Нова Зора

  • Уголемяване на шрифта
  • Шрифт по подразбиране
  • Намаляване на шрифта
Начало Архив 2024 Брой 7 (13 февруари 2024) НУЖЕН ЛИ НИ Е ТАКЪВ ПРОГРЕС

НУЖЕН ЛИ НИ Е ТАКЪВ ПРОГРЕС

Е-поща Печат PDF

Голяма заблуда е да се говори, че Русия няма особен път, че всич­ки народи се стремят към една точка. При това мно­го опасна, а от гледна точка на “изкуството на борбата за жи­вот” на световната арена - по­раженческо и капитулантско. Цялата геокултурна игра на За­пада, на англосаксонците в част­ност, през последните 250 го­дини се заключва в това уни­калното развитие на една ци­вилизация да се представи за универсален модел, към който трябва да се стремят всички останали. То няма универсален исторически път на развитие.

Стремежът да вкарат някол­ко системно-исторически ва­рианта за развитие под един, провъзгласен за универса­лен, главен и прогресивен, не е нищо друго освен идейно-кул­турно отражение на стреме­жа на западната буржоазия да установи политико-икономи­чески контрол над света. “Кул­турната хегемония” отразява политическо-икономическата хегемония и е средство за ус­тановяването є.

Не ни стига адекватно зна­ние за съвременния свят, за све­товната (а от границата на 70-те и 80-те години - за глобал­ната) система, в която тя плът­но се включва през “50-те удъл­жени години” на ХIX век (1848- 1867 г.). Ние сме прекомерно концентрирани върху своите проблеми, често разглеждаме нашата история откъсната от това, което се случва в Евра­зия и по света. В резултат изпус­каме от поглед най-важни све­товни промени. И губим.

Да, Русия често бяга преди другите общества. Но се случ­ва и обратното. И днес в край­на сметка в един от аспектите на развитие на РФ ситуацията изглежда именно така. Сега за първи път за доста дълъг пе­риод от руската история рус­наците имат възможност да изградят нация-държава въз основа на характерните за ру­ския народ принципи и цен­ности, преди всичко на соци­алната справедливост.

По света епохата на дър­жавите-нации оти­ва в миналото. На­там ги тласка глоба­лизацията, за която е адекватен друг тип държавност. Нари­чам това държава- корпорация - това е национална държа­ва, започваща да се държи като корпора­ция, тоест въз осно­ва изключително на пазарноикономиче­ската рационалност, отхвърляйки общо­националните и со­циални функции и задължения или се стреми да ги сведе до минимум. През 90-те години възниква про­тиворечива ситуа­ция: когато основната маса от населението на страната обектив­но е готова да строи нация-държава вър­ху руините на кому­нистическото наследство, а бившата комунистическа вър­хушка заедно с криминалните среди и чуждестранния капи­тал започва да гради държа­ва-корпорация. Причината е, че държавата-корпорация е по- адекватна за “глобалния финан­сов Франкенщайн“ - глобалната икономика, която не е просто криминална и в която грани­цата между криминалната и легалната сфери е изтрита.

„Отслабването“ и „напуска­нето“ на националната дър­жава се представят като неиз­бежни, като елемент на глобализацията, идентифицирана с прогреса. Но въпро­сът е дали руснаците и другите народи на Русия се нуждаят от такъв прогрес? Мно­го по-важна е нацио­нална държава, из­градена върху исто­рически традиции. Ако глобализацията не отговаря на наши­те интереси, защо да не я спънем, защо да не поработим вър­ху нея заедно с тези, които тя обрича на незначителност - а такива са 80% по све­та!

Но такава рабо­та изисква адекват­ни познания за све­та и за нашето място и положение в него, за уязвимите точки на света, за това къде е неговата „игла на Кошчей Безсмъртни“.

Превод: В. Сергеев