Нова Зора

  • Уголемяване на шрифта
  • Шрифт по подразбиране
  • Намаляване на шрифта
Начало Архив 2024 Брой 8 (20 февруари 2024) Невъзможните пътища до целта

Невъзможните пътища до целта

Е-поща Печат PDF

Докато у нас трите съста­вляващи на „сглобката“ - ПП-ДБ, ГЕРБ-СДС и ДПС се пазаряха като цигани относно предстоящата ротация и свързаното с нея разпределе­ние на министерските постове и добре заплатените места в регу­латорните органи, в света се слу­чиха събития, приковали вни­манието на милиони жители на планетата.

Първо, в САЩ специални­ят съветник към Министер­ството на правосъдието Ро­бърт К.Хър представи доклад с оценки и препоръки относ­но разследването на прези­дента Джо Байдън за намере­ните в дома му в Делауер доку­менти, касаещи военната опе­рация и външната политика на САЩ в Афганистан. Които той е изнесъл, когато е бил ви­цепрезидент на Барак Обама, и ги е задържал като редови гражданин. Документи, които Байдън е изнесъл и съхраня­вал твърде безгрижно, споде­ляйки секретна информация с редактора на своята излязла през 2017 г. книга „Обещай ми, татко“.

Докладът, който съдържа 345 страници, е продукт на 173 интервюта със 147 свидетели. Според автора няма достатъчно свидетелства да се обвини Бай­дън. Поради което той препо­ръчва да не се преследва мистър Байдън за притежание на класи­фицирани документи.

„Заключението на специал­ния съветник, че Байдън е твър­де стар, за да бъде разследван, е смайващо – и потенциално дори по-шокиращо от заклю­ченията, написани от бившия директор на ФБР при неговото решение да не преследва Хилъ­ри Клинтън“, пише Брадли Де­влин в „The American Conserva­tive” (9.2.2024). Докладът описва действащия държавен глава на САЩ като симпатичен, добро­желателен, старичък мъж със слаба памет, изтъквайки като смекчаващи вината му обстоя­телства любезното му поведение и готовността му да съдейства на разследването. Поради напред­налата му възраст и слабата му памет разследването трябвало да се прекрати. Самият Байдън неведнъж е давал доказателства за своята сенилност и слаба па­мет. Веднъж, като разказа, че наскоро е разговарял с френ­ския президент Франсоа Ми­теран, който от 1996 г. е покой­ник; втори път, когато на прес­конференция в Белия дом се нахвърли върху журналисти­те, попитали го дали има ког­нитивни проблеми. „Паметта ми е наред“, изкрещя той и вед­нага забърка нов гаф, като на­рече египетския президент Фа­тах ас-Сиси „президент на Мек­сико“. Турският всекидневник вестник „Миллиет“ (7.2.2024) описа друг гаф на Байдън с ду­мите: „Байдън отново се обърка. Нарече Хамас „опозиция“. Да не забравяме колко пъти Байдън се спъва на стълбите на прези­дентския самолет, как се сбо­гува с празното пространство в едно телевизионно студио, или как по време на предиз­борен митинг повика отдавна починал сенатор. „Всички тези неща американският народ знае отдавна, пише Брадли Девлин в цитираното по-горе издание. Обаче това, което не знае е, кой всъщност управлява страната, щом нейният президент е тол­кова безпомощен, че може да из­бегне преследване“. Скандално известният британски политик Найджъл Фараж направо твър­ди, че Байдън страда от „стар­ческо слабоумие“ и демократите ще го заменят преди президент­ските избори. Но няма да го за­менят с Мишел Обама, а с някой друг. Дали късметът няма да се усмихне на действащия вице­президент Камала Харис, щом тя ще води делегацията на САЩ на Мюнхенската конференция за сигурност?

Междувременно Доналд Тръмп се откъсва все повече от Джо Байдън в президент­ската надпревара и страхът от него сред демократите прераст­ва в паника. Има защо да трепе­ри и президентът на Украйна Володимир Зеленски, който си отвори и вътрешен фронт, уволнявайки главнокоманд­ващия украинската армия Ва­лери Залужни и началника на ГЩ. Замяната на генерал-пол­ковник Валери Залужни с ге­нерал-полковник Олександър Сирски, бивш командващ су­хопътните войски, се натък­ва на остри критики, както в чужбина, така и на Запад. По­неже Сирски е роден във Вла­димирска област на Русия, къ­дето и до днес живеят майка му и брат му. Освен това е завър­шил военно училище в Москва. Тоест на него се гледа като на „руски генерал“. Гневни кри­тици на Зеленски, между кои­то и кметът на Киев Виталий Кличко, напомнят на прези­дента, че обещаното от него поражение на Русия е доне­сло само гробове, хора без дом и деца без родители.

