Да се пише за генерал Захариев е много приятно, лесно и много трудно.
Приятно – защото той е обаятелен образ.
Лесно – защото за него се знае много, като че ли всичко за него е разказано както в историята на ВВС, в спомените за неговите съратници и последователи, така и в книгите, които сам той ни остави.
Трудно – защото неговият образ е един огромен океан, който не може да се преплува така лесно.
А защо пиша сега за него:
От преклонение пред неговото дело;
От това, че днешното поколение в нашата авиация знае много малко или нищо за него;
Да браня неговата светла памет от клевета и завист.
Ето накратко контурите на неговата биографична справка:
Роден е на 6 февруари 1904 г. в село Басарбово. Син е на учител с възрожденски дух. Летец от 1925 г. и остава такъв до април 1987 г., когато се простихме с него.
Антифашист от световен мащаб. Участва в Гражданската война в Испания срещу фашисткия преврат на Франко в защита на републиката като доброволец. Затова е удостоен със званието „Герой на СССР“ – първият чужд гражданин, удостоен с такова звание.
Авиационен ръководител от много висок и все още недостигнат връх на авиацията. В СССР е изтъкнат авиационен командир и ръководител:
Инструктор в Тамбовското авиационно училище (от 20 декември 1931 г.);
Командир на авиационен отряд (от 1934 г.);
Командир на авиационна ескадрила (от 1935 г.);
Началник на Тамбовското авиационно училище (от 1937 г.).
Участва във Втората световна война (Великата отечествена война) срещу хитлеристка Германия, като ръководи подготовката на хиляди авиационни кадри за участие във войната. От неговите ученици 27 носят званието „Герой на СССР“, 16 са със званието „Герой на социалистическия труд“ и 18 – „Заслужил летец на СССР“.
Първостроител на новата българска авиация. Общественик, депутат на Върховния съвет на СССР и в НС на НРБ, заместник-председател на Общонародния комитет за Българо-съветска дружба и председател на Съюза на ветераните от БА.
Носител на престижните награди – Герой на СССР, Герой на НРБ, Заслужил летец №1 на НРБ. Автор на редица художествени произведения на авиационна тема и художествено-документални книги за авиацията като „Доблест“, „Вярност“, „Върнете се“, „Образите, които са в мен“ и „Моят живот в авиацията“; командващ на ВВС, заместник-министър на отбраната и военен аташе на България в Москва. Това са контурите на неговата биография. Генерал Захариев е едно съкровище, с което може да се гордее България, без което нашата авиация ще бъде бедна и ограбена.
Ето извадка от интервю, дадено от генерал Захари Захариев на 17 септември 1982 г.:
Въпрос: Любимият ви девиз?
Отговор: Да обичам Отечеството.
Въпрос: Признат недостатък?
Отговор: „Добрината ми избива на добрящина.“
Въпрос: Желани повторения?
Отговор: Животът ми в авиацията, да летя.
Въпрос: Съвети към съвременниците?
Отговор: Да не престават да се възхищават и да изпълняват своите идеали. С горещо сърце да обичат Родината.
Другите за него
Ето само някои мнения за него от тези, които са имали щастието да работят с него:
Полковник Асен Маринчевски, началник на Политотдела на ВВС: „Неповторим като военачалник, педагог в обучението и възпитанието на военните летци, неповторим като масовик, обичащ и обичан от всички. Със своето умение и такт, със своята емоционалност и богата душевност като човек, като прям другар, верен на своя народ и родина.“
Генерал Симеон Симеонов, командващ ВВС: „Войните от ВВС високо ценят неговия богат летателен и командирски опит. За тях той е един действащ и изпитан урок по авиация.“
Полковник Димитър Медарски, командир на авиационен полк, директор на транспортната авиация към БГА, председател на Федерацията за въздушни спортове: „Аз и моите приятели, бивши летци от спортната, военната и гражданската авиация, сме дълбоко убедени, че нашата мила родина е родила и отгледала такъв човек като генерал Захари Захариев.“
Полковник Ганчо Старибратов, началник на Политотдела на ВВС: „Пред нас говореше авиационен ръководител с огромен опит, отличаващ се с умението да организира и провежда широкомащабна летателна дейност. Истинско щастие за българската авиация бе, че в тези трудни години начело на нея стоеше генерал Захари Захариев.“
Моите спомени за него
Аз съм от поколението в авиацията, което не е работило пряко с него, но бе щастливо под неговото авиационно крило. През 50-те години на миналия век ние, младите офицери, го боготворяхме, той остави в нашите сърца и памет незаличима следа. Запомнили сме го с бащинските грижи, които той полагаше за българските авиатори в онези трудни за страната ни години.
