Нова Зора

  • Уголемяване на шрифта
  • Шрифт по подразбиране
  • Намаляване на шрифта
Начало 2023 Брой 39 (24 октомври 2023) Нелепата „неудобна истина“ и истината, която се премълчава

Нелепата „неудобна истина“ и истината, която се премълчава

Е-поща Печат PDF

В Германия - 103.9 евро за MWh;

В Австрия изчисленията към 10.09. са за 102.21 евро за MWh;

За Унгария – 104.31 евро за MWh;

Ценовите нива на Иберий­ския пазар в Португалия e 100.14 евро за MWh, а в Испа­ния – 99.99 евро за MWh;

На гръцката HENEX средната месечна цена към 10.09. е99.62 евро за MWh;

На италианската GME средната цена за базова енергия към 10.09.е107.41евро за MWh.

В Полша – 107.96 евро за MWh;

Великобритания средната месечна цена към 10.09. е 101.81 евро за MWh;

Ирландия и Северна Ир­ландия – 123.48 евро за MWh;

Средната годишна цена в сегмента „ден напред“ към 10.09.2023 г. е:

Стойността на двете елек­троенергийните борси в региона - Българската НЕБ и румънската OPCOM е 106.48 и 106.45 евро за MWh; (Сравнете със САЩ!)

За гръцката HENEX 124.94 евро за MWh;

За италианската GME – 128.97 евро за MWh;

На унгарската HUPX тази стойност 111.24 евро за MWh;

На електроенергийната бор­са във Франция – 103.65 евро за MWh;

В Германия е 99.58 евро за MWh;

Постигнатата средна годиш­на стойност в посочения сег­мент на борсите в Португалия и Испания e 91.64 и 90 евро за MWh;

Във Великобритания пред­вид ценовото движение стой­ността е 115.49 евро за MWh;

На ирландските електрое­нергийни борси – 126.66 евро за MWh.

Сравнете цените на елек­трическата енергия на евро­пейските борси с тези в стра­ните извън Европейския съюз. Двойната и тройната разлика се дължи на търго­вията с въглеродни квоти и пренасищането на енергий­ните системи в ЕС с необосно­вано количество ВЕИ-парко­ве.

Европа тепърва ще анализи­ра рекордните фалити, отчете­ни от Евростат, основната при­чина, зад които стои високата цена на електрическата енер­гия. Не, че тази тенденция не бе очаквана, но все пак е изне­надваща. Всичко това събрано в едно сочи

рязко свиване на икономиката,

все още не достатъчно от­странени проблеми във ве­ригата на доставки. Изглежда, че процесът не е съвсем в своя край и продължава, а отзвукът от енергийната криза придоби­ва неочаквани измерения.

Ако заплахите от енергий­ната криза, която съвсем не е приключила, бъдат измерени с предизвиканите последствия от войните във всички сектори на икономиката и политическо­то разделение, което става все по-очевидно картината може да е направо плашеща. Към всичко това се прибавят и фи­нансови усложнения.

В края на миналата седмица Nomura Holdings предупреди, че Турция, Чехия, Шри Ланка и Румъния са заплашени от ва­лутна криза през следващите 12 месеца. Според Nomura, дру­ги страни и в частност Чили, Ун­гария и Бразилия са с оценки, близки до червената линия. Две от страните – Турция и Румъ­ния са страни, съседни на Бъл­гария. Румъния и Унгария са членки на Европейския съюз. Призивите на властите обикно­вено са насочени към медиите, които едва ли не са носителите на лошите новини. Сигналите на пазара през август обаче не са оптимистични.

На британците не се съоб­щава цялата истина за нуле­ви емисии. Това е заглавие­то на редакционна статия във вестник The Sunday Telegraph от 17.08.2023 г.

„Политиците не са честни с избирателите. Възможност­та им за маневриране по от­ношение на цели като предсто­ящата забрана на нови дизело­ви и бензинови автомобили или въвеждането на термопомпи е ограничена от законодател­ство, което изисква значител­но намаляване на въглеродните емисии до предварително опре­делени дати”.

Статията заключава: „Наис­тина ли политиците, подкре­пящи нулевата мрежа, смятат, че обществеността подкрепя това, че е принудена да се от­каже от автомобилите си, или че ще приеме значително на­маляване на жизнения си стан­дарт, или че ще бъде доволна от ограниченията на възможност­та да пътува в международен план? Разбира се, че не. Но имен­но това предстои, ако Велико­британия не промени курса си.“

Какво се опитват да ни внушат

неправителствените орга­низации със своите поръчко­ви анализи?

Неправителствените ор­ганизации, Център за изслед­ване на демокрацията в парт­ньорство с унгарския Реги­онален център за изследва­не на енергийни политики (REKK), представят след „за­дълбочен анализ“ своя извод, че България е напълно способна да постигне климатична неу­тралност до 2050 г. без значи­телно увеличение на цените на електроенергията и без строи­телството на нови ядрени мощ­ности или централи, използ­ващи природен газ. Техният анализ, разработен въз ос­нова на Европейския модел на развитието на електрое­нергийния пазар, не показ­ва необходимост от запазване на ролята на въглищата нито на продуктовия, нито на пазара за резерв след 2030 г. Резултатите показват, че и при двата сцена­рия електроцентралите на лиг­нитни въглища ще играят ва­жна роля в електроенергийния микс до 2025 г., но към 2030 г. те вече ще бъдат само незначител­ни участници на продуктовия пазар, дори ако някои въглищ­ни мощности останат в експло­атация до 2038 г.

