Нова Зора

  • Уголемяване на шрифта
  • Шрифт по подразбиране
  • Намаляване на шрифта
Начало 2023 Брой 39 (24 октомври 2023) Днешните световни конфликти, великите сили и малките народи

Днешните световни конфликти, великите сили и малките народи

Е-поща Печат PDF

Установяването на новия световен ред като резул­тат от цивилизационните сблъсъци на Русия и САЩ в различни региони на земното кълбо изведе напред нови велики сили, а старите биват подрежда­ни по новому, в нова йерархия на своята важност и значимост в све­товните дела от тук нататък. Това е болезнен процес, който прида­ва на едни нова мощ и могъще­ство, а на други отнема предишна­та власт и без да я лишава от стату­та на велика сила, я нарежда малко по-надолу в новата геополитиче­ска стълбица и дори я превръща по същество в регионална сила – поне за известно време.

Всяко разместване на пласто­вете е разколебаване на единство и внасяне на смут и напрежение в международните отношения. Тогава обикновено сe разпалват войни между великите сили или политическите противопоставяния между тях достига до още по-висо­ка степен.

Установяването на нов све­товен ред означава появата на нови велики сили, които полу­чават своите зони на влияние и се включват в поддържането на този ред върху цялото човечест­во, но и придават ново значение и функции на държавите от прида­дените им зони на влияние.

Това е цялостно пренарежда­не на йерархията на значението, мястото и влиянието на великите сили. Едни ще слязат по-надолу по тази стълбица - други ще се възка­чат по-нагоре. От тук ще произлезе допълнително напрежение меж­ду тях, то ще ескалира постоянно и ще поражда постоянни напреже­ния между тези, от които вече ще зависи съдбата на света.

В такива исторически момен­ти, които периодично се повтарят, обикновено избухват войни. За­щото създалата се конфигурация винаги подлежи на оспорване и несъгласия и все някоя велика сила ще претендира за ревизия на статуквото. И няма да получа­ва отговор на желанията си. Тогава ще й се наложи, ако има достатъч­но аргументи и сили в себе си, да покаже какво представлява, как­во заслужава и защо трябва да й бъде дадено, което иска и за кое­то настоява.

Промяната в конфигурация­та на великите сили винаги е опа­сен исторически момент и никой не може да си позволява да си ми­сли, че всичко вече е установено за вечни времена. Особено що се отнася до контрола на източ­ниците на суровини, пазарите и разположението на производи­телните сили и работната ръка. Но и на центровете на икономиче­ски растеж и политическо влия­ние върху света.

Въпреки това тези, които вече ще доминират, няма да позволя­ват да им бъде оспорвано водаче­ството. И понеже са нови в тази роля, те ще побързат да разме­стят статуквото и да разположат по друг начин тези, които са бли­зо по родство, кръв, дух, тради­ции, и на които те най-много ще помагат и съдействат. И то не само от любов, а за­щото са видели в тях възмож­ности и способности да бъдат в по-близки отношения отколко­то с останалите. Но това също е драматичен момент в истори­ята и ще създаде допълнително напрежение. Защото любезното отношение на най-силния е вли­ване на сили, доближаване до богатствата и разрешение по друг начин да участват в све­товните дела. Самата смяна на местата на старите с новите об­лагодетелствани е революция и трудно ще се извърши безбо­лезнено.

Тези процеси ще бъдат най- драматични в Европа, която рязко ще смени облика си зара­ди новата подредба на евро­пейските велики сили. Самата Европа е установила своя въ­трешна йерархична подредба, която ще бъде частично или напълно разрушена поради настъпилите глобални измене­ния в резултат от установява­нето на новия световен ред.

Не се съмнявам, че глобални­ят мир, от тук насетне, ще бъде устроен по по-справедливи принципи и закони, но дока­то не изживее напълно своя буржоазен егоизъм и отчуж­деност, от които се пораждат неравенства и потисничество, няма да бъде възможна корен­но различна картина и начин на живот. Това означава, че по- силният ще е по-богат и ще е малко или много господар; че богатият ще става по-богат, до­като бедният ще обеднява още повече. Такива са законите на социално-икономическата и политическата система, в коя­то живеем – независимо коя велика сила доминира и какви са международните отноше­ния и как се разрешават про­тиворечията.

Една от най-важните и види­ми трансформации, които ще претърпи моделът, е начинът на осъществяване глобализаци­ята. Това означава, че икономи­ческата интеграция на света ще бъде ограничавана с цел да не се разпростира и върху остана­лите сфери на живота – особе­но върху културата, традици­ите, нациите, националните езици. За да бъде това ограни­чение достатъчно ефективно и да не се позволява уеднаквява­не на културите и ликвидиране на нациите, ще нарасне роля­та на цивилизациите и съзна­нието у народите за тях. Вътре в тях интеграционните проце­си – особено икономическите и политическите, ще се усилят чувствително. Иначе няма как да се възпре духовното и култур­но-образователното нашест­вие на големите нации и култу­ри върху малките.

