Сключването на Тристранния пакт, известен като Оста „Рим, Берлин и Токио”, бе естествено следствие от дотогавашното развитие в Европа и света.
През лятото на 1939 г. великите западни сили - Великобритания и Франция, разбраха, че голямата война, от която всички народи на Европа се страхуваха, е неизбежна. На 1 септември 1939 г. тази война става факт с нападението на нацистка Германия срещу Полша. Надеждата, че А. Хитлер ще пусне в ход чудовищната си военна машина срещу СССР обаче, се изпари след подписването на пакта за ненападение между нацистка Германия и СССР от 23 август 1939 г.
Полша бе разгромена от войските на Вермахта за две седмици.
Гарантите на полския суверенитет Великобритания и Франция обявяват на 3 септември 1939 година война на нацистка Германия. Последва деветмесечно странно, невоенно поведение на тези гаранти. След този условно мирен период следва „внезапното“ и широкомащабно нападение на Вермахта над Западна Европа. Първата жертва е Франция. Тя е нападната на 10 май 1940 година и капитулира на 22 юни 1940 година.
След нея Вермахтът заема цялата северна част на Северна Европа с изключение на Швеция. Тези блестящи победи на Вермахта откриват най-широка перспектива за разгръщане на нацистката дипломация.
Първият неин успех по това време е сключването на така наречения Тристранен пакт между нацистка Германия, фашистка Италия и милитаристична Япония. След подписването му на 27 септември 1940 г. немската дипломация се насочва към търсене на съюзници в Източна Европа.
На 20, 23 и 24 ноември 1940 г. към Тристранния пакт се присъединяват последователно Унгария, Румъния, Словакия. Извън пакта остават България и Югославия. Борбата за тяхното присъединяване към пакта продължава до началото на март 1941 година. За цар Борис нещата са пределно ясни: България няма да остане извън войната, каквито са надеждите и настояванията на буржоазнодемократичната опозиция. Впечатляващите победи на Вермахта са взети под внимание, но освен цар Борис Сакскобургготски е и водач на прогерманската българска буржоазия, което предрешава избора му да включи България в този пакт шава този избор: още със създаването на Тристранния пакт СССР отправя към България предложението да се подпише двустранен широкообхватен договор. В страната се разгръща широко народно движение за сключването му. В България пристига делегация начело с емисаря на съветското външно министерство А. Соболев. Същевременно Съветският съюз е посетен от българска делегация по същия въпрос. Настъпва уникален момент за българската дипломация. България е ухажвана от две велики държави, държащи тогава под контрол цяла Европа, с изключение на Великобритания.
Адолф Хитлер предлага Румъния да върне на България заграбената от нея през 1913 година Южна Добруджа. С това предложение е съгласява и СССР. В румънския град Крайова е сключен договор за връщането на Южна Добруджа на България, съпроводен с размяна на населението. Всъщност е извършено етническо прочистване на остатъците от многобройното българско малцинство в Северна Добруджа и на румънското малцинство, настанено в Южна Добруджа през 1913 година.
Този договор поправя една безспорна несправедливост, но в същото време прави и един съдбоносен компромис: Северна Добруджа, многовековна българска земя, остава завинаги извън България.
Въпреки това Крайовската спогодба от 7 септември 1940 година е най-успешното дипломатическо постижение на Царство България.
В сложната игра за военновременната ориентация на България
решаваща роля изиграва Борис Сакскобургготски. Първокласен политик във вътрешните дела на Царство България, той се проявява като виртуозен играч и във външната политика, несравним с който и да е европейски монарх от този период.
Какво бе тогава положението на България?
Заради авантюристичната политика на цар Фердинанд бе прекършен възходът на либералнодемократичната буржоазия, страната преживя две национални катастрофи, народът преживя един преврат и вдигна три въстания. Сложен бе кръст на мечтата за обединение на българите. Започна траещата три десетилетия гражданска война.
Не бяха в ред и отношенията с всички непосредствени съседи на държавата ни.
След Първата световна война бе създадена т. нар. Малка антанта, в която влязоха Чехословакия, Югославия, Румъния и Гърция. Този военен съюз бе насочен срещу „реваншистката опасност” от Унгария и България, най-пострадали от парижките мирни договори. Затова и нашата страна се намираше в международна изолация до 1938 г., когато със Солунското споразумение бе сложен край на нейното 20-годишно унизително положение. С това споразумение съседите на България й дадоха право да възстанови в пълен размер своята армия, очаквайки, че страната ни ще се примири със статуквото си на победена страна. А статуквото на Югославия и Гърция като победители ги постави в антигерманския лагер. Иначе, както на югославската, така и на гръцката буржоазия не бяха никак чужди антикомунистическите и пронацистки настроения.
