Нова Зора

  • Уголемяване на шрифта
  • Шрифт по подразбиране
  • Намаляване на шрифта
Начало Архив 2024 Брой 8 (20 февруари 2024) НЯМА ПО-ГЛУХ ОТ ТОЗИ, КОЙТО НЕ ИСКА ДА ЧУЕ!

НЯМА ПО-ГЛУХ ОТ ТОЗИ, КОЙТО НЕ ИСКА ДА ЧУЕ!

Е-поща Печат PDF

„Преди всичко, пише Томас Денс, смелото интервю на Тъ­кър щеше да освети една сурова реалност за американците: ние като нация сме опасно незапоз­нати с Русия и това невежество излага на риск собствената ни страна. Когато днес Сенатът предлага да експедираме на из­ток 61 млрд. долара допълни­телно пари на данъкоплатци­те, за да продължи войната и със сигурност да се загубят още стотици хиляди човешки живо­ти и от двете страни, трябва да кажем „стоп“ и да си дадем отчет. Отдавна е дошло вре­ме да попитаме: какво наисти­на правят САЩ в Украйна? Как нашето въвличане обслужва на­шите жизнени национални ин­тереси? И какъв точно е жела­ният край за стратегията на САЩ? Да направим Америка от­ново велика тук, у дома, пред­полага и да не допускаме мина­лите грешки навън. Това озна­чава да ги избягваме в бъдеще, поддържайки постоянно фоку­са на вниманието си върху на­шите собствени национални интереси. Времето за защита на граници на другия край на света, пренебрегвайки собст­вената, изтече. Как може жиз­неният национален интерес на Америка да е толкова безспорно преплетен с една несъюзна на­ция на 6000 мили разстояние? Защо, ако Украйна е толкова це­нен стратегически партньор, преките нетни инвестиции на САЩ там преди първата ин­вазия на Русия през 2014 г. бяха общо далеч под 1 млрд. дола­ра, а днес са отрицателни -131 млн. долара? За защитата на чии интереси харчим стоти­ци пъти тази сума? Защо си за­служава вземането на допълни­телен заем, който няма реална възможност да изплатим няко­га? Но който ще стане едно по­стоянно наследено задължение за всяко бъдещо американско по­коление? Е ли това наистина, за да не загуби работата си някой бюрократ в Киев и всички пен­сии да бъдат изплащани изцяло и навреме?

За жалост сега е истинска бъркотия. Поправянето й ще изисква по-нататъшно усилие и ресурси… Когато е уволнен глав­нокомандващият на Украйна, имаме ли някакъв смислен план за победа? И с оглед на допълни­телната военна помощ, която може да е нужна за заемането на изгодна позиция за преговори­те и която би трябвало да е ли­митът на въвличането на Аме­рика, защо европейският принос е толкова нищожен в сравнение с нашия? Не разчитайте да по­лучите някакво обяснение от Джо Байдън, да не говорим той да отдели 10 минути за това как финансирането и менажи­рането на една проксивойна в Украйна помага на народа на Източна Палестина. Ако Бай­дън не иска да говори, комисии­те на Конгреса трябва да при­зоват хората от неговия щаб. Макар че Байдън е този, който държи американците в мрак.

Въпреки че много от изявле­нията на Путин, които изли­зат от двучасовото интервю на Тъкър, ще бъдат сметнати за откровения, те не са такива. Заявената от него готовност за едно решение за Украйна с преговори? Абсолютно нищо ново! Исторически твърдения за Украйна? Също. Путин пов­тори същите тези и изявления много пъти през последните две години, да не говорим за времето след инвазията през 2014 г. Те са достъпни за всеки журналист или анализатор като видеосег­менти на уебсайта на Кремъл. Защо никога не сме чули нещо от това? Каквото и да мислим за него, както и да оценяваме неговата искреност, Путин не се колебае да изрази своите ми­сли и да излага позициите на Руската федерация за нейните действия. Въпреки това всеки, който иска да проникне дълбоко в плановете на Путин за Ана­дир, най-близкия до САЩ град на Русия, може да отиде там с едно кликване. Предизвикателство ще е обаче да го намерите в на­шите новини. Когато миналия месец Путин се отправи към Чу­котка, на 50 мили от граница­та на САЩ, това беше най-голя­мото доближаване до САЩ от срещата му с Барак Обама през 2015 г. Докато той кръстосва­ше наоколо в специален аркти­чески офроуд, наречен „Хищник“ – руската дума за „predator“, спо­мена ли за посещението му най- големият вестник в Аляска? Не!

Ключовият проблем за ав­торите на политиката в САЩ е, че разработването на едно разбиране на руснаците иска време, усилие и отдаденост. Опитите да се разбере друга­та страна, без да се прегръщат нейните позиции, са дребна ра­бота, която трябва да се свър­ши. Първо, трябва наистина да говорите руски, за да разберете руснаците. Много малко аме­риканци го правят. И със сигур­ност, ако изобщо някой в Кон­греса го прави, това е добре па­зена тайна. По-малко от 0,2% от студентите в американски­те висши училища получават някакъв обем обучение по руски език. С изключение на имигран­тите, които го говорят по на­следство, академиците и тези, които нашето правителство готви за целите на държавата, резултатът е едно впечатля­ващо непознаване на Русия от американците. На свой ред това поражда прекомерно разчитане на малък състав от експерти, чиито гледища рядко съвпадат с интересите на повечето от нас, да оставим гласоподавате­лите на „Америка над всичко!“. На практика, какъвто е случа­ят сега, повечето от тези гласо­ве са дълбоко овластени за под­държането на враждебни отно­шения между Русия и САЩ. Ми­рът е труден и не се отплаща. Възпирането върви заедно с по­следния план от Баграм. Когато правителството ни декларира открито, че неговата цел е била да причини максимум страда­ния на Русия и президентът иска неговият двойник, команд­ващ най-големия ядрен арсенал на света, да бъде отстранен от власт, той орязва сериозно въз­можностите за дипломация и диалог, като възвестява смърт и унищожение. Не се учудвайте, че Путин разказва на Тъкър, че не може да си спомни кога по­следно е разговарял с Байдън.

Това трябва да се проме­ни. След 1100 години Русия не се кани да ходи никъде, нито пък ние. Америка се нуждае от ново лидерство, което маже да разго­варя с Русия. Както и Украйна – и останалата част от света, за които това има значение. Да се надяваме този ноември да оси­гури тази възможност.“