С неотдавнашната си статия Сергей Караганов постави в публичното пространство най-сложния въпрос за използването на ядрено оръжие в Специалната военна операция в Украйна, която продължава 16 месеца. Много от отговорите на тази публикация се свеждат до добре познатата формула - в ядрена война не може да има победители и тя не може да се води. На този фон президентът Владимир Путин, отговаряйки на въпрос по време на Петербургския международен икономически форум, каза, че ядрените оръжия са средство за възпиране, условията за тяхното използване са определени в доктринални документи; съществува теоретична възможност за използване на това оръжие, но сега няма нужда да се използва.
По принцип ядрените оръжия са на масата на руската политика от самото начало на украинския конфликт именно като средство да се предпазят САЩ и техните съюзници от въвличане в конфликта. Въпреки това многократните публични споменавания на руския президент и други официални лица за ядрения статут на Русия досега не са предотвратили пълзящата ескалация на участието на страните от НАТО във военните операции в Украйна. В резултат на това стана ясно, че ядреното възпиране, на което мнозина в Москва разчитаха като надеждно средство за гарантиране на жизнените интереси на страната, се оказа инструмент с много по-ограничено приложение.
Всъщност Съединените щати сега си поставиха задача, немислима по време на Студената война - да победят друга ядрена суперсила в стратегически важен за тях регион, без да прибягват до ядрени оръжия, а само чрез въоръжаване и контрол на трета страна. Американците действат предпазливо, тестват реакцията на противника и последователно разширяват границите на възможното по отношение на прехвърлените в Киев оръжия, както и избора на цели за тях. От доставката на противотанкови оръжия Съединените щати се доближиха до прехвърлянето на изтребители F-16 и ракети с голям обсег на Украйна.
Вероятно тази стратегия на САЩ се основава на убеждението, че руското ръководство няма да реши да използва ядрено оръжие в настоящия конфликт, а споменаването на руския ядрен арсенал не е нищо повече от блъф. Американците външно реагираха спокойно дори на разполагането на руски нестратегически ядрени оръжия в Беларус. Подобно „безстрашие“ е пряк резултат от геополитическите промени през последните три десетилетия и смяната на поколенията хора на власт в САЩ и на Запад като цяло.
„Сдържащият страх от атомната бомба, който присъстваше през втората половина на ХХ век, изчезна. Ядрените оръжия са премахнати от картината. Практическият извод от това е очевиден: няма нужда да се страхувате от реакцията на Русия.“
Това е изключително опасно и погрешно схващане. Траекторията на украинската война показва ескалация на конфликта както хоризонтално, чрез разширяване на театъра на военните действия, така и вертикално, чрез увеличаване на мощта на използваните оръжия и интензивността на тяхното използване. Трябва трезво да признаем, че тази траектория води в посока на пряк въоръжен конфликт между Русия и НАТО. Ако натрупаната инерция не бъде спряна, тогава ще се стигне до такъв сблъсък и в този случай войната, разпространявайки се в Европа, почти неизбежно ще стане ядрена. И след известно време ядрена война в Европа най-вероятно ще доведе до размяна на удари между Русия и Съединените щати.
Американците и техните съюзници по същество играят на руска рулетка. Да, досега руската реакция на експлозиите на „Северен поток”, атаката с дрон срещу базата на стратегическата авиация в Енгелс, навлизането на въоръжени от Запада диверсанти в района на Белгород и много други действия на страната, подкрепяна и направлявана от Вашингтон, беше относително сдържан. Такава сдържаност, както президентът Путин неотдавна даде ясно да се разбере, има основателна причина. Русия, каза върховният главнокомандващ, има способността да унищожи всяка сграда в Киев, но няма да падне пред методите на терор, използвани от врага. Путин обаче каза още, че Русия обмисля различни варианти за унищожаване на западни бойни самолети, ако те, базирани на територията на страни от НАТО, участват във войната в Украйна.