Защо губят конкурентоспособността си въглищните ТЕЦ спрямо протежираните ВЕИ?

Основният им аргумент за по-бързото затваряне на въ­глищните централи в българ­ската електроенергийна систе­ма е високата цена на квотите за емисии на въглероден дву­окис, която достига 100 евро/ тон през 2025 г., и се покачва до 116 евро/тон през 2030 г. и 250 евро/тон през 2050 г. Въ­глищните централи от компле­кса „Марица изток“ губят кон­курентоспособността си на този изкривен пазар, като към себе­стойността на един мегават час електрическа енергия произве­дена от лигнитните въглища се добавят 210 до 240 лева /110–120 евро/ за въглеродните емисии. Тенденциозната, протекционис­тична търговия на квоти цели да осигури конкурентно предим­ство на широко рекламирана­та „евтина“ ел. енергия от ВЕИ. При честна търговия цената на ел.енергия от трите големи ТЕЦ в комплекса „Марица изток“ ще бъде около 110 -130 лева /55 – 65 евро/ на мегават час, цена срав­нима с тази в Турция и Сърбия.

Оценката на Българския енергиен и минен форум за състоянието на българската енергетика е следната:

...Българската енергетика­та навлезе в период на стагна­ция, който ще продължи поне 2 години. А това се изразява в:

Тенденция на понижава­не на производството и изно­са на електроенергия, които за първите 6 месеца на 2023 г. са рес­пективно 22,07% (26,53% за ба­зовите централи) и 70,36%, кое­то означава влошаване на ико­номическите показатели на отрасъла и потенциала му за компенсиране на външни раз­ходи. Печалбите на основните базови производители на електроенергия за 2022 г. са намалели с над 60%.

• Продължаващата фотоволтаична „пандемия“ в страната доведе до ценови диспропорции и затруднения в управлението на електроенергийната система, като доказателство за това е фактът, че за първото шестмесечие е регистриран ръст на производството на енергия от ВЕИ с над 45%, срещу свиване на производството от базови централи с над 26%. При почти 100% разлика в тарифите на изкупуване на енергията от тези централи, това е означава натиск към повишаване на борсовите цени, който ще продължи и през 2024 и 2025 г.

• Регистрираните промени в структурата на производството на електроенергия от различни производители и на цените на борсата доведоха да свиване на вноските във фонда „Сигурност на ЕЕС“ само за първото 6-месечие с над 40%, което ограничава още повече неговите възможности за бъдещото компенсиране на разходите на електроенергия на битовите потребители.

Предупрежденията

Експертите от Българския енергиен и минен форум (БЕМФ) предупреждават в своя позиция, чебър­зата либерализация на пазара на електроенергия и излизането на домакинствата от регулирания пазар може да породят сериозни икономически и социални катаклизми. Те настояват за отлагане на бързата либера­лизация, но спешно да запо­чнат законодателните проме­ни, за да може този процес да се случи плавно.

Съюзът за стопанска инициатива

Също изпрати до МЕ, МРР, МОСВ и МФ, свое възражение.

В него Съюзът за стопан­ска инициатива (ССИ) изразява твърдото си несъгласие с про­дължаващия отказ на държавата от по-голяма гъвкавост и старти­ране на активни преговори с Ев­ропейската комисия за запаз­ване и реалистично трансфор­миране на въглищните мощ­ности в регионите на Стара Загора, Кюстендил и Перник....

„Желанието да отговорим на политически зададени кри­терии и безкритично да прие­мем мерки, с които значително да намалим енергийния си капа­цитет, обричат цели региони на икономически застой и обез­людяване...

...А опасността да внасяме скъпа ел. енергия отвън и да за­висим от благоволението и по­литическа стабилност в съсед­ни държави – не е за подценя­ване. Нещо повече – може да се стигне дори до компрометиране на стабилността на електроп­реносната мрежа у нас...

...Определяме предложения­та в териториалните планове като нереалистични спрямо за­етите в сектора, чиито умения са специфични и не подлежат на „преквалификация“ на хартия, както пожелателно досега се предлага. Още повече, че в засег­натите региони въгледобивът е основен поминък“.

В заключение остава да се запитаме какво е мнението на мнозинството български по­требители, чиито покупател­ни способности са най-ниски­те в Европа за така очертава­щото се бъдеще? И достатъчно информирани ли са те за реал­ните резултати от тази откро­вено неразумна и антинацио­нална политика, която скри­ва от тях нелепостта на т.нар. неудобна истина и премълча­ва целта и Истината, с главна буква, която би им отворила очите? Кой обаче да ги попи­та? По-лесно е със закон да им бъде отнето конституционно­то право на референдуми по такива жизненоважни и на­ционално значими проблеми?