Нова Зора

  • Уголемяване на шрифта
  • Шрифт по подразбиране
  • Намаляване на шрифта
Начало 2023 Брой 43 (21 ноември 2023) Книга за един рицар на дълга

Книга за един рицар на дълга

Е-поща Печат PDF

Поводът за тези ре­дове е новата книга „Димитър Стоянов – човекът и държавни­кът“. Тя е издадена от издател­ство „Скала-3“, под редакторс­твото на проф. Бончо Асенов и Ваня Стоянова, сложили нача­лото на Инициативен комитет за отбелязване 95-годишни­ната от раждането на дългого­дишния министър на МВР, по времето на социализма, чове­кът със завидна биография на всеотдаен комсомолски и пар­тиен ръководител, неуморен труженик за просперитета и сигурността на Народна Репу­блика България.

Димитър Стоянов е роден на 8 ноември 1928 г. в гр. Стра­жица. Той си отиде от този свят, както се казва, с отворени очи. Приживе се опитваше да на­дникне в прииждащото вре­ме, и като човек с огромна ин­телектуална мощ и провидче­ски дар, остави на поколени­ята българи една невероятна книга „Заплахата“, с уточня­ващото подзаглавие: „Велико­държавният национализъм и разузнаването на Турция про­тив България“.

„Казват, че човек е жив, дока­то има кой да си спомня за него“ пише в предговора на нова­та книга за Димитър Стоянов, членът на Редакционния съ­вет на „Нова Зора“ проф. Бон­чо Асенов. И както се вижда, въпреки превратностите на вре­мето, въпреки хули и клевети, паметта за Димитър Стоянов е жива и вече две десетилетия би­вши негови съратници, колеги и приятели, не се затрудняват да обясняват нито качествата на неговата личност, нито из­ключителната стойност на не­говия анализ, относно бъде­щето на Отечеството.

През 2003 г. друг Инициа­тивен комитет в състав: проф. Димитър Филипов, ген. Петко Кипров и проф. Орлин Заго­ров с лекота събра спомените на най-близките другари и ко­леги от МВР, както и семейни приятели и издаде сборника „Димитър Стоянов – по пътя на идеала“. И тогава поводът беше юбилеен. Съпругата му Марга­рита и дъщеря му Ваня искаха да отбележат 75-годишнина­та му, която той не достигна. Отиде си от този свят разтер­заван, огорчен и сломен от но­вите партийни реалности на 7 декември 1999 г. Лично аз съм го запомнил превит от болка и обида, под тежестта на чув­ството за несправедливост и отговорност. Той на няколко пъти се отбиваше в редакцията на в. „Зора“, на шестия етаж в Полиграфическия комбинат. Не успя да сподели радостта от признанието на съгражда­ните си в град Стражица, ко­гато през 2005 г. Общинския съ­вет на града го удостои със зва­нието „Почетен гражданин на Стражица“. Обществеността на Велико Търново и общинските органи на старата столица, също посмъртно, го удостоиха със „Старопрестолна грамота“, за­ради активната му дейност по възстановяването на култур­но-историческите паметни­ци и утвърждаването на града като туристическа забележи­телност. Едно от най-впечатля­ващите събития, към което кос­вено отношение има и в. „Нова Зора“ бе възхитителния жест на о.р. полк. Димитър Вандов, който с лични средства преиз­даде „Заплахата“. Нейният тираж бе изчер­пан отново само за броени дни. „Заплахата“ обаче претърпя и трето издание, и пак инициато­ри бяха проф. Бончо Асенов и Ваня Стоянова, подкрепени в случая от о.р.полк. д-р Тодор Ни­ков.

Новата книга „Димитър Стоянов – човекът и държавни­кът“ е опит не само да бъде ос­ветен отново образът му на па­триот, но тя е най-вече и особено доказателство за това как живее примерът и как се е предавала на по-младите поколения щафета­та на всеотдайността и служеб­ния дълг. Оказа се, че Димитър Стоянов е бил вдъхновяващ при­мер и за редица по-млади слу­жители на МВР, които с жела­ние откликнаха и главно заради разбирането, че новите поколе­ния трябва да знаят повече за този човек, за който България и нейното бъдеще бяха неиз­менните ориентири в живота му, бяха негова незаспиваща тревога и отговорност.

Така, в новата книга се поя­виха свидетелствата на Асен Георгиев, Васил Велков, Кос­тадин Бобев, Стефан Стефа­нов, Тодор Предов, Борис Кос­тов, Димитър Иванов, Чавдар Петров, Горан Симеонов и Пандали Бозаджиев. Всеки от тях е добавил своята гледна точ­ка и автентичен щрих към порт­рета и съдържателния живот на този патриот, отдаден на идея­та за добруване на народа.

И защото сме в дните не­посредствено след 10 ноем­ври, трябва все пак да отбеле­жим и припомним характерни­те щрихи на времето преди 34 години. То може да се характе­ризира с няколко важни про­явления, които осъществиха началото на разгрома на Бъл­гария във всички области на сигурността, културата, ико­номиката и като неизбежно следствие – морала на някои бивши партийни величия и дър­жавни фактори. Те подействаха отчайващо за обществото, което бързо загуби ориентири и цен­ности и потъна в блатото на кон­сумеризма. За разгрома на орга­ните на безопасността, за хулите срещу институти като МВР, БНА и ДС, сме писали много пъти. В областта на икономиката този въпрос е изяснен на нашите страници най-пълно, просто и честно от инж. Иван Пехлива­нов, а също и в неговата книга „Свидетел на историята“.

