Нова Зора

  • Уголемяване на шрифта
  • Шрифт по подразбиране
  • Намаляване на шрифта
Начало Архив 2024 Брой 9 (27 февруари 2024) Живот по азимута на съзиданието

Живот по азимута на съзиданието

Е-поща Печат PDF

Паметта за Великия поход на съзидание­то на онази Бълга­рия, която загуби­хме, дълго ще пази имена­та на неговите възторжени строители. Родината ни из­вървя този път с изранени нозе от усилия и несгоди, но успя да покори върхове и при­облачни висини в своето разви­тие, които други народи за по- малко от половин век никога не са успявали да постигнат. Приближаваме се вече на поч­ти същите години, когато меч­тите и всеотдайността, без­сънието, себеотрицанието и дори умората от свършеното бяха красивият знак на оно­ва удовлетворение от себе си и от времето, което ни стиму­лираше да кажем с думите на поета:“Безсмъртно нека оста­не навеки построеното тук от мен.“

Вместо това днес ни дави болката и ни гнети тревогата от безизходицата, в която изпадна народът ни, от сумрачните хо­ризонти на бъдещето, в което ще живеят децата и внуците ни заради безсилието, че не можем да спрем разрухата, за която и в най-мрачните си помисли дори не сме се досещали.

Тези думи, които може би само приблизително обобщават душевния мир на цяло едно поколение, принадлежат на д-р инж. Марин Белоев, един от най-изявените съзидатели и строители на нова България. Не един път в нашите разгово­ри темата за днешния разгром на Отечеството и сътворено­то с мечти и надежди е слагала своето тъмно клеймо на наши­те разговори. Припомням това обстоятелство, за да прибавя и своята най-дълбока благодар­ност към онзи, който напът­ства дните и делата ни, заде­то ме срещна с такава забеле­жителна личност, чието верую, почерпано от мъдрата заръка на неговите родители, винаги е било: „Светът е мост, по-който преминават и доброто, и злото. Следвай стъпките на доброто - и непременно ще стигнеш там, за където си тръгнал!“

И Марин Георгиев Белоев, роден на 12.2.1939 г., достигна по този азимут на изстрадана­та мъдрост до своя забележи­телен 85-годишен юбилей. Път на машиностроител и изобре­тател, път на несъмнен автори­тет в една от най-сложните дис­циплини на човешката дейност – умението да обезпечаваш по­ставената цел с желязна воля и да спояваш в единно цяло раз­нородни души и характери. Ръ­ководител с повелителен размах, той изминава своя стремителен път нагоре от редови инженер в „Кремиковци“ до висотата на гла­вен директор през 1966 г. на На­учно-производствения комплекс по контрол на заваръчните ра­боти към ДСО „Монтажи“. Все още не е забравена онази, стана­ла легендарна негова фраза, коя­то най-пълно го изразява: „Аз не съм неуправляем. Аз съм самоу­правляем!“

В ония години на партийно- стопанска йерархия и подчине­ние това ще да е било като удар с ръкавица по носа на партий­но-стопанските величия и дръз­ка покана за професионален дуел. Но затова пък младият ръ­ководител може да запише в био­графията си невероятния за то­гавашните представи факт, че той е единственият, който докла­два пред страховитото Полит­бюро не прав като всички оста­нали, а седнал наравно с тях и го­тов без притеснения да влиза в спор с присъстващите авторите­ти. И както се оказа – има защо. Човек като него, който може да рационализира процеса по мон­тажа на цял един ядрен реак­тор и да осъществи, опрян на на­уката, най-сложните и отговор­ни заварки по него, няма шанс да не бъде оценен и подкрепен и от първия човек на държавата и партията, както беше формулата тогава. Тодор Живков високо е ценял докладите на инж. Ма­рин Белоев относно изгражда­нето на най-важните сектори в АЕЦ „Козлодуй“ от Първи до Шести блок. И справедливо е от­белязвал не само професионал­ната задълбоченост на този млад строител, който безпогрешно разпознавал не само всяко служебно манкира­не, но и хищническата веролом­ност на наши и световни уж авто­ритети.

Ако 10 ноември 1989 г. се беше забавил с година-две, Бъл­гария непременно щеше да има и АЕЦ „Белене“ в действие. И това е една от фантомните бол­ки в смисления живот на Марин Белоев. Защото всичко бе осуе­тено от хищническата природа и предателствата на перестро­ечния елит, който демонстри­ра пълна държавническа непри­годност и който откри пътя на разрушението и неизброими­те национални предателства. Технократът Марин Белоев по един удивителен начин бе от­крил за себе си формулата, коя­то ги обуславяше: „Народът ни може да преживее дори безраз­съдството на глупаците, кои­то го управляват, но предател­ството към Отечеството го съ­сипва напълно.“ И когато всич­ко това лъсна и България пое по пътя на нищетата, д-р инж. Марин Белоев без колебание направи своя избор в под­крепа на истината. Неприми­рим патриот и човек със само­чувствие, той още от далечна­та 1994 г. украсява с името си състава на редакционния съ­вет на в. „Зора“ и „Нова Зора“. В него той не само укрепи знаме­нитата пета кохорта от легиона на „Зора“, но добави със свое­то участие и онази връзка, коя­то даваше смисъл на делото ни през годините: свидетелства от първо лице за Великия съзи­дателен поход на Отечеството.

