Нова Зора

  • Уголемяване на шрифта
  • Шрифт по подразбиране
  • Намаляване на шрифта
Начало 2023 Брой 43 (21 ноември 2023) Газовата присъда за Газа

Газовата присъда за Газа

Е-поща Печат PDF

Ако става въпрос за го­леми пари, все някой трябва да умре.

Когато еврей­ски екстремисти, ционист­ки фанатици, религиозни фа­натици, ултранационалисти и криптофашисти в държа­вата на апартейда Израел казват, че искат да заличат Газа от картата, повярвайте им“, казва носителят на на­градата „Пулицър“ американ­ският журналист Крис Хе­джис.

Причината за това беше историята на дългогодишен конфликт, който се превърна в незараснала рана в Близ­кия изток. Започна с пред­ставянето на британския вън­шен министър Артър Балфур, който издаде декларация, в която заявява, че Велико­британия „гледа благоприят­но на възстановяването на национален дом за еврейския народ в Палестина“. Послед­валото разделяне на Палес­тина чрез усилията на ООН през ноември 1947 г. всъщ­ност разпредели земи на на­ция от „вечни скитници“. И... роди война.

Оттогава няма нужда да си правим труда да броим избух­ванията на арабско-израел­ската война; тя се превър­на в постоянна. И няколко­то стъпки към държавност, които палестинците напра­виха за три четвърти век, не могат да се сравняват с това колко бързо и решително из­раелската държава завладя земите на Палестина.

Що се отнася до Нетаня­ху, който за първи път стана министър-председател през 1996 г., той посвети цялата си политическа кариера на по­дхранването на еврейските екстремисти. Баща му Бен­цион беше лидер на партия­та Херут и призова за превзе­мането на цяла Палестина.

Ционисткият проект ви­наги е имал нотка на еврейски фашизъм. Сега той пое кон­трола над израелската държа­ва“, обобщава Крис Хеджис.

Но все пак не историята е причината арабската Палес­тина сега да е обречена. Из­раел е интересна страна от гледна точка на историята, но е не по-малко интересна и от гледна точка на природните ресурси. На нейната терито­рия се произвеждат храни, дрехи, текстил, военна и ме­дицинска електроника, пар­фюми и дори тютюн.

Израел е един от големи­те центрове за обработка на диаманти, има развита ме­талургия и машинострое­не, корабостроене, микрое­лектроника, фармацевтика, производство на компютри и роботи... Но тук не е имало находища на големи и ценни полезни изкопаеми. До нача­лото на 2000-те. По това време всички търсеха нефт и газ в левантийския басейн на Сре­диземно море: Турция, Гър­ция, Кипър, Израел, Ливан и Египет. И го намериха.

Първото голямо газово на­ходище е проучено от Израел през 2008 г. на 92 километра от брега. Списание Oil and Gas Investor определи находището Тамар за най-доброто нахо­дище на природен газ в света през 2008 г. Първоначалните запаси на газ са 300 милиарда кубически метра. Какво пос­ледва откритието му?

През декември същата го­дина израелските войски на­хлуват в палестинската иви­ца Газа и започва операция „Разтопено олово“. Официал­ното оправдание беше „посто­янни терористични дейности и ракетни заплахи от ивица­та Газа, насочени срещу изра­елски цивилни граждани“. Но основната цел беше конфис­куването на офшорните за­паси на природен газ на Па­лестина.

След нахлуването палес­тинските газови находища бяха де факто конфискува­ни от Израел в нарушение на международното право.

Ако Държавата Палес­тина, която обяви незави­симост на 31 юли 2019 г. и е призната от мнозинството държави-членки на ООН, е наистина независима дър­жава в границите на Ивица­та Газа, целия Западен бряг и Източен Йерусалим, тогава тя е подчинена на Конвенци­ята на ООН по морско право от 1982 г. От нея следва, че на 200 морски мили от брегове­те на Газа се намира палес­тинската изключителна ико­номическа зона с всички га­зови находища в нея. Ясно е, че те съставляват само част от по-широката зона на запасите от въглеводороди в Леванта, но де факто тези природни ре­зерви бяха заграбени от из­раелците.

