Текат последните дни на срока, предвиден в Конституцията, за срещи на обществеността с кандидатите за местни органи на властта в изборите, които ще се проведат на 29 октомври т.г. Изборът на „Нова Зора“ е известен: кандидатът за кмет на София Ваня Григорова, както и листата с кандидати за съветници и районни кметове от Местна коалиция „БСП за България“.
Естествено е в тези обобщаващи разсъждения акцентът да бъде върху някои от заявените цели в програмата на Ваня Григорова и на председателя на Градския съвет на БСП Иван Таков, който е и досегашен съветник в Софийски общински съвет. И това е справедливо, тъй като главно върху тях е тежестта на нелеката предизборна борба с кандидатите на тризнаците от „некоалицията“ ГЕРБ/СДС, ПП/ДБ, както и с присъединилото се към тях, подобно на Шипилов, вечно ненаситено на келепир ДПС. Тези „герои“ на прехода винаги са били политическите пипала на компрадорщината и слугинажа на олигархичните центрове на властта. На тази власт, която за 34 години превърна истински световната държава НРБ в държава парий, а София, от столица, премислена и талантливо планирана и застроявана, в град, който се задъхва от мръсотия, неуредици и грабежи. И на която светлият и мъдър девиз „Расте, но не старее“, е вече само романтичен спомен.
Ние, в „Зора“ и в „Нова Зора“, както се казва, помним отдавна и имаме самосъзнанието на хора с дълга политическа воля. Отразявали сме и сме били участници, и свидетели на предизборни кампании още от 1990 г. Били сме честни в своята подкрепа или и сами сме предлагали решения, препоръки и прогнози, относно движението на държавата и обществото ни, в сложните посоки и пътища на т.нар. Преход. За съжаление, „никой не вярва на Касандра!“ И Троя, както е известно, падна с измама, в пламъци и запустение. Тази наша позиция се е определяла от обстоятелството, че винаги сме били до хората, които построиха онази България, която изгубихме, че помним и познаваме амплитудите в избора на БСП за кандидати за градоначалници и съветници, които не сме забравили и простили, но сега не е време да ги припомняме.
За първи път от толкова години обаче, ние нямаме основание за възражение по отношение на оценките, позициите и вербалните послания на излъчените кандидати. Днес това изключение се дължи най- вече на Пленума на Софийската градска организация на БСП и нейният председател – Иван Таков.
Обобщено:
Изборът на Ваня Григорова е обещаващ и повече от сполучлив, особено на фона на основните кандидати на олигархичните и компрадорски сили. Това ясно се откроява и от факта, че знанията, посланията и отношението към проблемите на хората в София, за първи път през тези 34 години имат качеството, в нейно лице, да съберат и обединят обезсилените от основателни или нарочни раздели на силите на могъщата някога лява България.
Няма съмнение, че затова допринасят най-вече личните качества на кандидата за кмет Ваня Григорова, нейната младост, привлекателност и завладяваща непосредственост, както и знанията й. И преди всичко нейната остра социална чувствителност и отдаденост на каузата на правдата, срещу императивите на задаващото се все по-тревожно бъдеще.
Като железничар и бивш главен редактор на теоретичното списание „Железопътен транспорт“, искам най-напред да отбележа разбирането на Ваня Григорова за железницата като условие за модерното развитие на цялостната инфраструктура на София. Буди радост и нейната решителна заявка да бъде премахнат този недъг, който ни описва като единствената столица в Европа, която няма развита крайградска железница. Дълбоко съм убеден, че ако това се осъществи, Ваня Григорова ще остави името си в сложната история на този град, подобно на неговият знаменит кмет инж. Иван Иванов, който осигури някога за софиянци водата на Рила. И тази благодарност не се забравя и до днес. Железницата също би облекчила в най-голяма степен, за радост на столичани, трафика през сателитните квартали Нови Искър, „Илиянци“, Световрачане, „Надежда“ и пр., особено ако се припомнят някои стари идеи за околовръстен наземен железен път, свързващ кръгово и радикално покрайнините на града. Това за години ще реши проблема за мобилността на нейните граждани и чистотата на въздуха в столицата, която очевидно ще се развива на юг и север, и значително би подобрило качеството на живота с намаляването на автомобилния транспорт.
София има вторият по големина бюджет на страната, а това означава, че освен железницата могат да бъдат решени и такива задачи като канализационната мрежа, проблема с неуютните улици и тротоари, здравеопазването, училищата и детските градини и не на последно място, заплатите на работещите в тях. Има само едно условие това да се случи и този бюджет от 2,5 млрд. лева да бъде насочен към просперитета на града, към удобствата и добруването на хората. Нещо което е немислимо ако столицата продължава да бъде синьо феодално владение, както досега. Защото през този период на упадък всичко се правеше и се прави в интерес на далаверата, на капитала и на неговите все по-бездушни представители, нехаещи за потребностите на обикновените хора.