Познаваше лично всички български военни летци, обичаше ги и те го обичаха и му вярваха. Така например във военното летище Габровница, когато трябваше да представим един летец да се учи във Въздушната академия в Монино, СССР, определеният от нас летец Пенчо Пиринов отказваше да отиде. Генерал Захариев лично дойде в Габровница, за да убеди Пиринов да отиде в академията.
В онези трудни за авиацията ни години той успя да сплоти авиационните кадри от три генерации – бранителите на небето на България с богат боен опит; дошлите от СССР летци с огромен опит от Втората световна война и първите наши следвоенни летци, като се започне от партизанския випуск от ВНВВУ „Георги Бенковски“.
Генерал Захариев много страдаше, когато трябваше да се прости с изтъкнати военни кадри в изпълнение на т. нар. Женевско споразумение. Спомням си, когато той обяви решението за съкращенията пред ръководния състав на ВВС, говореше с мъка и каза бащински: „Изпратете ги по достойнство, помогнете им да си намерят работа, грижете се за тях след съкращаването.“
Когато бях извикан от него като временно изпълняващ длъжността ЗКПЧ на 11-и изтребителен авиационен полк, той каза: „И вашият командир Стефан Ножаров е в списъка“. Аз бурно, емоционално, с младежка невъздържаност, реагирах. „На кого ни оставяте, та ние сме неговите заместници на по 23- 26 години, без опит“. Тогава той застана пред мен с думите: „Капитане, аз по-добре от теб познавам подполковник Ножаров, ако не знаеш, аз съм му кум, но разбери, че не мога да не изпълня решението“. Видях в очите му мъка, а той се обърна с гръб да не видя напиращите му сълзи.
По-късно, когато гостуваше на нашия 1-ви учебно-боен полк в Каменец, той се обърна към командването с думите: „Искам от вас да подготвите хубави летци и с професията, и с поведението, и с външната си красота“.
По-късно имах възможност да работя с него като председател на Съюза на ветераните от БА и тук той беше цяла школа, от която се учехме.
Имал съм възможност да се срещна с неговата дъщеря, професор Жени Захариева, именита пианистка със световна известност. Тя се гордееше със своя баща, чувстваше нашата обич към него, възприе всичко хубаво от своя баща и остана голям приятел на тази авиация, която създаде баща й.
От какво искам да браня паметта на генерал Захариев и има ли нужда от защита?
Та нали се знае, че чистата пара ръжда не хваща. Но за онези, които не го познават лично, четат клеветнически статии за него и се объркват, за тях пиша сега. Ето някои неистини и клевети през последните години:
Във вестник „Минаха години“, брой 14 от 6 април 2015 г., пише, че „генерал Захари Захариев се е завърнал в България едва през 1946 г., с други думи, в онези трудни за страната ни години той е лежал на топло като герой на Съветския съюз и депутат на ВС на СССР и идва, когато най-трудното е минало“. риев, Борис Ганев, Кръстю Добрев и Август Кабакчиев идват в България на 5 октомври 1944 г., след по-малко от месец от промените на 9 септември.
Какъв герой на България е човек, който я е загърбил, той е герой на друга страна, там да го почитат?