Точни щрихи към сложния образ и отношенията вътре, в бившата управляваща партия БКП, и курса поет от перестро­ечната камарила, добави през годините изтъкнатият инте­лектуалец Георги Йорданов, бивш министър на култура­та и член на върховните орга­ни на партията-държава, как­то е прието да се казва сега за онова време. В областта на мо­рала като незаобиколимо свиде­телство остава неговото потре­саващо писмо „Satis, Андрей!“ („Стига, Андрей“), както и мно­го от свидетелствата в трилогия­та му „Притаени мигове“.

Неговото писмо до самоза­бравилия се Андрей Луканов, се появи след организираната от новия овластен апаратчик чист­ка на кадрите „работили за ко­мунизма“. Това бяха министри, генерални директори, партий­ни и профсъюзни активисти и пр., които имаха огромен опит и познаваха законите на про­изводството и пазарната ико­номика. Именно в поредно из­дание на тази чистка, на 9 ноем­ври 1990 г. бе изключен от вече преименуваната партия Дими­тър Стоянов. Каквато бе прак­тиката, той трябваше да бъде премазан от непоносимия то­вар на незаслужени обвине­ния и хули. Най-важното сред тях бе обвинението за провеж­дането на Възродителния про­цес. И то при положение, че бяха всеизвестни възраженията му за смяната на турските имена с български. Като човек с науч­на подготвеност и нагласа, той винаги е разглеждал Възроди­телния процес само като зако­номерно продължение на на­ционалното Възраждане. Спо­менатият по-горе полк. Дими­тър Вандов свидетелства, че „МВР не е променяло имената, а само е изпълнявало решенията на Политбюро на ЦК на БКП и е обезпечавало обществения ред“. „Димитър Стоянов“, пише из­тъкнатия началник на Първи отдел на Първо главно упра­вление, знаеше, че „ следстви­ето по Възродителния процес е започнало по инициатива на Андрей Луканов, Петър Младе­нов и Чавдар Кюранов. И че то­гавашният главен прокурор Ва­сил Мръчков е отказвал да об­разува такова дело, но една сед­мица преди арестуването на Тодор Живков той е бил запла­шен от тримата фактори на перестройката, и въпреки пре­доставените от него правни ар­гументи, е бил заставен да обра­зува такова дело“.

Припомняме всичко това, защото един от основните обви­няеми в тази изкуствена и про­зрачна постановка за собствено оневиняване и изчистване на биографията на перестроеч­ните другари, беше Димитър Стоянов. Въпреки всички от­правени му заплахи и обви­нения, според много очеви­дци, той е гледал на процеса като една възможност не само да защити себе си, а главно органите на МВР и България като държава със застраше­но бъдеще, от великодържав­ните стремления на съседна Турция и на нейния „Троянски кон“, вътре в страната – Дви­жението за права и свободи.

Димитър Стоянов е разби­рал и виждал фаталното по­дкопаване на националните и държавни основи и бъдеще­то на народа ни още с приема­нето на решенията на злопо­лучния пленум на ЦК на БКП, проведен на 29 декември 1990 г. За голямо съжаление неговите опасения се оказаха основател­ни, както показват годините от тогава до днес и настъпателните етапи на разрухата, на истори­ческата памет и отговорност. Т.нар. „политически елит“ рек­рутиран главно от кадри с ан­тибългарско самосъзнание оба­че, доведе до край пъкленото си


дело и източи кръвта и енерги­ята на обществото, за да го под­готви за онази поръчана му же­лирана и безхарактерна смес, която удобно може да бъде разпределяна във всевъзмож­ните форми на активния и па­сивен нихилизъм.

За многопосочния и богат на­учен принос на Димитър Стоя­нов в неговата книга „Заплаха­та“, висока оценка на време­то даде акад. Илчо Димитров, който написа: „Това не е кни­га на министър, това е книга на научен работник със забележи­телна ерудиция“. Други наши съвременни учени като про­фесорите Никола Аврейски и Максим Мизов написаха за­дълбочени рецензии. Заглави­ята и на двете са сходни: „За­плахата нараства“ и „Заплаха­та, станала реалност“, които справедливо са поместени и в настоящия сборник.

За съжаление, тези заглавия не са проста игра на думи. Жи­веем във време, когато опас­ността за бъдещето на Бълга­рия, за която ни предупреж­даваше Димитър Стоянов, не е очевидна само за онези, които не искат да я видят.

Навремето покойният Кос­тадин Чакъров като говореше за бъдещето на народа и дър­жавата ни, по време на една лекция в Дискусионен клуб „Зора“, си позволи да определи това бъдеще като „Привилигеро­вана провинция на Турция“.

Припомням този факт, за да призная оня хлад, който при неговите думи се втурна като Мурмански вятър в ду­шите на всички присъстващи. Настана оглушителна тиши­на. Лично за мен сякаш раззина ледена пропаст пред нозете ми. Мина може би минута и един стогласен вик „не“, едва не съ­бори тавана. Цялата зала бе изправена на крака.

Светла му памет на Коста­дин Чакъров. Прекъсна беседа­та и веднага си тръгна, покрусен не само от потреса на всички, които бяха като попарени.

Офицерът Веселин Бож­ков, който тогава присъства­ше на това събеседване, заклю­чи пред мен: „Уви, заплахата ос­тава.“ Тези думи той избра и за заглавието на своята кни­га, но вече отдавна в България няма кой да чете. Много бяха рицарите на дълга, но както е казал поетът: „Те бяха честни, ала те умряха!“

Заплахата обаче си остава.