Нова Зора

  • Уголемяване на шрифта
  • Шрифт по подразбиране
  • Намаляване на шрифта
Начало Архив 2024 Брой 7 (13 февруари 2024) Асът на българското небе

Асът на българското небе

Е-поща Печат PDF

 

На 6 февруари в Цен­тралния военен клуб в столицата се състоя тържествено събрание-концерт, на което бе отбелязана 120-годишни­ната от рождението на гене­рал-полковник Захари Заха­риев.

Честването бе под патро­нажа на президента и вър­ховен главнокомандващ Въ­оръжените сили на Републи­ка България ген.-майора от запаса Румен Радев, бивш ко­мандир на ВВС.

Генерал Захариев беше убеден български патриот и републиканец, който рабо­ти за издигане авторитета на родната авиационна шко­ла, бе посочено в поздрави­телния адрес на държавния глава до организаторите на проявата, прочетен от неговия съветник по отбраната и си­гурността военния пилот пол­ковник от запаса Илия Милу­шев. Без усилията на генерал Захариев, бе подчертал прези­дентът в поздравлението си, бе немислимо изграждането в кратък срок в България на Военновъздушни сили след 9 септември 1944 г.

Наричаха го патриарха на българската авиация, каза полк. проф. Мануш Христов от ВВВУ „Георги Бенковски“, който проследи жизнения и професионален път на генерал Захариев. Той припомни някои негови мисли: „Станах летец не когато се научих да летя, а когато обикнах авиацията“; или „От скъсаното копче на униформата до летателното произшествие има само една крачка“.

За приноса на генерала в развитието на родната воен­на и гражданска авиация го­вориха още командирът на ВВС генерал-майор Димитър Петров и първият българ­ски космонавт генерал-лей­тенант от запаса Георги Ива­нов. Във военното училище го посрещаха като татко на воен­ната авиация, спомни си бри­гаден генерал от запаса Спас Спасов, председател на фонда­ция „Български ВВС“, под чието ръководство се проведе чества­нето.

Свои мисли за генерала като общественик, сподели и проф. Захари Захариев. Орга­низаторите бяха поздраве­ни още от председателя на СОСЗР ген. от запаса Златан Стойков, председателя на СВВБ доц. д-р Иван Сечанов, началника на катедра „Воен­новъздушни сили и противо­въздушна отбрана“ във Во­енната академия полк. доц. д-р Росен Димитров, предсе­дателя на БАС Евгени Белий и кмета на Разград Добрин Добрев.

В честването взеха участие още съветникът на президен­та по сигурност и отбрана Сте­фан Годжевъргов, началникът на ВВВУ „Георги Бенковски“ бригаден генерал Юлиян Ра­дойски, бившият началник на ГЩ и командващ ВВС ге­нералът от запаса Михо Ми­хов, председателят на БАА бригаден генерал от запаса Пламен Богданов, Румен Пе­тков от партия АБВ, десетки офицери и цивилни служите­ли, свързани с бойната ни авиа­ция, представители на над 20 обществени и военно-патри­отични организации от На­ционалния инициативен ко­митет.

Концертът бе с участие­то на проф. Жени Захариева – негова дъщеря, известна пианистка, педагог, лауреат на национални и международни звания и премии; проф. Ан­гел Станков, и Дарина Мале­ева. Представено бе и второто издание на книгата на генерал Захариев „Моят живот в ави­ацията“.

Генерал-полковник Заха­ри Захариев е роден на 6 фев­руари 1904 г. в с. Басарбово, Русенско, в учителско семей­ство. Летец е от 1925 г. Поли­темигрант в СССР в периода 1931-1944 г. В съветската ави­ация е бил летец-инструктор, командир на звена, авиоотряд, на ескадрила, началник на Там­бовската авиационна школа, началник-отдел “Бойна подго­товка” на Гражданския аероф­лот на СССР и др. Като интер­бригадист се сражава в небе­то на Испания. Той е първият българин и първият чуждес­транен гражданин - Герой на Съветския съюз. Участник е във Великата отечествена вой­на на СССР. Бил е два мандата депутат във Върховния съвет на СССР. Сред неговите учени­ци има 27 герои на Съветския съюз, 16 герои на социалис­тическия труд и 18 заслужи­ли летци.

Бил е заместник-команд­ващ Народните въздуш­ни войски (1945-1947 г.), ко­мандващ ВВС (1947-1955 г.), командващ ПВО и ВВС (1957- 1959 г.), заместник-министър на народната отбрана (1954- 1956 г.), военен, военновъзду­шен и военноморски аташе в посолството на НР България в СССР. Дългогодишен народен представител и зам.-предсе­дател на Общонародния ко­митет за българо-съветска дружба.

Велик патриот и раде­тел за дружба между наро­дите. Общественик, посветил живота си на просперитета на българската авиация до сет­ния си час, публицист. Издал е книгите “Вярност”, “Доверие”, “Върнете се”, “Образите, които са в мене”, “Доблест”.

Заслужил летец №1 на НРБ, Герой на НРБ. Носител на множество български и чуждестранни отличия и на­гради. Ген.-полк. умира на 25 април 1987 г., за да остане на­веки в небесните простори на своята родина.