Още в дълбока древност, гостолюбието е формирано в гърците от дохристиянската религия.
„Гостоприемството е крайъгълния камък, върху който е изградена гръцката култура. В Древна Гърция гостоприемството е било свещен дълг. Хората са вярвали, че всеки странник можело да бъде преоблечен бог, тръгнал на мисия да провери щедростта на простосмъртните. Ако не предложиш гостоприемство, гневът на Зевс можело да се излее върху теб. Независимо кой е гостът, е трябвало да го посрещнеш с храна, напитки и подслон. Освен това се очаквало да го забавляваш, да му предложиш да се изкъпе и всичко друго, от което се нуждае. От госта също се изисквало да бъде почтителен, да слуша внимателно домакина и да върне услугата като го забавлява със свои истории. Гостът поемал задължение да не бъде в тежест по никакъв начин. Освен това било традиция гостът да предложи подарък на раздяла…“ (Вж. Питър Барбър, с. 145). В Европа и днес се смята, че Гърция е една гостоприемна туристическа дестинация. Самата дума гостоприемство – филоксения – на гръцки означава обич към непознатия. В Гърция, когато заведеш чужденец на ресторант е немислимо да му позволиш да плати, докато в Англия, Германия и др. сметката се поделя. Неизвестността от запознанство, което може да е полезно, също е съществен мотив за поведението на гърка.
Особено гостоприемни са жителите на Централна Гърция, в областта на Коринтския залив, а жителите на Беотия са сравнително негостоприемни.
Характерното за тесалийците гостолюбие е присъщо повече за населението на планинските и полупланински райони и по-малко за това от равнините. Или в областите, които са пример за прочутата гръцка бедност, гостолюбието е най-развито. Пак поради тези причини подчертано гостоприемни са гърците в западната част на Централна Гърция, особено около град Агринион, които впечатляват с това си качество всеки дошъл тук чужденец. Гостоприемството при критяните, независимо от това къде живеят, се счита също като древно задължение. Гостолюбиви са и жителите на Пелопонес, особено тези около Мани, които се считат за най-гостоприемните в Гърция още от времето на Спарта.
РЕЛИГИЯ
РЕЛИГИЯТА в Гърци е православната християнска религия и има значително влияние в техния бит – ежедневен и на политическо равнище. Свещениците и днес като че ли имат по-голяма власт от политиците. Когато християнството завладява древногръцкия свят, се разрушават повсеместно елинските голи статуи, особено гениталите на мъжете. Религията се счита като ритуален елемент, който ревниво се спазва като уважаването му от чужденците се отразява благоприятно върху отношенията с тях. При запознанство гърците често питат дали техният познат е православен и, когато се уверят, че са единоверци, остават доволни.
По-сложно стоят нещата с омразата, която религията насажда срещу християнството на славяните, която има несъществени различия с гръцката религия. Гръцката църква се чувства като люлка на човешката цивилизация и светилница на света сред море от варварство.
По време на турското робство немюсюлманското население е нямало право да наследява и да бъде наследявано, освен да отдава имуществото си на църквата. Църковните служители са обещавали на своите дарители, че когато се освободят от турското робство ще си получат собствеността. Така за няколко столетия Църквата става най-едрия земевладелец в страната, най-крупния финансов фактор, и поради правото на гръцката църква да събира данъци от немюсюлманското население на Империята, и най-известния администратор. И днес гръцкият религиозен глава – Епископът, е особено важна фигура с широко влияние върху политическия живот в страната и населението. Формално той е подчинен на Цариградския Патриарх. Така например, при сключване на брак, църквата обявява в гръцки вестник около две седмици по-рано кой грък с коя чужденка или гъркиня има намерение да се ожени, с цел доказателство, че според гръцката църква няма брачни пречки за църковното бракосъчетание. Този документ от църковните власти е незаобиколима предпоставка за бракосъчетанието и платим като всички църковни документи.