Истината е, че на 1 май 1931 г. пред строя се чете заповед: „Уволняват се дисциплинарно за демонстрация във войската следните фелдфебел-школници: Кръстю Атанасов, Въльо Божков, Никола Ватев, Борис Ганев, Никола Дюлгеров, Захари Захариев и Георги Стоев“. Така те остават без работа, уволнени, а не дезертирали от авиацията на България. Останали без работа, Никола Ватев, Захари Захариев и Борис Ганев, а след тях и Кирил Кирилов, емигрират в СССР. Участват активно във Великата отечествена война на Съветския съюз в състава на антихитлеристката коалиция срещу фашистка Германия. В коя страна те се наричат предатели?
Поставено е званието първостроител на ВВС в кавички – или невярно.
Истината е, че през цялата втора половина на ХХ век българската авиация се изгражда под ръководството на генерал Захариев и това не подлежи на преоценка.
Неистина е и това, че генерал Захариев е държал в сянка дошлите от СССР генерали Кирилов, Кабакчиев и Дечев.
Истината е, че той се отнасяше към тях с изключително доверие, а те към него - с уважение.
В невярна светлина се дава отношението на генерал Захариев към бранителите на небето на България през Втората световна война и се внушава мнението, че той е виновен за репресиите, на които незаслужено бяха подложени някои от тях.
Истината я казват самите бранители на българското небе, например ето какво пише за него ас №1 на българската авиация Стоян Стоянов: „Генерал Захариев казваше, че само истински патриоти са способни да изградят и развият високи морално-боеви качества като смелост, мъжество и саможертва в името на отечеството и това са бранителите на България“.
Генерал Захари Захариев като командващ ВВС остави на най-отговорни длъжности мнозина от бранителите на България, от командир на полк до заместник-командващ на ВВС – Стоян Стоянов, Иван Демирев, Михаил Григоров, Кръстьо Атанасов. Отнасяше се с дълбоко уважение към Чудомир Топлодолски, Борис Дамев, Стефан Конзов, Тодор Розев, Петър Манолев и др.
В невярна светлина с показва и отношението му към така наречените „царски“ офицери. Той смяташе, че тези, които са служили на отечеството, заслужават нашата признателност и уважение. Не признаваше мнението, че царски офицер е равносилно на фашистки офицер. Не може на никого да се налагат незаслужени оценки. Друго е отношението му към онези, които имаха лични престъпления пред родината. Към тях той бе справедливо безжалостен – има се предвид случаите на измяна на родината при изпълнение на летателна задача и преминаване на страната на противника, за тях няма друго определение освен „Измяна на Родината“ – капитан Савов на 9 септември 1944 г., поручик Владимир Александров на 12 септември 1944 г. и след това на 25 юни 1946 г., както и терористичният акт, извършен от капитан Михалакиев на 30 юни 1948 г. Безпощадно е било и отношението му към онези, които лично са участвали в разстрел и доубиване на партизани при Балванската битка.
Разбира се, генерал Захариев като всички смъртни не е безгрешен, не е икона и не му е мястото в криптата на храм-паметника „Св. Александър Невски“. Той е в сърцата на всички, които са имали щастието да живеят и работят с него. Той живя в своето време и не може да излезе от същността на промените, които се случиха на 9 септември 1944 г. в България – при нова система, нови командири, нова авиационна техника, нови летци, ново място на България в световните процеси.
Цялото майсторство на генерал Захариев се състоеше в това да намери баланс, който най-добре отговаряше на интересите на България, и той го постигна.
Историята с оценка за генерал Захари Захариев
Оценката за генерал Захариев даде вече историята. Той е всепризнат командир, наречен с обич Патриарх на българската авиация. Цялата втора половина на ХХ век мина под знамето на този талант, педагог, родолюбец и човеколюбец.
Слава на този велик българин!
Полк. о. з. Иван ПЕТКОВ