Нова Зора

  • Уголемяване на шрифта
  • Шрифт по подразбиране
  • Намаляване на шрифта
Начало 2023 Брой 43 (21 ноември 2023) РЕВОЛЮЦИОННОТО КРЕДО НА ИВАН КОНДАРЕВ

РЕВОЛЮЦИОННОТО КРЕДО НА ИВАН КОНДАРЕВ

Е-поща Печат PDF

Продължение от брой 42

Необходимо е да добавя, че и днес продължавам да отсто­явам становището си за рома­на „Иван Кондарев”, разгърна­то в монографията ми. На пър­во място обобщението, че в от­личие от аналитичния подход, използван от Димитър Димов в „Тютюн”, но и от епически со­лидно пресъздадения живот на македонските българи в „Желез­ният светилник” на Димитър Талев, Емилиян Станев моде­лира жанра „роман-дискусия”, в който прозвучават теми и състо­яния от борбата на идеите и иде­ологиите през ХХ век, вътрешно екстазният ангажимент с „про­клетите” и „свети” въпроси, пронизали творчеството на Ф. М. Достоевски. Специфич­ното се корени в начина, по кой­то писателят свързва пласта на жизнената логика и виталност с пласта на интелектуалната поле­мика.

Продължавам да смятам, че Емилиян Станев в „Иван Кондарев” за първи път в свое­то творчество разкрива мно­гопластовно разбиранията си по основните проблеми на об­щественото развитие, и то в обеми на съвременната дейст­вителност. Героите на Септем­врийското въстание от 1923 г. се оказват живи въплъщения на различните идеологически въз­гледи и позиции в нашето об­щество. Продължавам да дър­жа и на съждението си за Сеп­темврийското въстание като вододел в новата история на страната, на факта, че то се про­вежда в момент на тотална со­циална и духовна криза в стра­ната, когато се поставят на прео­ценка фундаментални жизнени ценности.

Съхранявам общия контур на трактовката си върху обра­за на Иван Кондарев. И в но­вия текст показвам как маки­авелизмът на героя се „комби­нира” с идеята за новия рево­люционен морал, проявил се в борба с буржоазната система и формите на буржоазната дик­татура. Очертавам по-подробно схващането на Емилиян Ста­нев за народа, принуден да възприеме формите на „от­бранителна” съпротива срещу настъплението на господства­щия обществен слой. Обръщам отново внимание на задачите на „далечния” и „близкия” чо­век, но и върху опита на револю­ционерите християнската етика да престане да обслужва власт­та на „царе и патриарси”. И сега възприемам като определящи в романа двата полюса на иде­ологическата полемика Кон­дарев и Христакиев. И най-ве­че съображението за наличие­то на аморализъм при двамата: само че докато Христакиев е су­бектът, който допуска реформи единствено в границите на ка­питализма и безпощадната екс­плоатация, Кондарев ратува, бори се за реформи и проме­ни отвъд границите на бур­жоазната система, отвъд зако­на на експлоатацията и заробва­нето на духовния потенциал на обществото и личността… Ако Кондарев вярва, че човекът е роден в името на по-високи цели, за нормално осигурен живот и за щастие, Христаки­ев въобще не се надява на ху­манизма: той атакува човека, който в неговите очи може да бъде само господари само роб; иронизира бунта на народни­те низини и техните предста­ви за свобода на онеправда­ните.

И така, романът епопея „Иван Кондарев” е летопис на подготовката и провеждането на Септемврийското въстание от 1923 г. По мащаби на зами­съла представлява белетристич­но пано, което разкрива причи­ните за трагическата съдба на българския народ и България през ХХ век. Бидейки страстен художник с неповторима сетив­на дарба и възможности за бога­то пластическо представяне на живота, Емилиян Станев на­влиза в лабиринт от проблеми и конфликти, които удостове­ряват наличието на вътрешна гражданска война у нас през 20-те години, такава война, коя­то презентира последиците от безотговорната политика на мо­нархията и българската буржоа­зия, от загубата на национални идеали, от нарушаването на еле­ментарни положения от граж­данския договор между упра­вляващите и народа. (…)

Писателят построява всъщ­ност роман на идейните по­ражения, на политическата и етическата дискусия, за да заключи, че Септемврийското въстание изкопава непреодо­лима пропаст между буржо­азния елит и народа, а не само между капиталистическия ред и ляво настроената интелигенция. В този контекст прозаикът има солидни аргументи, за да нарече романа на името на главния ге­рой. Защото Кондарев е двига­телят на революционния про­цес, негов теоретик и практи­чески реализатор.

