Даниела Големинова: Другата важна тема, която следим – Конфликта в ивицата Газа. Израелската армия заяви, че се готви за безмилостни атаки срещу „Хамас”. Според палестинското Министерство на здравеопазването броят на жертвите в Газа вече надхвърлят над 5000. Две израелски жени бяха освободени от „Хамас”, но групировката продължава да държи още над 300 заложници. Френският президент Еманюел Макрон пристигна в Тел Авив, за да се срещне с израелският премиер Бениамин Натаняху и други израелски лидери и засвидетелства подкрепата на Франция. Русия предупреди, че увеличаването на военното присъствие на САЩ в Близкия Изток увеличава риска от нарастване на напрежението между Израел и „Хамас”.
По темата ще говорим с геополитическия анализатор доц. Валентин Вацев.*
Дипломатическите совалки ще свалят ли напрежението? Ще се стигне ли до примирие в Близкия Изток?
Валентин Вацев: Вероятно ще се стигне. Но няма да бъде благодарение на дипломатическите совалки, а благодарение на обективната логика на процеса на израелско-палестинския конфликт. Тъй като време почти не остана ще трябва да говорим само с ключови фрази. Ще започна с това, че съм крайно недоволен от начина по който българските медии за пореден път потънаха във водовъртежите на военновременната пропаганда. А трябва да се разглежда този конфликт в културно-исторически контекст. Вместо това медиите, не само при нас, но и в целия свят, се занимават само с броене на жертви, с разрушения и бомбардировки. Това не е ефективен път за ориентация в проблема. Значи можем да започнем съвсем грубо от обективното начало на процеса.
На 7 октомври започна офанзивата на „Хамас”, която беше успешна, защото на 10 октомври Саудитска Арабия се отказа от процеса за сключване на т.нар. Авраамически споразумения. Без да знаем нищо за тези споразумения, а никой не казва нищо на българите за тях, ние не можем да разберем същината на конфликта.
Авраамически споразумения, под това се има предвид една инициатива на бившия президент Тръмп да сключи система от договори между Израел и ключовите ислямски страни, чрез която система от договори да се реши един път завинаги, за вечни времена, проблема на Израел с палестинците. Саудитска Арабия влезе в този договорен процес и единствено Техеран предупредиха, че успехът на Авраамическият процес ще бъде нож в гърба на Палестинското движение.
На 7 октомври „Хамас” нападна Израел по един характерен за тях начин – те са си такива. И три дни по-късно Саудитска Арабия прекъсна преговорите. Това е мат за президента Байдън, който очакваше чрез успеха на тези аврамаически споразумения и главно споразуменията между Израел и Саудитска Арабия, да реши проблема с изборите. След като е спрян авравмаическия процес Байдън не може да се обърне за подкрепа към многомилионните американски маси от американски евреи. Т.е. това е шах и мат в един ход.
В момента „Хамас” се върна в тунелите под Ивицата Газа и там очаква бомбардировките. Това е победа.
Всичко останало е пропаганда, която разбира се върви за простолюдието. А ако човек иска да се ориентира в същината - това е същината. Провалът е успешното торпилиране на авраамическите споразумения.
Второ. Когато говорим за „Хамас” трябва да помним не само тяхната склонност към терористични актове, но и тяхната същност.
Тяхната дълбинна природа. „Хамас” - това са мюсюлманските братя. Когато говорим за „Хамас” трябва да помним, че това са ислямиските модернисти, които влязоха в голямата политика в началото на 20 век. Корените на тази идеология водят към Великобритания. Към епохата на големите геополитически проекти на Англия.
Би трябвало да обърнем внимание на названието на цялата операция на „Хамас”. Това не е дъждът или наводнението на Аллах. Това е „туфан” „Ал акса”, което означава потопът Ал акса. Според идеолозите, или стратезите на „Хамас”, тази операция разделя цялата история, както потопът разделя човешката история, на допотопна и следпотопна. Това е инициатива, която имаше за цел да удари и успя ефективно да удари дясното правителство на Израел и далечния стратегически замисъл на Мюсюлманските братя в лицето на „Хамас”, това е удар по дълбинната ционистка същност на днешното израелско правителство – там те също са успешни. Като на този етап големият победител от този конфликт е Иран, който придоби загубената от Израел стратегическа инициатива. Иран сега е мениджърът на този процес. Подозирам, че заедно с Русия, защото тези неща не можеха да станат в този ред и смисъл без някакво дискретно руско вдъхновяващо участие.
И накрая, за да завършим тази тема, защо са толкова активни наистина американските всестранни дипломатически усилия в тази част на света? Защото, ако Байдън не успее да овладее процеса и ако не успее да внуши на всички участници, че процесът трябва да се деескалира, успокои, или замрази, той губи президентските избори. Това е ясното мнение на ръководството на американската демократическа партия. На този етап битката завършва с 3:0 за „Хамас”, като нулите са в американската дипломация. Те са объркани. Неслучайно Байдън извика два самолетоносача в тази част на онова море, като всички разбират, че самолетоносачи в този процес не са необходими. Те са само за създаване на военна видимост.
Процесът може да завърши така, както е започнал. Аз продължавам да не съм сигурен, че „цахал” – израелските въоръжени сили ще влязат в рамките на сухопътна операция на територията на Газа, просто, защото от Иран за трети път предупреждават, че това ще включи „Хизбула” във военните действия. А това е крайно нежелано за основните играчи в тази част на света.
