Нова Зора

  • Уголемяване на шрифта
  • Шрифт по подразбиране
  • Намаляване на шрифта
Начало Архив 2024 Брой 10 (5 март 2024) Знае ли демокрацията истината за себе си?*

Знае ли демокрацията истината за себе си?*

Е-поща Печат PDF

Левите интелектуал­ци от Източна Европа винаги са се удивля­вали на публично из­разените остри критики, кои­то западните им колеги са от­правяли към социалната сис­тема, управлението, властта, правителството, към конкрет­ни политици (някои от които стоящи много високо в дър­жавната йерархия). Като че ли удивлението им се е поражда­ло не толкова от смелостта на хората на мисълта, колкото на толерантността на власт­та, позволяваща да бъде ос­порвана, критикувана и дори безпощадно отричана. Значи тя е толкова силна и могъща, че подобни критики не само не могат да я съборят (както биха съборили властта в Из­точна Европа), но и не случай­но е допускана и предизвиква­на като полезна и необходима.

Митът за силата и неотме­нимостта на капитализма и буржоазната демокрация и тях­ното безспорно превъзходство над социализма и неговата демо­крация се подхранваше убеди­телно и от подобни факти. Там, на Запад, не се страхуват да си показват слабостите и недъзите и затова са толкова силни, мисле­хме ние на Изток и завиждахме. Но когато заживяхме в западната реалност, бързо разбрахме кол­ко сме се заблуждавали!

Тогава самите ние влязохме в тази социално-политическа система и по себе си вече може­хме да видим доколко тя допус­ка да бъде критикувана, за как­во и в кои области. Можахме да се убедим в силата и всемогъ­ществото на капитала, който дори и в бедна и изостанала ико­номически държава като нашата владее всички лостове на упра­вление и знае кога е допустимо да бъде критикувана същност­та на системата и кога това е невъзможно и не се позволя­ва. Той не се меси пряко, защото е невидима сила, но в негово име функционират множество ръце и пипала, гласове и внушения, които неусетно ти връзват ръце­те, запушват ти устата или ти за­тварят очите. И ти се отказваш от действието, защото преди това си се разколебал в намерението си и си предпочел да се правиш, че не си забелязал онова, което допреди малко те е измъчвало.

Днес капиталът е изгубил доста от своята сила и се е при­нудил да разделя в конфликти света, за да го владее на части и чрез различни геополитически субекти. Трансформацията, на която е подложен, го притесня­ва, защото го предупреждава за зародили се в недрата на него­вата система тенденции и про­цеси, които ще променят света и ще му придадат друга същност. Дори и той не е в състояние да премахне тези вече живи зна­ци на своята бъдеща съдба и затова единственото, което може да направи, е да забави разви­тието им и да ограничи въз­действието им върху глобал­ното човечество. Затова и оп­ределя нов дискурс, вътре в кой­то е допустимо да се изграждат нови социални тези и теории и да словесно само приблизи­телно (и то не много до истин­ския им смисъл) с едно или друго название. Тази приблизителност е необходима, за да не се изчер­пи същността и разговорите и споровете да се водят така, че да не достигнат до смисъла и характера на явлението. Тога­ва значенията ще бъде все в наз­ванията, които не се споменават, а тези, които се споменават няма да бъдат автентичните. Ще се го­вори постоянно, ще се разпал­ват страсти, но причината и следствието няма да могат да се идентифицират и истината ще остане непозната.

Какво по-хубаво от това? – си казва капиталът и доволно потрива ръце.

Ето въпросите, които прово­кират размишленията ми вър­ху големия проблем за състоя­нието и степента на уязвимост на днешната капиталистиче­ска система, както и за дейст­вителната роля на европейски­те интелектуалци като нейни добронамерени корективи или отрицатели.

Но издаваните у нас кни­ги на европейски и американ­ски политолози, социолози и философи се възприемат на­пълно безкритично и не се ана­лизират. Единственото, което се прави, е да бъде описано съдър­жанието или да се търсят под­ходящи мисли, за да бъдат ци­тирани. Те обаче поставят въ­проси, на които трябва да се от­говаря.