От великите сили, загубили войната, най-пострадала беше Австро-Унгария. Тя се разпадна на съставните си части. Върху нейните руини израснаха четири по-малки държави с много спорни етнически граници помежду си. От тези нови държави едни бяха сред победителите, други сред победените. Вместо да се успокои след Първата световна война, Европа навлезе в период на въоръжен, по- точно ускорено въоръжаващ се мир.
Освен огромните материални компенсации победените държави бяха подложени на жестоко национално унижение. Днес ни изглежда учудващо, че Германия бе най-пострадала в това отношение. Тя и най-бързо се съвзе след унизителния за нея Версайски договор. Шестнайсет години след него взелите властта в Германия най-реакционни националистически сили започнаха системното премахване на унизителните клаузи от мирния договор. Само за четири години нацистка Германия, провъзгласила се за Трети германски райх, върна в пределите си завзетите от Франция области и Судетите, принадлежащи дотогава на Чехия. Постигнато бе вековното желание на немците от Австрия и обединена Германия да заживеят в една държава.
Поради тези и много други обективни и субективни причини нацистка Германия възвръщаше все по-бързо своето влияние в България. На 19 май 1934 година бе извършен военен преврат, който ликвидира и без това окастрените либералнобуржоазни остатъци в българския обществен живот.
През 1935 г. цар Борис III фактически извърши контрапреврат, без да върне отнетите от българския народ буржоазнодемократични права. Така откри път за налагане на мощното нацисткото влияние в страната.
С това влияние се засилваше и обществената роля на германофилската част от българската буржоазия, взела връх след Първата световна война. След идването на А. Хитлер на власт, тя с ускорени темпове започна да се фашизира. Фашизираше се и страната, т.е. почти целият обществен живот.
При това няма никакво съмнение, че след Първата световна война над всички драматични колебания във вътрешната и външна политика на страната неизменно стоеше Кобургът – цар Борис III. Цар да, но не съвсем! Неговото провъзгласяване на 3 октомври 1918 г. бе в абсолютен разрез с Търновската конституция. Затова пък той бе реален ръководител – вожд /водач/ на германофилската българска буржоазия. Борис III си беше българският фюрер на една от разновидностите на европейския фашизъм. Може би ген. Жеков, ген. Х. Луков или проф. А. Цанков биха установили, ако бяха на власт, още по-кървав и още по- фашистки режим – повторение на нацизма, но самите немци не желаеха това. Монархическият тип фашизъм съвсем определено ги задоволяваше. Царят осигури на немците всичко, от което имаха нужда и всичко което поискаха от него до самата му смърт.
Есента на 1940 г.
е изключително напрегнат, но и забележителен период за Борис - потомъка на един от най-славните аристократични родове на Европа – този на Кобургите. През тези няколко месеца, до самото начало на 1941 г., блестящо разиграва немско-фашистка дипломация. Това едва ли би станало, ако цар Борис знаеше от някъде, че великият фюрер на Третия райх е одобрил плана „Фридрих Барбароса“ срещу Съветския съюз.
Какво става в този период и малко по-късно предстои да разгледаме подробно по-нататък.
Победоносният марш на Вермахта през 1939-1940 г. и доминиращото положение на германофилската буржоазия и нейните политически представители в България спрямо англо-френската убедиха царя да застане на страната на Германия. Въпросът бе, как да стане това и кога. За по-нататъшната съдба на България събитията през 1940 г бяха не по-малко важни от тези през 1941 г.
Годината 1940-а започна с парламентарни избори. Именно този факт се използва сега от недобросъвестни историци и политици, за да „доказват”, че Царство България била демократична, а не фашистка държава.
Съставено с активното участие на полицията, при забрана на дейността на политическите партии, след мажоритарни избори XXV Обикновено народно събрание бе своеобразен парламентарен декор на монархофашизма.