Една година след опера­ция „Разтопено олово“ Изра­ел обяви откриването на ги­гантското находище на при­роден газ Левиатан в същия левантийски басейн, прости­ращ се от Египет до Турция. Заедно с находището Тамар това отвори сериозни перспек­тиви пред Тел Авив, които ни­кой няма да го принуди да из­остави.

Левиатан е най-голямо­то газово находище в света, открито през 2000-те години. Обемът на технически възста­новимите запаси на находи­щето е около 3,4 трилиона ку­бични метра природен газ и 1,7 милиарда барела петрол, а друго петролно находище с потенциал от 3 милиарда ба­рела се очаква под газовото находище на дълбочина от пет до шест километра.

През 2000 г. British Gas от­кри находище, съдържащо по­вече от 1 трилион кубически фута природен газ на 30 ки­лометра западно от брега на Газа. Но всъщност Левиатан, частично разположен в те­риториалните води на Газа, подписа смъртната присъда за палестинците.

Миналото лято беше от­крито още едно находище в левантийския басейн меж­ду две активни находища за добив на газ, Кариш и Танин. Запасите му от газ се оценяват на 68 милиарда кубически метра... От скорошен вносител на енергийни ресурси Израел вече е готов да поеме ролята на доставчик на синьо гори­во за Европа.

Миналата година добивът на природен газ тук възлиза на 21,9 милиарда кубически ме­тра. Вътрешното търсене на газ в страната също се е увели­чило с 3 процента, достигай­ки 12,7 милиарда кубически метра. Европа гледа с копнеж на тези „излишъци“.

В момента Израел получа­ва газ от четири находища. И какво, ако някои от тях се на­мират в палестински терито­риални води? В края на краи­щата, тази държава има пра­вото на първично развитие на изключителната икономиче­ска зона, която се простира на 370 км (200 морски мили)?

Без да поглежда назад към палестинското правителство, Израел сключи споразуме­ние с British Gas (BG Group) за проучване и разработва­не на нови газови находища. Палестина се опита да оспори сделката във Върховния съд на Израел и получи отговор: „Из­раел никога няма да купува газ от Палестина“.

Самите палестинци не са в състояние да оспорят пра­вото, дадено от Израел да контролират съдбата на Па­лестина, въпреки насилстве­ните протести и хвърляните камъни по танковете. По съ­щия начин Общото събрание на ООН не може да настоява за прилагането на собствена­та си резолюция № 181.

Именно тази безпомощ­ност както на арабския свят, така и на международното право пред факта на същест­вуването на една по същество фашистка държава, разши­ряваща границите си със си­лата на оръжието (това не на­помня ли на Германия от края на 30-те години на миналия век?), което прави Израел тол­кова смел.

В същото време любопитен е феноменът с участието на Хамас във войната, започна­ла на 7 октомври. „Всеки, кой­то иска да предотврати създа­ването на палестинска държа­ва, трябва да подкрепи Хамас и да прехвърли пари на Хамас... Това е част от нашата стра­тегия да изолираме палестин­ците в ивицата Газа от палес­тинците на Западния бряг.“

Точно това каза Бенямин Нетаняху на среща на члено­вете на Кнесета от неговата партия Ликуд през март 2019 г. Т.е. Хамас се разглеждаше като партньор в конфронта­цията с палестинската власт и беше предназначен да бъде пречка за Абас в движение­то към създаването на палес­тинска държава.

Но защо верният съюз­ник на Нетаняху започна да изстрелва ракети по изра­елските градове? Вероятно в пълно съгласие с основната цел на ЦАХАЛ: „Крайната цел е не само да се изгонят палес­тинците от родината им, тя е да се конфискуват многоми­лиардните запаси от приро­ден газ в Газа, точно тези, кои­то принадлежаха на British Gas през 1999 г., а също и тези, кои­то бяха открити в Леванте през 2013 г.“ Така счита канад­ският Global Research.

Ясно е, че октомври 2023 г. за 2,3 милиона жители на Ивицата Газа беше продъл­жение на нахлуването в Иви­цата Газа през 2008-2009 г. в рамките на операция „Разто­пено олово“. А военната окупа­ция на сектора от израелските сили на ЦАХАЛ и експулсира­нето на палестинците от ро­дината им няма да свърши дори след като последният еврейски заложник, мъртъв или жив, се върне в своя ки­буц. Миризмата на газ прос­то стана смъртоносна за Газа.

Превод: ЕС

Източник: Поглед инфо