Нова Зора

  • Уголемяване на шрифта
  • Шрифт по подразбиране
  • Намаляване на шрифта
Начало Архив 2024 Брой 3 (16 януари 2024) Ние и световния обмен на енергията

Ние и световния обмен на енергията

Е-поща Печат PDF

Й. Малджански: – Никой няма да каже, че в основата на съществуването на човешка­та цивилизация е световният обмен на енергия. Онези на­ции, които умеят да управля­ват този обмен, ще управляват света и ще държат всички оста­нали в зависимост. Всяка стра­на, която иска да е независима и суверенна, трябва да гарантира своята енергийна независи­мост с участието си в световния енергиен обмен. България има­ше изградена такава енергий­на независимост, която сега е унищожена.

– И къде виждате спасе­нието на страната ни?

– Спасението ни от тази криза е само едно и то се нари­ча нова енергийна стратегия, която минава през смяна на не­олибералния модел и приема­не на моята програма, която съм нарекъл „Спасение на Бъл­гария и българската нация“. В продължение на 30 години Бъл­гария не участва в световния енергиен обмен и ние живеем в енергиен дефицит, който по­криваме със заеми.

– Как работи този т. нар. от вас световен обмен на енер­гия?

– Ние, хората, като всич­ки живи същества, работим в енергиен обмен, сиреч - прие­маме енергия и отдаваме енер­гия. Енергията, която приема­ме, се нарича храна, тя няма ал­тернатива и затова не може да се приема като стока. Ролята на всяка държава е да гаранти­ра хранителната независимост на народа си. Тази храна може да се гарантира не на пазарен, а на принципа това да е собстве­но производство. Изхранване­то на нацията е елемент от на­ционалната сигурност на всяка нация, защото гладът е начин за убиване на хора по най-мъ­чителния начин. В България от 30 години се води тази вой­на, която изгони селяните и до­кара до глад нацията. Ние, които имаме хубава земя, сме го пра­вили с аграрни реформи, кои­то да стимулират селяните да произвеждат повече храни, въоръжавайки ги със средства за производство като маши­ни, сортове, породи и защита на растенията и животните от бо­лести и неприятели. В арабски­те страни тази социална поли­тика се прави от ръководителя на държавата като едноличен собственик, който плаща на всеки търговец 50% от вне­сената храна за изхранване­то на нацията. По този начин се осъществява социалната по­литика, защото парите не ста­ват за ядене и не може да яде само онзи, който има пари. За да се заредим с енергия, трябва да имаме земя. Само от земята можем да си набавим нужната енергия, която да ни поддържа жизнени, здрави и работоспо­собни. Човек отдава енергията, която приема чрез храната, чрез своята трудова дейност. Тру­довата дейност на човека е ум­ствена дейност. За да се трудиш, трябва да си придобил опреде­лени познания и умения. За да можеш да управляваш опреде­лени производства, трябва да си ефективен. Чрез своята трудо­ва дейност човек създава блага, които се предлагат като обмен или се търгуват на пазара. По­лучавайки пари или други сто­ки и услуги, които създава, чо­век пренася част от усвоената енергия от храната и по този начин ние участваме в све­товния обмен на енергия. Вся­ка страна трябва да следи кол­ко енергия произвежда и кол­ко потребява, за да може да не изпадне в енергиен дефицит и енергийна зависимост.

– И колко енергия според вас произвежда България?

– Днес, след 30 години нео­либерален модел на „развитие“, България произвежда едва 20% от нужната ни енергия, от която зависи нашето физиче­ско оцеляване. Понеже храната не е даденост и трябва някой да я произведе, вече години наред я покриваме със заеми, които Ми­нистерският съвет тегли. Никой няма да може да ги върне тези заеми. И това е мъртвата хват­ка, в която България е попадна­ла. Ние, хората, които населява­ме Земята, сме устроени така, че можем да съществуваме само от това, което ни дава земята, стига да имаме ум да управля­ваме този ресурс. Земята има неограничен ресурс и по това как го използваме се съди за интелектуалното развитие на всяка нация. Преди да решим основния източник на енергия, изразяващ се в пълното задо­воляване нуждите ни от хра­на собствено производство, не можем да мислим за нищо дру­го. Едно е ясно – нито АЕЦ-Беле­не нито ”Марица изток”, солар­ните паркове и вецовете могат да ни нахранят. Без гарантира­нето на хранителната незави­симост на нацията не можем да мислим за никаква енер­гийна ефективност и излиза­не от кризата. За да говорим за енергийна ефективност, трябва да кажем на хората каква част от електрическия ток използва­ме за бита и каква за производ­ствени нужди. За каква ефек­тивност говорим, като само 5% от него отива за производ­ство и участва в световния обмен на енергия? Останали­те 95% от електроенергията отиват да се топлим и охлаж­даме. Токът трябва да се полз­ва само за задвижване на елек­трически двигатели и за нищо друго. Да се топлиш с ток, което значи да го превръщаш отно­во в пара и вода, е доста скъ­по удоволствие. А можем да се топлим по сто други начина. Към цялата тази „ефективност“, като прибавим и начина, по който използваме течните го­рива и газа, без да се отчита свършената работа, изчисле­на в декари мека оран и тон- километри, картината става доста отчайваща, защото ця­лата тази енергия отива да се пренасяме от точка А до точ­ка Б. Това нещо може да го про­меним само ако ние, потърпев­шите, го поискаме. Просто при­емаме програмата, която аз съм сътворил, и се връщаме там, откъдето тръгнахме – ток за 3 ст., бензин – за 20 ст., нафта – за 6 ст., и парно - 15-20 лева на месец за тристаен апарта­мент.

– Но това са цените от она­зи България, която загубихме. Тогава това нещо го приема­хме за даденост и значи, че е било възможно да се постиг­не. Защо сега не е?

– Защото България тога­ва беше промишлено-аграрна страна и участваше в светов­ния обмен на енергия. Цялата промишленост – лека и теж­ка, бълваше производство, което изнасяхме. В този износ бе включен трудът на хората, ел.енергията и материални­те разходи на произведена­та продукция. Тодор Живков разбираше от селско стопан­ство и направи на-великия аграрен модел. Днес този мо­дел може да съществува в све­та и да бъде наричан българско аграрно чудо. Износът на агне­та, овце и шилета в арабските страни ни подсигуряваше ев­тин нефт. Износът на плодове зеленчуци и консерви за Ру­сия ни подсигуряваше евтини газ и нефт. Сега какво ни подси­гуряват ЕС, САЩ и прехвалени­ят пазар и неолибералния мо­дел? Единственото нещо, което ни подсигуриха и което ни е в повече, е невиждана бедност, гладът, мизерията, безработи­цата и колониалната зависи­мост, придружени с непосил­ни външни дългове. Ако иска­ме всичко това да си го върнем, можем да го направим, стига да приемем тази програма, за коя­то сега не възнамерявам да го­воря, защото вашата идея, до­колкото разбирам, е друга. Аз само я предлагам, а избирателят решава дали иска да спасим на­цията и държавата си.

Но за това по-нататък.

„Шъ ни бъде ли“?

Йордан Малджански пред „Нова Зора“ в разговор с Минчо Минчев

Ст. н. с. Йордан Малджански