Обикновено българските ро­манисти кръщават творбите си на основен проблем, застъ­пен в текста, или със символни знаци обобщават идеята. Ди­митър Талев нарича двата си романа „Железният светил­ник” и „Преспанските камба­ни”, Димитър Димов назова­ва крупния си епос „Тютюн”, а Антон Дончев озаглавя­ва своя роман с метафората „Време разделно”. В заглавие­то „Иван Кондарев” Ем. Станев влага също конкретен и фи­лософски смисъл. Той харак­теризира явлението народно въстание и революция, квали­фицира битката между прогре­са и реакцията, сблъсъка на мо­ралните категории и историче­ската целесъобразност, на сво­бодата и диктатурата. Романът „Иван Кондарев” като озаглавя­ване предоставя допълнителни възможности, за да се подскаже, че пътят към бъдещето се за­плаща с изстраданата участ на индивиди като Кондарев. (…) Този именно персонаж, сравнен с останалите образи, преминава през кардинално значими етапи на вътрешно прозрение, които проверява в живота и за които заплаща в живота си. (…)

Твърде симптоматично е до каква степен Ем. Станев, след­вайки насоките на руския роман от XIX в., открива български ко­ординати и проекции на пробле­мите. Той прави героични уси­лия в стремежа си да синтезира историята на нравите, харак­теристиките на обществените слоеве в романи на Достоев­ски (формулировка на неговия изследовател А.А.Белкин). Спо­ред Белкин „идеологическият” роман олицетворява върхов­ни страсти и изключителни събития, които излизат извън улеите на нормалността, за да се закрепят в акта на „престъ­плението”. Превръщането на идеята в страст е основа на та­къв тип романистика.

Но ако Достоевски свежда въпроса най-вече до кризата на идеалите и морала, до разру­шаването на личността в резул­тат на прекомерните й амби­ции за свръхземно могъщество („Престъпление и наказание”), Ем. Станев много по-систем­но проучва мотивите на на­рода за разбунтуване срещу обществените несправедли­вости. Българският писател е наясно с грешките на револю­ционерите и революционните движения, с преходите от наро­довластие към тирания, със за­мяната на свободата с аргумен­ти на „тайната, чудото и ав­торитета”. Но въпреки това е готов да подкрепи народния бунт и няма намерение да го афишира като патология и голо престъпление. Иначе белетри­стът не крие аналогиите с ти­пажи и ситуации в романите на Достоевски (…)

Иван Кондарев със своя дневник напомня за безнрав­ствените идеи на Пьотр Вер­ховенски или на Шигальов от „Бесове”. В същото време той достига до идеята за „престъ­плението” в резултат на дъл­боки разочарования и лични поражения по време на Пър­вата световна война; на из­води от масовата скотобойна на войници и армии, изпълня­ващи волята и интересите на държавната бюрокрация и све­товния капитал. Кондарев не прибягва до терористични актове като нихилиста Верхо­венски, неговото обезсърче­ние от съществуващия обек­тивен ред кулминира индиви­дуални страдания и спомени за кошмарни сцени върху те­рена на войната. Най-важното, у Кондарев съзираме еволю­ция на мисленето и идеята за народна революция.

Тук бих искал да подчертая, че в една моя широкоформатна студия „Престъпление–наказа­ние–катарзис” ( „Еретичният Ерос”, 2004 г.), аз разкрих та­кива страни от света на руския писател, които са значими и за светоразбирането на българ­ския му колега. В тази студия ударението го поставям вър­ху проблемите на насилие­то и революцията, на религи­озната и революционната ети­ка, на свободата и справедли­востта, които занимават ума и сърцето на Достоевски, за да продължат да съществуват като съдбовно неповторими и в идейната съкровищница на Емилиян Станев. (…) Вярно е, че Иван Кондарев не притежава горещото чув­ство на Иван Карамазов да преживява тревожно антагони­змите на света, да поставя болез­нено остро нерешените пробле­ми на човешкото битие, да гори на огън съвестта си. Иван Кон­дарев в това отношение е по- затворен, стегнат и външно не­атрактивен. Но и той, в последна сметка, с вътрешна жар осмис­ля катастрофите на действител­ността, нейното „неставане”, подлостта и лицемерието на хората, както и техния робски инстинкт. В този смисъл той е по-рационален. (…)