„Гласът на нечутите, трябва да бъде чут!“
Няма да скрия, че тази позиция на Ваня Григорова изразява всъщност в най-пълна степен и посланията през годините, отправяни от страниците на „Нова Зора“. Бих искал да подчертая обаче конструкцията на мисълта в това послание на Ваня Григорова, което говори за нейните широки способности да компресира и концентрира енергията на словото в неговите метафорични и дори афористични измерения. А това говори за огромен личностен потенциал и капацитет.
Не искам да прекалявам с отрадните си впечатления от нея като интелект, но как да не посочи човек разликата в посланията и изказа на Терзиев, на Лилков и на Хекимян?! Очарователна жена, която може да формулира и да отправи такива послания, обещава да е нещо твърде различно от позорното родоотричане на един Терзиев, сухоежбината в думите на Лилков или, уви, шаблонните фрази на един Хекимян, който все по-настоятелно препрокрива своя образ с образа на Цецка Цачева.
„Нашето момиче“, затова е и наш избор, защото с лекота може да говори и за спорт, и за култура, и за духовност. Публична тайна е, че Столичната община отдавна се е оттеглила от тези ключови сфери на живота на гражданите на София и по-точно от живота на децата на София. А това най-вярно показва отношението на „партиите на тризнаците“ към бъдещето на града, на държавата и народа ни.
Въпросът е повече от обширен, за да бъде осветлен в дълбочина в броени вестникарски редове. Но Ваня Григорова е осмислила основната причина за това нерадостно положение: „Родителите на тези деца са предимно хора, които не смогват дори да си починат, защото са тежко експлоатирани на работните си места. И тази е причината за невъзможността децата им да бъдат водени всеки ден, или поне четири пъти в седмицата, на тренировки и състезания, когато такива има“.
Като основна причина в тази „улица без изход“ Ваня Григорова посочва оттеглянето на държавата от отговорността за развитието на способностите и талантите на децата. Последиците от това оттегляне отдавна бодат очите на специалистите, които могат единствено да констатират нарастващите случаи на обездвижване, затлъстяване и обсебване на децата от хипнозата на електронните занималки, което води до дефекти и отрицателни резултати в тяхното развитие. Отдавна я няма онази атмосфера, изразена в песничката „Детство мое, реално и вълшебно…“, което всъщност е и най-красноречивото признание за ограбването на най-потребните и неповторими радости и преживявания в детските години.
И сякаш прочел последните ми изписани думи Иван Таков ги допълва с най-убедителния факт: „Софийската община отделя 0,02% от бюджета си за масов спорт, което в парично изражение е една сума от едва 1,5 млн.лв., докато за такова начинание като Арт- проект „Топлоцентрала“ е похарчила кръгло 12 млн.лв.“
Подобно е положението и в жилищната политика: „От 120 000 общински жилища, в момента София разполага само със 6000“.
И продължава по-нататък на председателят на Градския съвет на БСП: „Сега е времето да кажем край на грабителската политика в София. И в страната. А към това именно се стреми и това обещава Ваня Григорова“.
С тази надежда и с това завладяващо обещание и ние ще приключим своя недовършен разказ за сражението на един млад дух и неговата тепърва започваща битка с плесенясалата, угоена и користна посредственост в управлението на София. Надеждата ни е, че младият дух и борбеността на Ваня Григорова и Иван Таков ще бъдат разпознати и оценени и от младите хора, на които в противен случай ще им се наложи все по-болезнено да осъзнават реалностите, превръщащи ги в едно поколение-мост. През този „мост“, за съжаление, преминават убийствената бездуховност, и онова отчайващо безродие, което трайно се настанява в живота не само на София, но и на България, и прави бъдещето да изглежда неутешително.
Но нека използваме още едно обобщение със символно значение, изразено с думите на Ваня Григорова: „Тези избори, казва тя, се онагледяват най- вече с маршрута на автобус 86: от Малашевци, през Надежда, до Свобода, това всъщност е пътят на освобождението на София - от мъртвилото, през надеждата до тържеството на свободното развитие“.
Това е и нелекият, но най- истински и верен път за следване, което хора като Ваня Григорова и Иван Таков, посочват на столицата и столичани.
Време е София да възвърне простора на своя светъл и мъдър девиз: „Расте, но не старее“!
Подкрепете Ваня Григорова!
Подкрепете и кандидатите за кметове и общински съветници от Коалиция „БСП за България“!
Гласувайте с бюлетин № 86! – маршрутът на надеждата и просперитета!