Нова Зора

  • Уголемяване на шрифта
  • Шрифт по подразбиране
  • Намаляване на шрифта
Начало Архив 2024 Брой 7 (13 февруари 2024) КОЙ РАЗМЕНИ МАКЕДОНИЯ СРЕЩУ КИПЪР?

КОЙ РАЗМЕНИ МАКЕДОНИЯ СРЕЩУ КИПЪР?

Е-поща Печат PDF

Макар че (както се изразяват някои) „Гугъл всичко знае“, чрез него не намираме ин­формация кога и как ос­тров Кипър става английска колония. Воювала ли е Великобритания, за да го присвои? Кога е воювала и срещу кого?

Че тази любопитна и пазена в тай­на подробност е свързана с българска­та история, аз открих случайно при посещение на английската база на ос­тров Кипър преди няколко години. Нас­коро обаче проучих как това е описано подробно в английската преса в пери­ода от март до август 1878 година – то­ест времето между подписването на Санстефанския договор и решенията на Берлинския конгрес.

В интернет може да се срещне инфор­мация, че до 1878 година остров Кипър е бил владение на Османската импе­рия. Може да откриете и факта, че от 1878 година става английска колония. Нооо... как става тази трансформация няма да откриете никъде!

Нима Англия е воювала срещу Тур­ция за да го завземе? Напротив! Ан­глия винаги е стояла зад Османската империя, винаги я е подпомагала во­енно. Лондон е пълен с паметници в чест на Кримската война, която война Османската империя печели благодаре­ние участието на британски войски на нейна страна.

Нещо повече – по време на Крим­ската война Великобритания разпола­га превантивно свои войски в Добру­джа с цел недопускане руските войски да преминат Дунава и освободят Бъл­гария. Така пише в Британската енци­клопедия. А в околностите на Варна са били изградени и военно-полеви бол­ници, които се считат за пър­вите военни болници в чо­вешката история, което е обя­вено принос във военното дело.

Известният потомък на ди­настията Рюрик (основатели на някогашна Русия), княз Ни­кита Дмитриевич Лобанов- Ростовски, често в изказвани­ята си твърди, че истинският победител в освободителна­та ни Руско-турска война от 1877-1878 г. е не Русия, а Вели­кобритания. Защото победа­та на Русия на бойното поле е сведена до минимум на орга­низирания от Великобрита­ния Берлински конгрес. А Ве­ликобритания придобива ос­тров Кипър и ред други при­вилегии, без да вземе пряко участие във войната и без да загине нито един британски войник.

На упоменатия Берлински конгрес, когато се решава набо­лелият по онова време „Изто­чен въпрос“ или по-точно бъл­гарският въпрос, не само, че не са допуснати представите­ли на българите, но и участието на Ру­сия е сведено до формалност. Защото както ни уведомява тогавашната ан­глийска преса, там всичко диктуват англичаните. Тогава Великобритания е най-мощната империя в света и никой не смее да оспорва намеренията й.

Проучвайки публикациите в ан­глийската преса от онова време, мен силно ме впечатли фактът, че англий­ският дипломат е ползвал стара ан­глийска карта като доказателство защо българската държава не бивало да минава на юг от Стара планина. За него най-важен бил фактът, че на кар­тата думичката „България“ била напи­сана между Дунава и Стара планина и нито една буквичка от нея не излиза­ла извън този район. А докъде се прос­тират земите, населени с българи, не считал за нужно да се взема под внима­ние. А княз Владимир Черкаски, кой­то е упълномощен от руския импера­тор по време на войната да оглави вре­менно руско управление в български­те земи, считал за най-важен именно този факт – къде живеят българите! Той организира гражданска администра­ция, въвежда селско и градско самоупра­вление, привлича изявени и авторитетни българи в управленската система. Извър­шил е изследвания и подготвил карта на населените с българи земи, но Ве­ликобритания и нейните западни съ­юзници изобщо не са пожелали да взе­мат под внимание факта и са отхвър­лили всички руски претенции по вре­ме на Берлинския конгрес.

Княз Черкаски умира в Сан Стефано на 19 февруари 1878 г., когато е подписването на договора. Неговите запис­ки обаче по-късно са взети под внимание при изработването и приемането на Търновската конституция на Княжество България през 1879.

Известно е, че християни­те на Балканския полуостров са били наричани от турците „рум миллиет“ народ, което обикно­вено се превежда като „гръц­ки народ“. Именно заради това, че изповядват християнската вяра, в Берлин обособили земи­те южно от Стара планина като Източна Румелия. А западната „Румелия“, или по-точно насе­лената най-вече с българи тери­тория на Македония – връщат на Османската империя. В за­мяна на това султанът предос­тавя на благодетелите си остров Кипър.

В почти всеки брой на „Илюстрейтед Лондон Нюз“, а и на всички останали англий­ски вестници по това време се коментира този султански подарък остров Кипър срещу Маке­дония. По този повод се хвали правител­ството и въобще мъдрата политика на управляващите за това тяхно постиже­ние. А когато всичко вече е извършено, с подобаващи тържества в главния град на остров Кипър – Никозия, тържест­вено се издига знамето на Великобри­тания! И нито един английски вест­ник не пропуска да илюстрира това на първата си страница. Ето така Кипър става английска колония. Другото се знае!