Нова Зора

  • Уголемяване на шрифта
  • Шрифт по подразбиране
  • Намаляване на шрифта
Начало Архив 2024 Брой 2 ( 9 януари 2024) Съкровен израз на почит и признателност

Съкровен израз на почит и признателност

Е-поща Печат PDF

Отмина 4 януари – Денят на Освобождението на София. Празник све­тъл и паметен за всеки честен българин, който помни и знае мъченическия път на свобо­дата на народа ни.

В мразовитите декемврий­ски дни на 1877 г. Западният отряд на ген.-лейтенант Йо­сиф Гурко преминава Бал­кана и разбива орханийски­те части на Османската импе­рия, командвани от Осман Нури паша. В няколко последовател­ни сражения при Саранци, До­лни Богров, Ботунец, Кубратово и Варждебна неговият авангард – Кавказката казашка бригада и Гродненският хусарски полк, на 23 декември/4 януари 1878 г. на­влизат в София под тържестве­ния звън на клепалата и камба­ните на катедралния храм „Све­ти Крал“, днес „Света Неделя“. На­влизат на фона на още горящите, незагасени от пожарните коман­ди, организирани от италиан­ския консул Вито Позитано, пе­пелища и на осеяните с бесилки улици и сокаци на този град, на когото предстои да се превърне в столица на възкръснала Бълга­рия. Отслужен е благодарствен молебен в присъствието на ге­нералите Гурко и Отон Раух.

В усилен марш, разбирай - бягство, частите на Осман Нури паша отстъпват през Вла­дая в посока Перник, Радомир и Кюстендил. Пътят към Филибе (Пловдив), е отрязан от гренади­рите на ген.-лейтенант Николай Веляминов.

След падането на Плевен – 10 декември 1877 г., и освобож­дението на София се открива пътят на освободителната ру­ска армия към Одрин и брего­вете на Босфора.

В този смисъл датата 4 януа­ри е славна и паметна и това са разбирали и оценявали всич­ки поколения българи - неза­висимо от характера на власт­та, през всичките 146 години оттогава до днес.

Тази година обаче недовол­ството на властта от този незао­биколима дата стана ясно и оче­видно и за онези, които се ста­раеха да не забележат тази тенденция, пробиваща си път през годините по съответните указания на посолства и посла­ници. Най-напред Софийската община едва в 8,30 ч. на самия ден успя да утвърди маршру­та на шествието от Патриарше­ския храм „Света Неделя“, къде­то бе отслужен молебен в памет на загиналите освободители, во­ден от Белоградчишкия митро­полит Поликарп, през паметни­ка на ген. Гурко и паметника на император Александър Втори - Цар Освободител, до паметника на опълченците в градинката зад Централния военен клуб на ул. „Г. С. Раковски“ № 92.

Сформираната възстановъч­на част от опълченци от Нацио­налното движение „Традиция“ не бе известена до последния мо­мент дали ще участва с пушки ли без пушки, с калпаци или без кал­паци в своя традиционен марш начело на поклонението от Па­метника на Цар Освободител до Паметника на опълченеца.

И накрая. На самия митинг- тържество не бе забелязан нито един, дори и най-дребен представител на Софийската община или на официалната власт, нещо, което присъства­щите възприеха като израз на недоволство от загубената им битка за отмяна на Трети март като национален празник.

Затова пък празничният митинг, чийто организатор бе Сдружение “Приятели на Русия – „Ал. Невски“, подкрепено от ор­ганизациите – членове на Коор­динационния съвет „България – Русия“, беше тържествен отклик на непомръкващата памет на хи­лядното множество, което с вен­ци, цветя и думи на признател­ност отправи своеобразен укор към безпаметниците и безродни­ците на властта. Те изглежда ня­мат сили да осмислят факта, че историята се е състояла и че ни­каква конюнктура не е властна над нейните паметни събития и факти.

Под ръководството на Ча­вдар Борачев, зам.-председател на сдружение „Приятели на Ру­сия – „Ал. Невски“ един след друг пред микрофона заставаха об­щественици и творци. Особе­на тържественост на събитието придадоха благодарствената мо­литва от свещеници и архиереи, ръководена от Белоградчиш­кия митрополит Поликарп, и православните песнопения на Софийския свещенически хор. Хората се кръстеха усърд­но, чинно и богопочитаемо и всичко това бе съкровен израз на онази признателност, коя­то вече 146 г. осветява паметта за неповторимия в световната история подвиг на народа на братска православна Русия, на Императорския дом на Рома­нови, на доблестното войнство на великата славянска страна.

Онова, което не успяваха да кажат венците и цветята, отек­на в думите на ораторите Ру­мен Петков, Иван Таков и Боян Бойчев, като словата на някои от тях поместваме отделно.

Дълго се колебах дали да раз­кажа един епизод, който се случи лично с мен през този ден, и на­края реших да го споделя с чита­телите на „Нова Зора“ не като акт на себеизтъкване или огорчение, а като илюстрация на позната тенденция развивана по указа­ния на посолства и посланици за помрачаване и възможно изтри­ване на Русия и всичко руско от паметта на кръвта на народа ни.

В нерадостния български ден могат да се намерят и дру­ги доказателства за раззина­тата паст на пропастта, коя­то усърдно копаят вече годи­ни наред еничари, отродници и майкопродавци. И които до­ведоха до онова положение, в което двете духовни и кръв­ни сестри България и Русия се раздалечават като ледени бло­кове в морето от злост, лъжи и черна неблагодарност. Но за това – отделно. Иначе, както е казано в Светата молитва: „Да воскреснет Бог и пусть расто­чатся врази его.“