ски и съвременни измерения”.

На събитието присъстваха учени, преподаватели, предста­вители на обществени органи­зации, студенти.

Проф. д-р Дарина Григоро­ва също говори по твърде инте­ресна и дискусионна тема: „Въ­ображаемото славянство. Ру­ската представа за българите и за Руско-турската освободител­на война 1877-1878 г. “

Елена Бугарчева изнесе до­клад за дейността на заслужи­лото за българската свобода семейство „Граф Игнатиеви и България“.

Доц. Емилия Лазарова ос­вети историческата истина за Руско-турската освободителна война и възстановяването на българската държавност в бъл­гарските учебници, в допълни­телното образование и в сред­ствата за масова информация.

Други интересни теми бяха на Анелия Атанасова - „Бълга­ро-руските културни и дипло­матически отношения по вре­ме на Третото българско цар­ство“, и на Василианна Мархеб – „Подвигът на православната българка за освобождението на България“.

Актуален акцент поста­ви д-р Войн Божинов с темата на своя доклад: „Съвременни­ят дебат в българското обще­ство за националния празник 3 март“.

След академичната част се разгоря оживена дискусия между слушателите и доклад­чиците в кръглата маса.

В заключение всички се обе­диниха около мнението, че важ­ността на засегнатите теми има решаваща роля за развитието на нашето общество и държа­ва, за запазване на национал­ния ни суверенитет и незави­симост. Изказани и подкрепе­ни бяха становища, че е необ­ходимо дискутираните теми да бъдат широко представени на българската общественост, да стигнат до максимален брой наши сънародници, да предиз­викат конкстуктивна активност за добруването на България.

В момента се правят целе­насочени опити да се изопачи нашата история, да се прена­пише, за да бъдат омаловажени цели периоди от нея – такива като Освобождението на Бълга­рия от турско робство и ролята на Русия за Освобождението на България и възстановяването на българската държавност.

Друга важна тема бе ролята на православието, на вярата в историята на България, за съх­раняването на Родината, за на­ционалното ни самосъзнание, за едниството на православния свят. По тази тема също следва да се проведат конструктивни дискусии.

Подкрепена беше идеята да бъде създаден представителен Национален инициативен ко­митет за честване на 150-годиш­нината от Освобождението на България.