Такава е книгата на герман­ската политоложка Улрике Геро, професор в Бонския уни­верситет. Тя се нарича „Мълча­нието означава съгласие. За със­тоянието на нашето време и за това как искаме да живеем“. Раз­съжденията на авторката тръг­ват от току-що изживяната пан­демия от ковид заедно с всичко, което ни сполетя със строгата ка­рантина и нейното медийно от­разяване и пропагандиране. За западния интелектуа­лен свят тази пандемия бе се­риозно изпитание, което той не успя да издържи. Мнение­то на разтревожените, но и по­осъзнали се интелектуалци, ко­гато бе различно, не бе чуто; а в повечето случаи и почти през цялото време западното обще­ство в своята цялост послуш­но се подчини на натиска на властта и на нейната катего­ричност. Това накара интели­генцията най-сетне да погледне на себе си по различен начин и да се види с други очи. Най-нео­чаквано и самата нея тя разбра, че не е онзи фактор в полити­ческия живот, какъвто капи­талът й бе отредил да бъде и какъвто тя се бе убедила, че й се полага по право и „по приро­да“ . Авторката на книгата оба­че е убедена, че да се случи нещо подобно в едно демократично общество, е необходима много важна причина. Но бързо разби­ра заедно с мнозина свои колеги, че такава важна причина няма. Просто ситуацията се е проме­нила и сега е възможно насили­ето, което следва, над обществе­ното мнение и над цялото об­щество да спазва ограничения, каквито преди не е изпитвало и понасяло. Капиталът повече няма онези сили, които прите­жаваше преди няколко десе­тилетия, за да издържа, сякаш не ги забелязва, критиките и укорите на интелигенцията. Такива укори днес му нанасят рани и той не желае повече да ги търпи.

На такива изпитания сме подложени и ние в Бъл­гария! Но нашите по­луграмотни полито­лози са си втълпи­ли, че за­дачата им е да ходят по телевизиите и да коментират кой ще е ми­нистър, кой ще подава остав­ка и дали ще има скоро избо­ри.

В Германия, а и в цяла За­падна Европа, се поражда страх от авторитаризъм. Интелектуал­ците виждат в противовирус­ната кампания началото на един недвусмислен процес на отнемане на свободи и права. Ограниченията в движението на хората и в тяхното общува­не, събиране на едно място и т. н. за Улрике Геро и нейните ко­леги са опасна последователност от действия, които в един мо­мент няма да бъдат отменени и ще бъдат последвани от други, които ще затегнат контрола. То­гава ще се наложи да следват ед­на-единствена истина. Обаче тя помни онова, което са й втъл­пявали непрестанно и което е чела много пъти в книгите, от които се е учила: „За разли­ка от тоталитарните режи­ми или теокрациите демокра­тичната държава не изхожда от тезата, че истината е една. Точно обратното: тя гаранти­ра свобода на вярата и разглеж­да различните мнения по даде­на тема в общия дебат. Дългът при демокрацията е на първо място съблюдаването на право­то“ (стр. 23). Тук трябва да отбе­лежа, че никоя социална систе­ма не се основава на някаква теза за възможен брой исти­ни повече от една, за да гаран­тира свободата на мнението. Защото истината може да бъде една-единствена и никакви оп­ити този брой да бъде увелича­ван, за да се демонстрира свобо­да и право на мнение, няма да бъде успешен. Но това как ще означава, че системата е тота­литарна или теократична. Каз­вам това, за да обърна внима­ние върху начина на разсъжде­ние и изразяване на западни­те интелектуалци. За тях това уточнение не е необходимо, защото обръ­ща логиката на политическа­та им мисъл. Но за нас е нужно подобно на­помняне, тъй като подчерта­ва слабостта на аргументите, от които изхождат западните политически и со­циални ми­слители.

Авторката се опитва да оп­ише явлението и произтича­щите от него тревожни изме­нения в западното буржоазно общество, водещи до заплахи за демокрацията. И трябва да признаем, че го прави успешно, подробно, вглеждайки се както в главното, така и в детайлите, за да бъде всичко точно, ясно и изчерпателно. Заплахата спо­ред нея е от авторитаризъм и тоталитаризъм. За нея това е опасно – при това много опас­но. Но недоумява защо изоб­що надвисва такава опасност.

И тук тя спира. Не бих казал, че не смее да направи още една крачка, за да навлезе в реалните и истински причини на реално­стите, използващи ковид криза­та, за да се проявят и да завземат необходимите пространства и да установят нов ред и ново със­тояние в системата. Западните анализатори са свикнали да довеждат анализа си до така­ва точка, отвъд която е им е възможно да намерят всички необходими отговори на без­покойствата си. Но сега те не виждат такава точка. За тях е необяснимо защо всичко това се случва, по каква причина, когато демокрацията не го позволява и притежава достатъчно средства, за да предотврати каквито и да било опити за нейната дискре­дитиране. Щом тя по приро­да е такава, значи причините са външни и са възникнали от на­малена бдителност или просто случайно. Затова усилено пра­вят аналогиите си с комунисти­ческите общества или с обще­ствата, управлявани с диктату­ра и авторитаризъм и намират доста съответствия със случва­щото се по време на пандемия­та. И толкова.