Д.Г.: Да. Засега сухопътната операция се отлага, заради ”лоши атмосферни условия”. Но виждаме, че дипломатическите усилия, дипломатическите совалки също отлагат началото на офанзивата.
В.В.: Да. Американската цел е процеса да се капсулира, замрази, деескалира, за да могат що-годе успешно да протекат американските президентски избори. На този етап Държавният Департамент на САЩ изпусна инициативата в Близкия Изток. На този етап истинският стратегически победител това е Иран. И аз подозирам, че в известен смисъл там може да се намери и „сянката на Кремъл”. Но това вече го казвам неуверено, защото звучи конспирологически.
Д.Г.: Събитията в Израел пренасочиха фокуса на вниманието на световната общност. Украйна остана на по-заден план. Войната в Газа усложнява ли битката за Украйна?
В.В.: На пръв поглед да, на втори, не. Украйна си продължава със същите вяли небързащи темпове. Аз мога да определя своите очаквания за близкото бъдеще на тази война. САЩ имат достатъчно ресурси да продължат да подкрепят тази война. Но проблемът е главно в руската страна. Русия има сили да добута тази война до военнотехническа победа. Русия има сили да победи военнотехнически. И ще победи.
Но не войната, а мирът е големия проблем на Кремъл. Големият проблем на Руската федерация е как ще се осъзнаят и как ще се обмислят резултатите от военната победа на руските въоръжени сили? Трябва да се каже ясно и без увъртания, че все още в Русия се решава проблема за властта. Битката между олигархичния капитал, който поддържа много позиции и в елита, и в ръководството на страната, и във финансовия контрол в руската държава, от една страна. От друга страна, това е руският военнопромишлен комплекс, който усвоява все повече и повече нови позиции, което дава възможност да очакваме в близкото бъдеще, към края на войната, към края на другата година - най-късно, да се появи нова система от нови елити, нови отношения, нова мотивация, ново инвестиране, ново държавно ръководство и нова форма на държавно- политическия живот.
Битката е между военнопромишления и цивилно-промишления комплекс в Русия, който импулсира войната в Украйна и олигархично-финансовите глобалистични кръгове, които продължават да са добре окопани във върховете на руската финансова власт. Тъй като това положение е междуцарствие и междувластие, не може да продължи дълго така - ще завърши с военна победа в Украйна, което повтарям. Не тя ще създаде големия проблем на Русия, а начина на осмисляне на военната победа на Русия. Кой в края на краищата ще победи в руския политически двубой – руската олигархия, която дърпа Русия към дъното или руския военнопромишлен комплекс, който се чувства все по-уверен и все по-властен в управлението на руската държава?
От тази гледна точка си струва да се разглежда украинската война. Трябва да помним, че там воюват и тези, и онези, със своите различни цели и намерения. А колкото до въпроса за военнотехническия аспект - да. Русия ще добута войната до победа. Толкова повече, че ръководството на украинската страна е дестабилизирано и аз очаквам в близките три месеца много сериозни промени, тъй като един много интересен украински политик, според мен, многократно по-умен от Зеленски, е на подстъпите на властта. Това е Олекси Арестович, който напоследък говори много интересни неща и те са интересни, обещаващи за бъдещото развитие на този конфликт.
Д.Г.: Да хвърлим поглед и у нас. Как ние стоим на фона на тази променена среда за сигурност?
В.В.: Ние не стоим, а лежим. Ние се занимаваме със „сглобки”, с „хапки”, с надлъгвания по въпросите на дерогацията, с безкрайните витиевати разсъждения на политици от вида на Лорел, как те не са виновни и трябва да им се благодари за всичко.
България е затънала във всекидневието на своята всекидневна политика и около големия проблем какво е „сглобката” и какво тя не е. От гледна точка на нашата сигурност ние зависим от един процес, който е далече от нас. Гледано от днес и някъде до средата на ноември във Вашингтон реалните властници, реалните собственици на властта – това е американската дълбока държава, трябва да реши бъдещето на украинския конфликт. Възможни са два пътя.
Единият е ескалация на военния конфликт, което означава разпространяване на конфликта в акватория на Черно море и въвличането на България с нейните така да се каже въоръжени сили, военноморски сили в този конфликт. Това означава въвеждане на военно положение, изгонване на всякакви досадни журналисти оттам, където ще пречат.
Д.Г.: Чакайте, министърът на отбраната Тагарев казва, че България не участва…
В.В.: Боже, мой. Нима вие се отнасяте сериозно към министър Тагарев? Той всеки ден не знае какво ще каже на утрешния ден. Впрочем аз не разбирам защо толкова го намразиха. Той е напълно безобиден човек, от когото не зависят неговите думи. Той е временна картонена фигура. Не бива да се занимаваме с неговата личност.
Едното очакване е ескалация на войната, която включва България в тази война не толкова със собствени въоръжени сили, колкото с участие от логистически тип. Другото развитие е още по-просто. Замразяване на украинския конфликт. Оставане на днешното българско състояние в статуквото му. Такова, каквото е сега и пренасяне на целия ресурс и цялото американско геополитически внимание върху съдбовните и фаталните процеси в Тайван и в Югоизточна Азия.