Нова Зора

  • Уголемяване на шрифта
  • Шрифт по подразбиране
  • Намаляване на шрифта
Начало Архив 2024 Брой 7 (13 февруари 2024) СПОДЕЛЕНО РОДИТЕЛСТВО ИЛИ ОТНОВО ДЕТСКО ПРАВОСЪДИЕ

СПОДЕЛЕНО РОДИТЕЛСТВО ИЛИ ОТНОВО ДЕТСКО ПРАВОСЪДИЕ

Е-поща Печат PDF

 

Темата за „споделеното родителство“ само на пръв поглед е тема за родителя, лишен от ро­дителски права след развод или раздяла. Погледнато национал­но, това е разговор за трагич­ното състояние на семейство­то и децата, за демографската трагедия в България. Погле­днато личностно, това е из­ключително остър, комплек­сен и труден за решаване ли­чен и социален проблем. За­сяга болезнено огромна част от българските граждани и влияе върху техното психи­ческо състояние, жизненост и работоспособност.

През последните десетиле­тия българското родителство е мишена на мощна външна атака. Ясната и безспорно дос­коро правна концепция за ро­дителство, закрепена в Консти­туцията на Република България и Семейния кодекс, стана обект на упорити опити за ревизия в областта на процесуалното и материалното право. Колкото и парадоксално да звучи, след хилядолетия семейна тра­диция на българския ет­нос днес в българското об­щество няма единна пред­става за родителството като биологично предопределена категория. Всепризнатата де­финиция, почиваща на анато­мична даденост, бе изоставена и доведена пропагандно до аб­сурдна ситуация да отрече чо­вешката биология. Днес роди­тел може да бъде чиновникът, който получава пари за отглеж­дане на чуждо дете („приемен родител“), хомосексуалният партньор на единия роди­тел, няколко партньори на единия родител без значение на сексуалната им ориента­ция. Може да бъде сурогатна­та майка. Може да бъде френ­ски, британски или испански хомосексуалист или гей-да­ма, сключил хомосексуален брак с български партньори в чужбина, осиновил българ­ското дете на своя партньор (не е изключено срещу за­плащане), и след това устро­ен временно в България, пре­тендиращ за правен статут на родител. Може да бъде и трансджендър с флуидна сек­суална идентичност. А защо не в близко бъдеще - и тран­схуманоид.

Затова броят на родителите в резултат на тези ултрасъвре­менни концепции за родител­ство е повече от два пъти по- голям от броя на децата, т. е. едно дете може вече да има повече от двама родители.

Възниква логичният въ­прос: готово ли е българско­то общество да приеме една нова ултраконцепция за ро­дителството, готова ли е екс­пертната правна общност да дискутира върху споделено­то родителство, без да е де­финирала правния термин „родител“, готов ли е българ­ският законодател да прие­ме ново законодателство, без да е определил кръга на субе­ктите на родителски права, готов ли е българският съд да тълкува разширително поня­тието „родител“ към флуид­ни трансджендъри и сурогатни майки. Кои са субектите на ро­дителски права – приемният родител, сурогатната майка, трансджендърът? Или човеш­ките същества, създали нов живот, както е било хилядо­летия преди нас. Докато законодателят не даде еднозначен отговор на тези въпроси, солидната прав­на регулация на споделеното родителство остава фикция.

РОД ИНТЕРНЕШЪНЪЛ и ро­дителското движение не може да дадат принципно съгласие за законодателно решение на споделеното родителство без изработване на легална дефи­ниция на правната категория „родител“.

Инициативата за провежда­не на кръглата маса като про­дължение на социалния диа­лог по тази тема от 2016 г. все пак заслужава уважение и под­крепа. Това може да бъде крач­ка в правилна посока, ако не е параван за реализиране на дру­ги цели, например предоставяне в бъдеще на родителски правен статут на лица, които не отгова­рят на традиционните предста­ви на българина за родител. Ние сме готови да участваме в сери­озен и открит диалог по съще­ството на проблема, но не и в па­раванни преговори.

Изненадващо прозвуча за­явеното от министъра на тру­да и социалната политика, че неговото ведомство рабо­ти по създаване на Държавна агенция за правата на детето. Предвижда се това да бъде вто­рата агенция за децата след Дър­жавната агенция на закрила на детето. Тази новина буди пове­че въпроси, отколкото дава от­говори.