Вглъбяването в компози­ционните и структурни особе­ности на романа показва, че Ем. Станев изследва психологиче­ските и идейните резонанси от поведението на персонажи­те върху строго, едва ли не ге­ометрически разчертано раз­положение на историческите събития. Този подход се проек­тира върху подготовката и про­веждането на Септемврийското въстание, обвързано с цялостно репрезентиране на Гражданска­та война, разгърнала се в Бълга­рия. Така центрираният интерес към Септемврийското въста­ние се синхронизира с по-ранни етапи на същата Гражданска война – войнишките бунто­ве в края на Първата световна война и смазването на земе­делското управление на Стам­болийски през юни 1923 г.

С оглед на това авторът из­вършва дележа на творбата съ­ответно на четири части: от юни до август 1922 г.; от ав­густ до края на септември 1922 г., с фокусиране на събитията от септември; от началото на юни 1923 г. до септември 1923 г., с фокусиране на станалото през 9 юни; септември 1923 г.

В първа част, която експо­нира фабулата и съдбата на пер­сонажите, се включват и възпо­минанията от войната и вой­нишките бунтове (този акцент откриваме също във втора част).

Във втора част, чиято сър­цевина са категоризирането на позициите и идейните фронто­ве, случването на заредени със символен знак произшествия се открояват все по-намаляващите се възможности за компроми­си, допустими преди взривна­та ситуация на Гражданската война. Този извод е своеобраз­но звено между идеите, разгър­нати във втора и четвърта част през един и същ месец септем­ври от две поредни години в ка­лендара на българското разви­тие.

Трета част насочва към за­говора на двореца и високо­поставените военни и иконо­мически кръгове за сваляне на земеделците от управле­нието на страната. Тук единич­ните прояви на индивидуален тероризъм се изливат в масов терор и убийства, а буржоазният интерес се трансформира в бру­тални актове на държавно осве­тения аморализъм.

Последната, четвърта част, е продължение и кулминация на същата Гражданска война, обявена от хората, виновни за участието на България в чуж­дестранни агресии и войни, обогатили се незаконно от стра­данията на българския народ, използващи средства на грубо­то насилие, включително арес­ти, мъчения и екзекуции, щом трябва да се отнемат социал­ни и човешки права от трудо­вите хора.

Както проличава, на сюжет­но равнище се очертава профи­лът на социален роман с явно изразена политическа целена­соченост. Въпросът е в това, че тук идеологическата полемика се съюзява с проучване и анализ на вътрешни човешки състоя­ния, че самата дискусия се нака­лява до бяло, че тя концентрира и психологическа напрегнатост. Тази констатация ме връща към разговор, който проведох с писателя в края на 50-те го­дини. Във връзка с мой литера­турен опит, близък по жанр до разказа, Ем. Станев, през оно­ва време редактор във в. „Ли­тературен фронт”, се впусна да доказва как в България, за съжаление, липсват истински традиции и предпоставки за създаването на интелектуал­на проза и на „роман на идеи­те”. Как като народ сме пре­калено земни и прагматични, което ни пречи да живеем ав­тентично с духовните про­блеми, да овладяваме духов­ни пространства, както това правят други култури през на­стоящия двадесети век. Спо­дели също, че през изминалите десетилетия на века у нас не се е усещало истинско предраз­положение към градския тип проза, която е бъдеще на бъл­гарското литературно разви­тие. (…)

В този аспект, връщайки се към творчеството на Емили­ян Станев, аз възприемам него­вия роман „Иван Кондарев” като интимно начинание на големия художник да осъществи проек­та – „роман на идеите”, да пре­одолее бариери, които тласкат българина, но и неговите тво­рци към битоописание и пре­създаване главно на прагма­тиката на живота, чуждеейки се от бездните на човешкия дух. (…)

Тази насоченост на темите и проблемите ме накара да откри­вам допирните точки между литература и политика, меж­ду жизнена прагматика и иде­али. Дано в това си намерение да съм полезен на читателите, които се интересуват от знаме­нития роман на Емилиян Ста­нев „Иван Кондарев” като кръс­топът на общочовешки и на­ционални идеи, на ожесточе­ни диспути за еволюционното и революционното развитие, за света и България.