Нова Зора

  • Уголемяване на шрифта
  • Шрифт по подразбиране
  • Намаляване на шрифта
Начало Архив 2024 Брой 10 (5 март 2024) СЛОВОТО Е СВЕЩЕНО!

СЛОВОТО Е СВЕЩЕНО!

Е-поща Печат PDF

Предложеният проект на Закон за измене­ние и допълнение на Закона за електрон­ните съобщения е в ГРУБО НА­РУШЕНИЕ на фундаментални­те права на гражданите, про­изтичащи от Конституцията на Република България и Хар­тата на основните права на Ев­ропейския съюз, и като подза­конов акт ВЛИЗА В ОТКРИТО ПРОТИВОРЕЧИЕ с тях.

Конституцията на Репу­блика България определя ясно и категорично правата и свободите на своите граж­дани по отношение на сво­бодата на словото, както и задълженията, свързани с това, в следните членове:

Чл. 39. (1) Всеки има право да изразява мнение и да го раз­пространява чрез слово - писме­но или устно, чрез звук, изобра­жение или по друг начин.

(2) Това право не може да се използва за накърняване на пра­вата и доброто име на другиго и за призоваване към насилствена промяна на конституционно ус­тановения ред, към извършва­не на престъпления, към разпал­ване на вражда или към насилие над личността.

Чл. 40. (1) Печатът и други­те средства за масова информа­ция са свободни и не подлежат на цензура.

(2) Спирането и конфиска­цията на печатно издание или на друг носител на информация се допускат само въз основа на акт на съдебната власт, когато се на­кърняват добрите нрави или се съдържат призиви за насилстве­на промяна на конституционно установения ред, за извършване на престъпление или за насилие над личността. Ако в срок от 24 часа не последва конфискация, спирането преустановява дейст­вието си.

Чл. 41. (1) Всеки има право да търси, получава и разпростра­нява информация. Осъществя­ването на това право не може да бъде насочено срещу правата и доброто име на другите гражда­ни, както и срещу националната сигурност, обществения ред, на­родното здраве и морала.

Като страна - членка на Ев­ропейския съюз, страната ни приема и се придържа към Хар­тата на основните права на Ев­ропейския съюз, където в чл.11 е записано:

1. Всеки има право на свобо­да на изразяването на мнения. Това право включва свободата да отстоява своето мнение, да полу­чава и да разпространява инфор­мация и идеи без намеса на пуб­личните власти и независимо от границите.

2. Свободата и плурализмът на медиите се зачитат.

Освен това изготвеният про­ект на Закон се основава на Ре­гламент (ЕС) 2022/2065 на Евро­пейския парламент и на Съвета от 19 октомври 2022 година, кой­то обаче сам по себе НЕ КАСАЕ онлайн дезинформацията. В Ре­гламент (ЕС) 2022/2065 е посо­чено: „(153) Настоящият регла­мент зачита основните права, признати от Хартата, и основ­ните права, които са част от общите принципи на правото на Съюза. Съответно той следва да се тълкува и прилага в съот­ветствие с тези основни права, включително свободата на изра­зяването на мнения и на инфор­мация, както и свободата и плу­рализма на медиите…“

Регламент (ЕС) 2022/2065 ка­сае защитата на потребителите на онлайн платформи от т. нар. „незаконна информация“ и е насочен към защита от „рискове, които могат да възникнат на­пример при привидно използване на услугата, например създаване­то на фалшиви профили, използ­ването на ботове или подвежда­що използване на услугата и дру­го автоматизирано или отчас­ти автоматизирано поведение, което може да доведе до бързо и широко разпространение сред обществеността“.

Според този Регламент поня­тието „незаконно съдържание“ следва да обхване информация­та, свързана с незаконно съдър­жание, продукти, услуги и дей­ности. По-специално това по­нятие следва да се разбира като обозначаващо информация, не­зависимо от нейната форма, която съгласно приложимото право е незаконна сама по себе си, като например незаконните изказвания, пораждащи омраза, или терористичното съдържа­ние и незаконното дискримина­ционно съдържание, или която става незаконна съгласно прило­жимите правила с оглед на фа­кта, че се отнася до незаконни дейности.“ Примерите, посоче­ни в документа, касаят споделя­не на изображения, показващи сексуално насилие над деца, не­законно разпространяване на из­ображения от лично естество без съгласието на заснетата личност, киберпреследване, продажба на несъответстващи на изисквани­ята или фалшифицирани проду­кти, продажба на продукти или предоставяне на услуги в нару­шение на правото за защита на потребителите, неразрешено из­ползване на защитени с автор­ско право материали, незаконно предлагане на услуги по настаня­ване или незаконна продажба на живи животни и незаконно пор­нографско съдържание и др.

В този смисъл понятието „онлайн дезинформация“ из­вън обхвата за „незаконното съдържание“ по смисъла на Регламента е неясно понятие, позволяващо своеволно тъл­кувание, и е сигурна предпос­тавка за медийна цензура и посегателство върху плурали­зма, и трябва да бъде изведено от проекта на Закона за елек­тронните съобщения, защото се явява заплаха за основна­та демократична ценност на нашето общество – свободата на словото! Ето защо от всич­ки предложени текстове в па­раграфите и членовете за про­екта на Закона за изменение и допълнение на Закона за елек­тронните съобщения, където е записано „незаконно съдър­жание и онлайн дезинформа­ция“, трябва да отпадне он­лайн дезинформацията.

Несъдържателността на това понятие „онлайн дезион­формация“ е видна лесно и от определението за „информа­ция“. По своята същност инфор­мацията представлява сведения, знания, данни за околната сре­да и протичащите в нея проце­си, които се възприемат, съхра­няват и използват от биологич­ни, социални, технически и дру­ги системи в процеса на тяхното функциониране в съответствие с определена цел. Качествените ха­рактеристики на всяка информа­ция обхващат множество крите­рии, като смисъл, съдържание, точност, достоверност, адек­ватност, пълнота, детайлност, от една страна, както ценност, полезност, актуалност, значи­мост, оригиналност, своевре­менност и полезност, от друга. Самата комбинация на тези по­казатели за качество предпола­га многообразие от вариации в нейното представяне, интерпре­тиране и възприемане. Именно поради това оценката и възпри­емането на дадена информация е субективна и зависи от реди­ца личностни и психологически особености, най-общо казано от човешките познания, нагла­си, стереотипи, предразсъдъци и други формирани мисловни и оценъчни конструкции на ли­чността. Не съществува обекти­вен критерий, по който тя би мо­гла да бъде оценена освен чрез съпоставката й с друга информа­ция. Това именно е свободата на словото – възможността да получаваш, предоставяш, съ­бираш и анализираш различ­на информация, за да форми­раш лична позиция.

Уважаеми народни пред­ставители,

Словото е свещено! То е из­раз на нашата уникална разум­на човешка природа и опреде­ля нашата индивидуалност и еволюционна степен на раз­витие! Светът е дуален и ви­наги ще бъде, но свободата на словото е най-висша мярка на цивилизованост на едно обще­ство!

Основният смисъл на един Закон е неговият ясен обхват и еднозначно тълкувание, за да бъде правомерно използ­ван и за да се явява гарант за справедливо прилагане на оп­исаните в него норми. Зато­ва думите на българския юрист и университетски преподавател Кристиян Таков звучат особено актуално и днес: „Пазете право­то. Включително и от закона.“