Малобройната опозиция в Народното събрание, състояща се от либералните англофилски кръгове, от известни земеделци, комунисти, и социалдемократи, изразяваше истинските интереси и настроения на мнозинството от българския народ. Не е никаква тайна, че опозиционните депутати бяха подложени на постоянен груб натиск - на тях или им се отнемаше думата, или изобщо не им се даваше в решаващите за страната дебати.
И тук отново опираме до
особеностите на българския фашизъм.
Вярно е, че той имаше своите специфики, но такива имаха и другите разновидности на фашизма - било то в Италия, Испания, Португалия, Хърватско, Унгария, Словакия и т.н.
Откритите и безмозъчни подражатели на германския нацизъм у нас бяха свързани със своите покровители в Берлин и бяха негов политически резерв и средство за изнудване на „умерения” монархофашизъм. И нищо повече.
Но съществуваше и друг, прикрит и ръководен от двореца фашизъм. Именно този фашизъм си имаше своя фюрер в лицето на монарха. Този фашизъм си имаше и своя партия – това бе парламентарното правителствено мнозинство. То действаше като ръководен елит на тази партия без име. Но всичко това си беше фашизъм.
Това беше фашизъм с българска специфика - монархофашизъм. Характерно за него беше, че всичко случващо се с него и чрез него бе все „символично“ - наужким.
В управлението на страната на А. Хитлер не му бяха нужни истеричните български сурогатни нацисти, като „родните ни” легионери, ратници, отецпаисиевци и пр. Със своите садистки маниери и лишени от каквато и да е широка обществена подкрепа те неизбежно щяха да предизвикат масов кървав конфликт в страната и по този начин щяха съвсем ненужно да дестабилизират тила на Вермахта.
Легионерите и ратниците настояваха България непременно да изпрати войски на Източния фронт. Царят бе категорично против това. Против бе и самият А. Хитлер, който отново потвърди тази си позиция в самия ден на подписването на Тристранния пакт. А
когато фюрерът на „Легиона” ген. Луков организира подписка за доброволци на Източния фронт, той събра едва 1500 души – измета на българското общество. Днес потомците на тези доброволци учат българския народ на демокрация и любов към „либералните ценности”.
Германското разузнаване, особено след 1937 г., работеше в България на пълни обороти. А. Хитлер знаеше за дълбоко вкоренените в българския народ русофилски чувства. Армията на такъв народ, изпратена на Източния фронт, щеше да създаде огромни проблеми на Вермахта.
След изборите за XXV Обикновено народно събрание, на 15 февруари 1940 г. проф. Богдан Филов бе назначен от царя за премиер. Впоследствие той се оказа най-влиятелният (макар и не най-ярък) изразител на прогерманската българска буржоазия.
Фашистките закони последваха един след друг: Закон за извънредните разходи и обезпечаване сигурността на страната, който даваше практически неограничени права на полицията.
След него бе гласуван Закон за гражданската мобилизация, който поставяше народното стопанство на страната на военни релси.
На 1 юни 1940 г. бе създадена Дирекция на външната търговия, която пое задачата да ръководи изключително нарасналия износ само за Германия.
А в средата на м. юни, за да няма никакви съмнения какъв е режимът, бе открит и първият фашистки концлагер в с. Рибарица, Тетевенско.
През юни-юли А. Белев, чиновник в МВР и член на пронацистката младежка организация „Ратник“, бе изпратен на обучение в Германия, за да се запознае с опита на нацистите в борбата срещу „еврейската опасност”.
И всичко това се вършеше месеци преди създаването на Тристранния пакт! Което показва, че монархофашистка България, с пакта или без пакта, е била готова да следва нацистка Германия. Още повече че след разгрома на Франция и окупирането на почти цяла Северна Европа от нацистите започва дипломатическата (а и военна) битка за Балканите между Германия и СССР. В тази битка от особена важност бе ориентацията на България, на която и двете велики сили обещават връщането на Южна Добруджа.
На 26 юли 1940 г. Б. Филов е в Залцбург за среща с А. Хитлер. Там е уговорено връщането на Южна Добруджа да бъде представено изключително като дело на немците. И след спогодбата в Крайова на 7 септември, когато това става факт, в българските буржоазни медии започва бясна пропагандна кампания, величаеща „великия Райх” и неговия „гениален фюрер”.
В края на септември 1940 г. е подписан Тристранният пакт между Германия, Италия и Япония. Участието на Япония показва, че наближаващата война ще прескочи границите на Европа и ще бъде отново световна.
Следва