„Пентагонът ли очис­ти Залужни?“, пита Мехмет Али Гюллер в турския вестник „Джумхуриет“(10.2.2024). И продължава: „Източникът на проблема е, че настъпление­то на подкрепяната от САЩ/ НАТО Украйна не успя да спе­чели и един метър земя и поли­тиците искат да връчат на во­енните фактурата за това. Спо­ред пенсионирания германски полковник Волфганг Рихтер, който даде интервю за герман­ската NTV, конфликтът Зелен­ски-Залужни произтича от ис­кането на президента на про­дължаване на настъплението, и това, че началникът на ГЩ из­тегля армията в отбрана, отчи­тайки реалностите на терена. Зеленски иска да се превземат изгубените територии, а Залуж­ни посочва, че това е „илюзия“ („Спутник“, 6.2.2024). В резю­ме можем да охарактеризира­ме картината като дълбока про­паст между политическата цел и военните реалности. Зеленски посочва целта, но Зеленски, за­ради реалностите на терена, не може да я постигне. Впрочем това противоречие Залужни разкри ясно в сп. „Икономист“: „Войната с Русия навлезе в за­дънена улица“.

Не слушаше военните съ­ветници от САЩ.

Добре, защо Зеленски по­сочва цел, която не съответ­ства на реалностите на тере­на? Ето тук е тънката струна на проблема. Защото Зеленски действа не според потребно­стите на Украйна, а според тези на САЩ. Украинската страте­гия на САЩ се опира на „про­дължителната война“. Колко­то повече се протака войната, толкова по-дълго ще се анга­жира Русия, отношенията Ев­ропа-Русия ще се прекъснат с тази дълбочина и САЩ ще могат да продават на Европа повече природен газ. Ще мо­гат да държат под своята опе­ка ЕС и да поддържат атлан­тизма в Европа против Ру­сия и Китай. Поради това кон­фликтът в действителност не беше между Зеленски и За­лужни, а между Пентагона и Залужни. Ако се разгледа ана­лизът на Politico, по време на неуспешното настъпление на­чалникът на ГЩ на Украйна За­лужни не слушал военните съ­ветници на Пентагона, а при­лагал собствени тактики.(„Спу­тник“, 8.2.2024). Макар че дори да беше следвал тактиките на Пентагона, резултатът нямаше да се промени. Защото греш­ката, допусната в стратеги­ята, не може да се поправи с тактики.

Безизходицата на Украйна

Президентът на Украйна Зе­ленски назначи за началник на ГЩ вместо Залужни ко­мандващия сухопътните вой­ски генерал-полковник Олек­сандър Сирски. Министърът на отбраната на Украйна Рус­тем Умеров коментира смяната с тези думи: „Войната не може да остане същата. Променя се и промяната е необходимост. Нуждаем се от нови подходи и нови стратегии.(АА.8.2.2024).“

Добре, как трябва да оценя­ваме тези думи? Ще се ориенти­рат към ново настъпление с една 500-хилядна армия, която ще се формира с широкомащабна мо­билизация, както от известно време иска Зеленски ли? Тази ще свърши по-катастрофално от първата, понеже мобилиза­ционната армия ще е по-мал­ко опитна. Или новата страте­гия ще е „специалната война“ на Пентагона? Която и опция да изберат, те са изпаднали в безизходица, както конста­тира Залужни. Непрекъснато нуждаеща се от Запада, разчита­ща на одобрението от Конгреса и парламентите на военната по­мощ, Украйна е невъзможно да постигне своите цели. Нещо повече, докато САЩ продължа­ват стратегията си на „продъл­жителна война“, на Украйна може да не й остане терито­рия, която да защитава. Вижда се, че съседите й чакат в засада според картата отпреди Втората световна война“.

Третото събитие, което разтресе „демократичната ев­роатлантическа общност“, беше двучасовото интервю, кое­то Тъкър Карлсън взе от ру­ския президент Владимир Пу­тин. Илън Мъск го излъчи, като предостави всички авторски права на Карлсън, и интервю­то изгледаха над 110 млн. души. Путин изглеждаше в превъзход­на форма за разлика от грохна­лия Байдън и само нашите фал­шиви евроатлантици отсякоха, че журналистът не е задал дос­татъчно провокиращи въпроси. Не отбелязаха и квалификация­та „дървени глави“, която Путин отправи срещу западните ръ­ководители, жертващи инте­ресите на своите страни и на­роди, за да угодят на сенилния Байдън и украинския комик Зеленски, който им спря ев­тиния руски природен газ. Ус­покои ги все пак уверението на Путин, че Русия няма никакъв интерес да напада нито Пол­ша, нито Латвия, нито друга държава, ако тя не нападне Русия. И че Русия няма първа да използва ядрено оръжие.

За разлика от Путин, още през октомври 2022 г. Зеленски беше призовал НАТО да нане­са превантивен ядрен удар по Русия. За щастие краят му на­ближава, а заедно с това и кра­ят на войната в Украйна. На­празно генералният секретар на НАТО Столтенберг призова­ва ЕС да увеличи производство­то на оръжие и боеприпаси за Украйна. Но въпросът, който си задават много хора в Европа, е докога ще плащат сметките на наркомана в Киев. Други отбе­лязват, че докато Путин е пре­минал 1000 години история за 30 минути, Байдън не може да си спомни кога е починал си­нът му Бо. Жалка картинка! И САЩ, и Европа, и Украйна за­служават по-добри водачи. За България да не говорим.