При нас той застана в реди­ците и на други непримирими с лъжата строители на България, като инж. Иван Пехливанов, Георги Карауланов, Стоил Фер­дов и много други, които съумя­ха да съберат своите свидетел­ства за истината в книги и да съх­ранят по този начин онова охул­вано и окаляно с лъжи време.

Има една прочута снимка на редакционния съвет от онези го­дини - д-р инж. Марин Белоев е застанал до големия писател и родолюбец Николай Хайтов. На снимката са и акад. Георги Близнаков, проф. Орлин Заго­ров, писателят Венцислав На­чев, посланик Христо Малеев, както и забележителният три­бун Румен Воденичаров. Там е и моя скромност като потвърж­дение на правилото, че който бие камбаната, не участва в шестви­ето. По това време инж. Бело­ев вече е председател на Бъл­гарския съюз по заваряване и генерален директор на КЗУ „Холдинг груп“; специалист с ог­ромен авторитет у нас и в чуж­бина, признат за любим ученик на световната знаменитост акад. Патон, със свой собствен принос в сложната наука на заваряване­то. Наблюдавал съм този човек, който умееше да бъде голям с го­лемите и равен с малките. И съм се радвал, и съм се чудил на не­говата „прочность“, както биха се изразили руските му прия­тели, непоклатим в своите раз­бирания и ценности, като оно­ва чудо, което беше изобретил и сътворил. Нито една заварка от стотиците километри газопрово­ди, изграждани на рулонен прин­цип, и до днес не е дефектира­ла! На иновациите ли, които ви­наги са били стихията на Марин Георгиевич, както с уважение и респект и до днес се обръщат към него специалистите от бив­шия Съветски съюз, ли се дължи това, или на високото относител­но тегло на българския талант и характер! Не знам, но тази отли­чителна черта на д-р инж. Марин Белоев се прояви и в една друга област. Всички изброени по-го­ре имена на несъмнени българ­ски патриоти признаваха онова, което го отличава от т. нар. все­силни бизнесмени на днешния ден - способността с ум, сърце и душа да осъзнава, че по-важно от всяко материално преуспя­ване е свещената компонента на родолюбието, посветено на отговорността за народа, дър­жавата и тяхното бъдеще.

На 12 февруари т. г. авторът на тези редове като един неволен Херодот бе радостен да види и запише измеренията на триум­фа на признанието и обичта на хора, с които Марин Белоев бе вървял и осъществявал истин­ския подвиг на своя съзидате­лен живот. Там бяха синовете му Георги и Александър и внуците му Виктория и Алекс, които слу­шаха и гледаха прехласнати ка­дрите, разказващи за чудото на съзиданието в една България да­лечна и непозната за тях, главен свидетел, аргумент и основание на истината за която бе животът на техния любим баща и дядо.

Поздравителните адреси следваха един след друг: от име­то на г-жа Руте Ферац – ръково­дител на Европейската федера­ция по заваряване; от прославе­ния институт на името на Евге­ний Оскарович Патон в Киев; от румънския и от сръбския съюз на заваръчните специалисти; от името на приятели и колеги от времето на онова знаменито КЗУ, измислено и осъществено от „самоуправляващия се“ Марин Белоев; от днешния, пак създа­ден от него, Български съюз по заваряване и Български цен­тър по квалификация на завар­чиците – една по характер чис­то маринбелоевска иновация, убийствена реплика към всич­ки, които способстваха или се съгласиха с деквалификацията на българската нация.

На автора на тези редове и на приятелите на Марин Бело­ев в „Нова Зора“ не ни остава друго, освен да пожелаем здра­ве, дълги и плодотворни дни на нашия обичан другар и съра­тник. И тъй като ни е известна онази тайна, която винаги е съ­грявала сърцето му, ще я под­скажем с думите на Г. С. Раков­ски, които вече 34 години стоят под главата на вестника: „Любо­вта към Отечеството превъзхо­ди сичките световни добрини“.

Да си жив и здрав, прияте­лю, и още дълги години да съ­зидаваш и да твориш неумор­но!

Дай Бог и ние да имаме сили и дни да поработим заед­но с теб за неумиращото слън­це на надеждата, което непре­менно ще стигне до своя зенит!

Минчо МИНЧЕВ, главен редактор на в. „Нова Зора“