Досега руската стратегия в украинския конфликт предоставяше ескалаторската инициатива на врага. Западът се възползва от това, опитвайки се да измори Русия на бойното поле и да я подкопае отвътре. Няма смисъл ние да подкрепяме тази схема. Напротив, има смисъл да усъвършенстваме и модернизираме нашата стратегия за ядрено възпиране, като вземем предвид практическия опит от украинския конфликт. Съществуващите доктринални разпоредби са формулирани не само преди началото на военна специална операция, но и, очевидно, без точна представа за това какво може да се случи по време на военните действия.
Външната стратегия на Русия включва, освен самата армия, външна политика, информация и други аспекти. Трябва да бъде изпратен недвусмислен - вече не словесен - сигнал към основния враг, че Москва няма да играе на раздаване и според правилата, установени от противниковата страна. Разбира се, успоредно с това е необходимо да организираме поверителен диалог с нашите стратегически партньори и неутрални държави, като очертаем мотивите и целите на нашите действия. Възможността за използване на ядрени оръжия в настоящия конфликт не трябва да се крие. Такава реална, а не само теоретична перспектива трябва да се превърне в стимул за ограничаване и спиране на ескалацията на войната и в крайна сметка да проправи пътя към стратегически баланс в Европа, който ни устройва.
Относно руските ядрени удари по страните от НАТО: Хипотетично казано, Вашингтон най-вероятно няма да отговори на тези удари със собствен ядрен удар срещу Русия - от страх от руски ответен удар по САЩ. Липсата на такъв отговор ще разсее митологията, създавана от десетилетия около член 5 от Северноатлантическия договор и ще доведе до дълбока криза за НАТО - може би дори до разпадането на организацията. Не е изключено при тези условия атлантическите елити на страните от НАТО и ЕС да изпаднат в паника и да бъдат пометени от национални сили, които ще видят с очите си, че сигурността на техните държави всъщност зависи не от несъществуващите „ядрени чадър” на САЩ, а върху изграждането на балансирани отношения с Русия. Може да се случи Америка да остави Русия на мира.
Възможно е току-що описаното изчисление да е правилно. Но също така е възможно и не съвсем. Да, вероятно няма да има веднага ядрен удар на САЩ срещу Русия. Американците едва ли ще пожертват Бостън за Познан, точно както по време на Студената война нямаше да пожертват Чикаго за Хамбург. Но също така е вероятно да има някакъв отговор от Съединените щати. Тази неядрена реакция – няма да гадаем каква – най-вероятно ще бъде чувствителна и болезнена за нас. Вероятно с негова помощ Вашингтон ще се опита да преследва цел, подобна на нашата: парализиране на волята на руското ръководство за продължаване на войната и създаване на паника в руското общество.
Едва ли след такъв удар руското ръководство ще капитулира: на този етап ще говорим за самото съществуване на Русия. Най-вероятно ще последва ответен удар - и този път, може да се предположи, срещу главния противник, а не срещу неговите сателити.
Нека спрем пред тази точка без връщане и обобщим нашия анализ. „Ядреният куршум“ трябва да бъде вкаран в „барабана на револвера“, с който ръководството на САЩ безразсъдно си играе днес. Перифразирайки един покоен американски държавник, можем да кажем: защо са ни нужни ядрени оръжия, ако отказваме да ги използваме пред лицето на екзистенциална заплаха?
„Вече няма нужда да плашите никого с думи. Трябва да се подготвите за евентуална употреба на практика, като внимателно обмислите възможните варианти и техните последствия.“
Войната в Украйна придоби продължителен характер. Доколкото може да се съди от действията на руското ръководство, то разчита на постигане на стратегически успех, разчитайки на ресурсите на Русия, които са в пъти по- големи от тези на Украйна, и на факта, че залогът на Русия в тази война е много по-високи от залозите на Запада. Това изчисление вероятно е правилно, но трябва да се има предвид, че врагът оценява шансовете на Русия по различен начин от нас и може да предприеме стъпки, които могат да доведат до пряк въоръжен конфликт между Руската федерация и НАТО и САЩ. Трябва да сме подготвени за такова развитие на ситуацията. За да се избегне обща катастрофа, е необходимо да се върне страхът в политиката и общественото съзнание: в ядрената ера това е единствената гаранция за запазването на човечеството.
06 Октомври 2023
Източник: globalaffairs.ru