Няма как да не се за­питаме защо е така. Защо демокрация­та може да бъде оп­лаквана с горе­щи съл­зи, но из­точникът на нейните стра­дания да не бъдат видени по-далеч от някакви нови идеи, завладява­щи Европа и света в резултат от настъпилите или настъпва­щи глобални трансформации.

Според западните анализато­ри сегашната система все още няма абсолютно никаква ал­тернатива, защото не е възмож­но да се измисли по-добра от нея – заради демокрацията. Демо­крацията е най-важният й атри­бут. Тя е свобода, право на мне­ние, всеобщо избирателно пра­во и т. н. И гарантира и всичко останало, с което западното об­щество се е хвалило, а и сега про­дължава да се хвали, макар да има далеч по-малко основания. Тя може да бъде застрашава­на от науката, както посочва и Улрике Геро, може от пропа­гандата, от безсъвестни управ­ници, търговци, производите­ли. Тези заплахи могат да дойдат от много страни и те винаги ще са насочени към демокрацията, която за западната хуманитари­стика е същността на времето и гаранцията за благополучие, мир и спокойствие. Но демокрацията няма алтернатива.

За разбирането на този начин на мислене на западната хумани­таристика ни помага размишле­нията на авторката върху кни­гата на Паул Вацлавик „Колко реална е реалността“ и особено частта й, посветена на знамени­тата „Легенда за Великия инкви­зитор“ от романа „Братя Кара­мазови“ от Ф. М. Достоевски. Формираната и възпитана из­цяло извън православния начин на мислене, западноевропейска мисъл подхожда по странен, т. е. чужд, начин към проблеми­те, поставени от великия руски писател. „Как може да си свобо­ден и послушен?“ това е фун­даментален философски про­блем, който непримиримо раз­деля православния от запад­ния християнин и мислител. Но свободата в никакъв случай не е и не може да се ограничава в това да не си подчинен и по­слушен, а да правиш всичко по своя воля, а не с разрешение от по-висшия от тебе, комуто да служиш и принадлежиш по ка­къвто и да било начин – особе­но политически. Това разби­ране на свободата е твърде дъл­бока разделителна линия меж­ду двата свята, която тръгва от Великата схизма и е заложена в православието и западното християн­ство (ка­толици­зъм или протестант­ство) като нрав­ствено и социално, но особено като учение за спасение на душата. Запад­ното разбиране е по-лесно за проумяване и обясняване, но това не го прави истинно и вярно.

Проблемът за свободата в разбирането на западните ин­телектуалци се тълкува и поли­тически и идеологически: от ли­бералите, и от левите. За леви­те свободата е в социалната справедливост, солидарност­та, взаимопомощта и хармо­ничното устройство на дър­жавата и обществото. Те я га­рантират. Без тях свободата е невъзможна.

Капиталът мисли само за себе си. Затова и не е възможно да има „капитализъм с човеш­ко лице“ като някакъв „благ“ ан­типод на „авторитарния капи­тализъм“. Капитализмът по съ­щество е един и същ, а нюанси­те в неговото проявление само леко го гримират и нищо пове­че. Ако Улрике Геро беше от­чела тази истина, щеше да ос­ъзнае защо се случиха всич­ките събития по време на ко­ронакризата.

Капиталът избра чрез пан­демията да ни предупреди, че капитализмът навлиза в нов стадий на своето развитие, в който той няма да се съобра­зява с никого и с нищо. На­стъпила е тежка криза, в която той изживява своя краен упа­дък. Улрике Геро и нейните за­падни колеги страдат и пла­чат за пренебрегваната демо­крация, а трябва да страдат и да плачат за капитализма, без който няма да я има тази тях­на прословута демокрация. Но те мълчат за това, защото не могат да достигнат до същност­та на явленията и проблемите и взимат единствено очевидното за същностно. И никак не им се вярва, че капитализмът е уязвен, ударен силно и заплашен с фата­лен край.

Тъй като демокрацията не знае истината за себе си, тре­вогите й са необясними и не­утешими.