Нова Зора

  • Уголемяване на шрифта
  • Шрифт по подразбиране
  • Намаляване на шрифта
Начало Архив 2024 Брой 8 (20 февруари 2024) Руската гражданска война

Руската гражданска война

Е-поща Печат PDF

В беседата, която про­веде с американския журналист Тъкър Карлсън, президен­тът на Русия Владимир Путин оцени войната Украйна-Русия като гражданска война.

Засягайки историята, Пу­тин каза, че украинците и рус­наците са един етнос. Посоч­вайки, че идеята за украинска идентичност е специална по­литика на разделяне, прила­гана повече през периода, ко­гато Полша e владеела земите на днешна Западна Украйна. Путин каза: „В началото дума­та „украинец“е означавала ня­кой, който живее в покрайнини­те на държавата или охранява границата“.

Тръгвайки оттук, Путин на­прави една прогноза за бъдеще­то: „Каквото и да стане, рано или късно ще се споразумеем. И знаете ли, може при насто­ящата ситуация това да зву­чи странно, но отношенията между народите ще се върнат към предишното си състояние“.

В продължението Путин каза, че по време на преживя­ваната война отказалите да се предадат украинци, предпоче­ли смъртта, викайки: „Руснаци­те не се предават!“ и подхвърли тази много любопитна теза: „Те все още гледат на себе си като на руснаци. В този смисъл всич­ки преживявани неща могат да се представят като граждан­ска война. На Запад мислят, че тази война завинаги е откъсна­ла една част от руския народ от другата. Не, отново ще има обе­диняване“.

Войната започна през 2014 година

Друго любопитно послание беше тезата, която Путин споме­на по-рано: „Войната започна не през 2022 г., а през 2014 г. Пре­вратът, който беше извършен в Украйна през 2014 г., се осъщест­ви от въоръжената опозиция с подкрепата на ЦРУ. Конфликта в Украйна го раздуха държавни­ят преврат в тази страна. Ук­раинското ръководство започ­на войната през 2014 г. Нашата цел е да спрем тази война. През 2022 г. не започнахме война, мъ­чехме се да я прекратим.”

Тази истина, която атлан­тическите медии се мъчат да държат далеч от очите, е мно­го важна с оглед на това да се разберат истинските причини и целта на САЩ. Само два дни след започването от Русия на 24 февруари 2022 г. на „специална­та военна операция“ в Украй­на, в тази колона посочих тази истина: „Военната операция на Русия може да се коментира и като защитна атака с цел да се приключи „истинската вой­на“. Защото, впрочем, от осем години в Донбас имаше война. Когато през 2014 г. с проамери­канския преврат бе свалено пра­вителството, Крим, Донецк и Лугански заеха позиция против преврата. Крим обяви независи­мост, с референдум се присъеди­ни към Русия. Украйна атакува Донецк и Луганск. През 2015 г. с Минското споразумение беше решено на тези два района да се предостави автономия, но Ук­райна не го спази и в продълже­ние на осем години обстрелва Донецк и Луганск, тоест райо­на на Донбас. Дори и западните медии да го прикриват, в края на тези осем години в Донбас бяха убити 2600 цивилни (според да­нните на някои организации са били убити общо 14 000 души, от които 13 000 цивилни, вклю­чително 3000 деца), а десетки хиляди бяха принудени да напус­нат домовете си.“ („Джумхури­ет“, 26.2.2022).

Целта е Русия да се изтлас­ка до старите си граници

Всъщност и Украйна знае тази истина. Уволненият пре­ди три дни началник на ГЩ на Украйна Залужни беше посо­чил тази истина в широко об­съжданото си интервю за сп. „Икономист“: „За нас, за армия­та, войната започна през 2014 г. (...) Всички тези неща стана­ха с прехвърлянето на мярата на 22 февруари 2022 г. Преди това имахме един фронт от 403 км и 232 укрепени пункта. На 24 февруари този фронт стана 2500 км.“ („Икономист“, 15.12.2022).

Да, САЩ бяха онези, кои­то всъщност започнаха тази война през 2014 г. За при­чината да цитираме Джор­дж Фридман, основателя на „Стратфор“, която „изготвя стратегия“ за официалните ин­ституции на САЩ: “Ако Западът можеше да задържи под контро­ла си Украйна, Русия щеше да ос­тане беззащитна. Южните гра­ници с Беларус и югозападната граница на Русия щяха да оста­нат отворени. Разстоянието между Украйна и Западен Ка­захстан е близо 400 мили и Ру­сия от този район показваше мощта си на кавказците. При това положение Русия щеше да загуби мощта си да контроли­ра Кавказ и щеше да се изтегли по-на север от Чечения. Русна­ците ще излязат от някои час­ти на Руската федерация, юж­ните граници на Русия щяха да отслабнат много. По този на­чин разпокъсването щеше да продължи, докато Русия се от­тегли до много старите си гра­ници. („Идните 100 години“, изд. „Пегас“, 2009, стр.103).

„Джумхуриет“, 12.2.2024