Вярно е! Той има звезден поетичен псевдоним. Този, който му го е дал, трябва да е имал пророческа способност да провиди във времето, че поетът Атанас Звездинов ще извърви един дълъг път и ще оправдае поетичното си име, което ще блести върху кориците на цяла редица поетични стихотворници. И това ще е неговата стълба към звездите.
Уютната зала на Българския културен център в сърцето на столицата сбра на 10 октомври приятели, почитатели, поети, литератори, творци от различни поколения. Поводът са двете нови и много различни в жанрово отношение книги на поета-юбиляр Атанас Звездинов. Стопанинът – меценат на салона, писателят Христо Славов, приласка гостите на събитието и даде тон за приятно и ползотворно общуване. После микрофонът тръгна от ръка в ръка. Писателят Иван Гранитски, издал новите книги на Звездинов „Говорят светове“ и „Атанасни басни“, сподели любопитни моменти. Проектирани на белия екран светеха цветни корици в изискан художествен плакат, който бележи 80-я юбилей на поета. За книгите на автора направи по- обстоен анализ Анжела Димчева. Ведро настроение внесе музикалният тандем Михаил Белчев и Хайгашот Агасян.
Официалностите отстъпиха на две интермедии, в които Звездинов направи своя авторски поетичен рецитал. В томчето с 500 басни Езоповският език е заменен от ясни, директни послания.
Последваха поздравления от приятели и институции. Сърдечни слова и оценка за творчеството на юбиляря произнесе председателят, на Съюза на българските писатели Боян Ангелов. Той очерта делото на поета и преводача Атанас Звездинов по неговия творчески път.
Творческата биография на Звездинов е пребогата – над 30 книги поезия и проза за деца и възрастни. Десетина от които, отличени с национални награди. Превеждал е от чешки, словашки и руски език. Съставител е на 11 антологии.
Звездинов е роден на 5 август 1943 г. в София, но корените му са от с. Карлуково, община Луковит. От този град на брега на Златна Панега тръгва по света крилатата, красива народна песен „Луковитски моми“ в обработка на композитора Добри Христов, която е в репертоара на всеки български хоров състав. Карлуково даде на българската музика и един непостижим до сега връх - Дико Илиев. Неговите хора и маршове, неговата духова музика надскочи всяка представа за хармония и красота на звука. И Атанас Звездинов е увековечил този невероятен творец на българското музикално изкуство. Този истински, музикален колос на България! Звездинов написа изключителна биографична книга, която се отличава измежду многото писания за Дико Илиев.
Звездинов, освен значим български поет е и журналист, публицист, редактор, работил е в Българско радио, завършил е Славянска филология в СУ „Св. Климент Охридски“. Редактор и главен редактор е бил в няколко издателства. По-късно ръководи и Дома на детската книга и изкуствата за деца и печели обичта на малките читатели с чудни приказки, преразкази и преводи, главно от чешки език.
Удостояването му със „Златното перо“, престижното отличие на Съюза на българските журналисти, е заслужен знак, белязал многостранната му публицистична и редакторска дейност.
Приятна изненада бе стихотворния поздрав на Матей Шопкин посветен на Звездинов.
Вечерта премина в сърдечни приятелски поздравления, подаръци и цветя. Поетът изказа сърдечната си благодарност към всички, и разбира се, не забрави ролята на жената до себе си.
Величко Хинов