СЕМЕЙСТВО
В СЕМЕЙСТВОТО в Гърция е наложен патриархат, който вече е започнал да се изживява. Дори в последната гръцка Конституция неравноправието между мъжа и жената е конституционно закрепено. (Вж. Тюрина, Л., с. 15-16). В миналото, когато в Гърция се раждало момче, родителите възторжено обявявали „благословени сме със син“, докато по-неутрално известявали – имаме дъщеря, а когато дъщерите били няколко имало тишина и паника.
Жените са неравноправни в икономическо и политическо отношение, което предполага техния начин на живот. Това е получило израз в много форми, една от които е Институтът на Чеиза – Прикята в Гърция, който е започнал да се изживява малко по малко. Това е и причина в много случаи на брака да се гледа главно от икономическата страна, а самият той да се оприличава на делово спазаряване. Затова в гръцкото семейство се приема като щастие раждането на едно момиче, като нещастие две или повече, и като най-желаното – раждането на момчета. (Вж. цит. Менщиков, с. 65, Бочев, Б., с. 22). Това правило е толкова по-изискуемо, колкото са по-необразовани кандидатите и по-малко изискуемо за образованите. Девойките с по-нисък образователен ценз се омъжват по-рано 20-22 г. при наличие на чеиз, а при неговата липса – с години по-късно.
Подчиненото поведение на гръцката жена в семейството и обществото се отразява и на неговия бит. Две трети от гъркините са домакини. Макар че прелюбодеянието при жените е три пъти по-разпространено от мъжете, при по-голямо число на сключилите бракове в Гърция, в сравнение с България, разводите са почти три пъти по-малко. Затова влияят икономическите мотиви, които допълнително привързват жената към семейството, както и вродената склонност на мъжа в Гърция да изгради собствен дом, в който да постигне личното си щастие. (Вж. Теотокас, Г., с. 82-83).
В Гърция, по време на годежа, по правило няма практика на полов живот между сгодените, защото гъркинята, която не се е оженила честна, може да бъде изгонена от своя годеник. На тази база се чувства напрежение, слаба полова задоволеност у мъжете и жените, въпреки тяхната физиологическа активност. Продължаващите понякога до една- две или повече години годежи не се съпътстват от полов живот между сгодените, а от извратени форми на общуване, които да запазят „честта“ на момичето. Това е една от причините в областта на секса да има голямо лицемерие, малко или почти никак платонически чувства и идиличност, и голямо разпространение на сексуалните престъпления. (…)
„В Гърция семейството е по-важно от всичко друго, затова е необичайно дъщеря да напусне фамилния дом. По-нормално е семейството да раздели имота или дори да построи още един етаж, за да има място за всички. Създал веднъж семейство, в йерархията на мотивите в ежедневното съзнание на гръцкия мъж става пренареждане на приоритетите – първата любов е майка му и тъщата, а втората колата и бизнеса му. Съпругите и другите членове на семейството са доста по-надолу в списъка след кафето, яденето и футбола.“ (Вж. цит. Питър Барбър, с. 101). (…)
От горепосоченото може да се заключи, че като народ с подчертано по-холеричен темперамент за мъжете – за поддържане на мъжката чест, са сексуално активни, особено силно в някои райони на страната. Ако се направи преглед на гръцката митология ще се види, че съобразно битието и съзнанието си, гърците са приписали на своите богове доста много любовни приключения, като на места всичко се върти около любовни интриги, извънбрачни деца и подробно описани прелюбодеяния и похождения на героите. (Вж. Петров, З. и Стоилов, Ц. „Мъдростта на древните митове“, „Наука и изкуство“, 1975 г.).
Може да се посочи също така, че гръцките мъже владеят добре правилата за поведение към жените и са добри кавалери и ухажори на жената от компанията – нещо, което ние срещаме у тях още от времето на хетерите, заради които, както и заради отделни представители на нежния пол днес, те са готови на големи жертви. Гъркините също са добри ласкателки и прелъстителки в отношенията си с мъжете.
В компания гърците винаги първи питат събеседника си какво ще поръча, ще пие, като се стремят първата почерпка да бъде тяхна. Държат да се реваншират, когато са почерпени или им е направена услуга. В случай на отказ, се обиждат.
Откъс