Темата за споделеното ро­дителство е обсъждана некол­кократно през годините, но без практически резултат. Причи­ната е очевидна – несъответ­ствие между провъзгласените цели и предлаганите законо­дателни мерки. На конкрет­ни социални и икономически проблеми се търси техническо решение, без да се потърсят причините. Законът не е вез­десъщ. Той е само инструмент за легитимиране на съществу­ващи социални отношения. Той не е в състояние сам да създава обществени отноше­ния. Опитите за приемане на подобни закони винаги раж­дат мъртва правна норма.

Адекватно решение на проблемите в упражняване­то на родителските права не може да се намери, ако бъде търсено в рамките само на един отделен правен институт. Про­блемите на родителството не са изолирано явление, а една от проявите на цялостната криза на семейните отношения. Те са резултат от сериозни социални дефицити в тази област, които имат съкрушително въздейст­вие върху демографията.

Тривиална истина е, че все пак и най-лошият диалог е по- добър от всяка конфронта­ция, така както и най-лошият мир е по-добър от всяка вой­на.

Кръглата маса бе достатъч­но представителна. В нея взе­ха участие МП, МВР, МТСП, АСП, ДАЗД, СРС и СГСС, депу­тати от ПП и ДБ, ИТН, бивши министри на правосъдието и външните работи. Техните из­казвания обаче бяха общи, ла­конични, изчакващи, съзна­телно пестеливи.

Ние имахме по-различна представа за този диалог. Очак­вахме дискусии както по техни­ческите аспекти, така и по фило­софията на закона. Очаквахме от поканените държавни ин­ституции статистика и експерт­ни изследвания за ситуацията на семейните и извънбрачни­те двойки в страната. Очаква­хме информация за количестве­ните и качествените измерения на проблема с разделеното ро­дителство, за броя на разводи­те и разделите, за броя на деца­та от такива разтрогнати брако­ве и развалени извънбрачни съ­жителства, обобщена оценка на съществуващата правна регула­ция и оценка за ефективността на предлаганата правна регула­ция. Очаквахме идеи за промяна на законодателството с разпи­сани предложения на законода­телни промени, с адекватна обо­сновка и експертна оценка на ефекта от законодателната про­мяна. Такива не бяха представе­ни. Получи се една правно-тех­ническа дискусия, без анализ на причините на явлението и без конкретни текстове. Тех­ническите аспекти изцяло из­местиха философията на за­кона.

Липсата на конкретна ин­формация беше сериозна сла­бост на кръглата маса. Получи се полудиалог, полудискусия в полуинформационна среда. Заявленията, че необходимата информация и законодател­ни предложения ще получим в следващи дискусии, дойдоха едва при закриване на кръгла­та маса, което беше безполез­но.

РОД и останалите родител­ски организации не могат да изразят цялостно становище по толкова комплексен социа­лен проблем без информация и обосновка. Това би било равно­силно да подценим задачата.

На този предварителен етап РОД не може нито да отхвър­ли, нито да подкрепи пред­ложение за промяна на СК в частта „споделено родител­ство“. За нас общественият ди­алог е едва стартирал. Сегашна­та кръгла маса поставя само началото на тази дискусия как се зараждат и развиват съвре­менните семейни отношения. От това как ще се развие по-на­татъшния процес на обсъжда­не на темата ще си проличат ис­тинските намерения на органи­заторите.

Ако държавата действително търси решения на този остър со­циален въпрос, от изпълнител­ната власт следва да се вземат незабавни мерки за прилага­не на действащото законода­телство от собствените й ор­гани – изпълнение на съдебни­те решения в срок, отговорност за неизпълнение на закона и съ­дебното решение, за медиация и разширяване възможностите за извънсъдебни решения между родителите на децата и др.

В заключение искам да раз­сея всякакви съмнения или оп­ити за манипулативни интер­претации. Нашето участие в първата кръгла маса по споде­леното родителство не означа­ва съгласие в аванс за предло­женията. РОД ИНТЪРНЕШЪ­НЪЛ и останалите родителски организации ще се противо­поставят категорично на евен­туални опити за инструмен­тално използване на споделе­ното родителство за постепен­но вграждане на елементите на детското правосъдие в нашето законодателство. Ако доловим подобни намерения и тенден­ции, ще действаме съответно. Ще разкрием пред българско­то общество лобистките ин­тереси на определени поли­тически сили и НПО от дет­ското правосъдие у нас. Ще разясним на обществеността катастрофалните последици­те от детското правосъдие за българските деца и техните демографски измерения.

Ние внимателно ще ана­лизираме дискусиите на тази кръгла маса и ще вземем от­ношение по философията на предлаганите законодателни промени. Когато ни бъдат пре­доставени текстовете на но­вите законови предложения заедно с мотиви към тях, то­гава ще представим своя екс­пертен анализ.