Тази нова глобална кон­струкция на света от новото време ще постави малките на­роди в ново положение – дос­та по-различно от досегашно­то. Защото цивилизацията не е нито военен, нито военнополи­тически или икономически съюз, а единство от народи, което се определя по кръв и съвест, кул­турна близост, общ произход, история и традиции, религия. Ако това единство се осъзнава и постоянно се задълбочава, за­щото е прието, че е необходимо и неотменимо, то вътре в циви­лизацията конкуренцията и про­тиворечията, пораждани от ико­номическата система, ще бъдат чувствително притъпявани. И дори ще бъдат заменени със съревнование и желание за общ всестранен напредък.

В новия геополитически кон­текст малкият народ ще бъде много по-спокоен и по-мал­ко заплашен, понеже осъзната­та му принадлежност към циви­лизацията, която му е отредена, го подлага на далеч по-малки и по-слаби опасности, с които в предишната обстановка други народи (големи или малки) не са преставали да го застрашават. Но когато и икономическата, и политическата и военнополити­ческата интеграция е предимно в рамките на цивилизационно­то цяло, малкият народ ще има много повече защитни сили и ще съхранява своето своеобра­зие. А и самата цивилизационна общност ще го поощрява и ще му вдъхва кураж.

За да бъде възможно всич­ко това и малките народи най- сетне да въздъхнат облекчи­телно, ще бъде нужно пре­нареждането на света да се ускори. И то най-вече в иконо­мическата сфера, защото тя ще подтикне и другите сфери към такива пренагласи.

Не всичко обаче ще про­тича гладко и без съпротива. Ще прозвучи странно, но тези, които ще забавят въпросните процеси, ще са тъкмо малките народи. Особено тези, чиито уп­равници, политици и идеолози често си въобразяват, че преми­навайки от един военен и поли­тически съюз вече са изпълни­ли новия си цивилизационен избор. Управниците на малки­те народи рядко притежават развито стратегическо мисле­не, силни характери и гледащи на реалните перспективи, съо­бразно сегашните и особено бъ­дещите условия и обстоятелства. А и са компрадори и мислят за себе си и изгодите си, а не за на­рода и държавата. Съветници­те им са също като тях, също толкова ограничени и егоисти. В малките държави и в малките народи общественото мнение се създава почти изцяло от меди­ите и журналистите. А те са на ниско равнище, недостатъчно образовани и подготвени.

Затова в подобни моменти на избор управниците са или мно­го объркани и не знаят какво да правят, или вярват на стари­те си господари, че нищо няма да се променя и нека бъдат спо­койни, защото ще ги защитават винаги.

Колебанието и нерешител­ността на водачите на малките народи само за кратко ще за­бави процеса, но ще го поизца­па и поизкриви, провокирайки известно съмнение у останали­те народи и държави. Но няма как да го спре. За съжаление ще утежни бъдещето им и ще им донесе лични нещастия и въз­мездия.

Другият проблем на пред­стоящото установяване на но­вия световен ред ще бъде пове­дението на днешните водещи държави. Техните управници или поне на някои от държави­те ще таят желание за реставра­ция и промяна в новото им по­ложение. Много ще зависи от това какви ще са хората, които ще ги поведат в качеството си на държавници и доколко ще бъдат на равнището на све­товните процеси и на харак­тера на революцията. Аз лич­но не очаквам новото поколе­ние управляващи тези държа­ви да бъде съставено от умни и способни хора, съответстващи на равнището и величието на своите народи и страни. Зато­ва смятам, че ще бъде трудно и с тях.

Сериозен проблем ще бъде и поведението на държавите и военните организации, които сега се определят като терорис­тични, и които са създали почти по целия свят свои „спящи клет­ки“, които чакат знак, за да се активизират. Ако прегрупи­рането на великите сили заед­но с всички народи и държави по цивилизационен признак протече успешно и достатъчно бързо, за да се формира ново статукво, подобни опасения не бе трябвало да бъдат валид­ни, защото сегашните терорис­тични формирования са изця­ло насочени срещу несправед­ливия за ислямския свят све­товен ред, който го поставя в подчинено положение. Бунтът на неговите култури би следвало да се прекрати поради обектив­на липса на обекти, срещу кои­то да се воюва.

Процесът е тръгнал и вече е в ход промяната на световния ред.

Връщане назад не може да има, въпреки неизбежната съ­протива и опити за съхране­ние на старото. Т.е. на неспра­ведливия и за нас световен ред и устройството на национал­ните общества и държави.