Зелените движения се зараждат през шейсетте години на миналия век. Големите, многомилионни столици и промишлени градове целогодишно се задушават от замърсения с прах, сажди и пушеци въздух. Така нареченият смог тормози перманентно жителите на тези градове. Учени, видни общественици и политици се организират да търсят решение на този проблем. Благороден всеобщ стремеж за подобряване на жизнената среда в градовете. Но както обикновено се случва благородните начинания биват обсебвани от власт хора, които чрез своите платени лобисти подчиняват тези стремежи на своите корпоративни интереси, задкулисно направляват и контролират налагането на „зелените“ решения. С времето целите се променят. Общественото внимание се насочва към климатичните промени, за които са обвинени парниковите газове. От 1988 г. Междуправителствената група по изменение на климата (IPCC) е създадена от Програмата на ООН за околната среда (UNEP) и Световната метеорологична организация (WMO). Създаването на IPCC е одобрено от Общото събрание на ООН през 1988 г. От същата година ежегодно тази група периодично публикува преглед на изследвания под формата на обемист доклад по темата за изменението на климата. ООН твърди, че автор на доклада е колектив от 600 учени. Но на тези учени е разрешено да коментират само проектотекста, но окончателният текст нито отговаря, нито включва много от техните коментари. Той отговаря на целта на ООН да изгражда подкрепа за световно ограничаване на индустриално полезната енергия. И за да са по-убедителни от ООН твърдят, че сред повече от 95% от учените в света има консенсус по заключенията на доклада.
Осъзнавайки, от дискусии със свои колеги, че това
твърдение за „консенсус”
не съществува, група учени инициира Петиционен проект. По големият брой на подписалите петицията е след октомври 2007 г. Оригиналната статия за преглед, придружаваща петицията е актуализирана през октомври 2007 г. с нов преглед включващ изследователски и научни публикации до тази дата. Обновената кампания е предизвикана от ескалация на твърденията за „консенсус” и излизането на филма „Неудобна истина” на бившия вицепрезидент на САЩ Ал Гор и свързани подобни събития. консенсус” и „установена наука” в съгласие за глобалното затопляне, причинено от човечеството, като манипулира обикновените хора и децата в публичните училища, където е многократно прожектиран.
За съжаление този филм съдържа много сериозни неверни твърдения, които никой информиран, честен учен не би могъл да подкрепи. Кампанията за строго съкращаване на въглеводородните енергийни технологии е вече значително разширена. Отправени са много научно невалидни твърдения за предстоящи климатични извънредни ситуации. Същевременно предложените политически действия за рязко намаляване на използването на въглеводороди застрашават просперитета на американците и самото съществуване на стотици милиони хора в по-бедните страни.
Публицистите от Организацията на обединените нации, Ал Гор и техните привърженици често твърдят, че са останали само няколко „скептици“, които все още не са убедени в съществуването на катастрофална спешна ситуация вследствие на глобалното затопляне.
Видно е, че 31 487 американци с висши степени в различни области на науката – академици, бивши председатели на Академията на САЩ, членове на световно признати академии на науките, професори, включително 9 029 докторанти, съвсем не са „малко“. Един от тези именити учени е физикът Фредерик Сайтц - бивш президент на Националната академия на науките на САЩ и на Университета Рокфелер.
Той е носител на Националния медал за наука, наградата „Комптън“, медала „Франклин“ и на множество други награди, включително почетни докторати от 32 университета по целия свят. През август 2007 г. д-р Сайтц прегледал и одобрил статията на Робинсън, която е разпространена с петицията и дал своето възторжено одобрение за продължаване на Петиционния проект. От ясното и категорично изявление на петицията, която са подписали, е видно, че тези 31 487 американски учени не са „скептици“. Вместо това те са убедени, че хипотезата обвиняваща човечеството за глобалното затопляне няма научна валидност и че действията на правителствата въз основа на тази хипотеза излишно и контра продуктивно биха навредили както на просперитета на човечеството, така и на естествената природна среда на Земята. Подписалите учени и инженери са групирани в седем категории:
Метеоролози, еколози, геолози;
Компютърни специалисти и математици;
Физици и астрономи;
Химици;
Биолози и агрономи;
Хуманни и ветеринарни медици;
Инженери.
Информацията е от средата на 2014 година. Като процесът на събиране на подписи под нея продължава и след това. Актуализирана тя се подава периодично в Държавния департамент на САЩ.
Интерес представлява следната
информация публикувана преди седмица:
Доклад на Global Maritime Trends 2050, публикуван преди Международната седмица на корабоплаването в Лондон, която започна на 11 септември и продължава до 15 септември, поръчан от водещата група за корабни услуги Lloyd’s Register и независимата благотворителна организация Lloyd’s Register Foundation, разглежда бъдещи сценарии, заключава:
„От 3800-те пристанища в света, една трета са разположени в тропическа зона, уязвима на най-мощните ефекти от изменението на климата“. „Пристанищата на Шанхай, Хюстън и Лазаро Карденас (в Мексико), едни от най-големите в света, може потенциално да бъдат неработещи до 2050 г. с покачване на морското равнище от само 40 см.“ Други ключови пристанища, включително Ротердам, вече са под натиск, се казва в доклада.
А какво твърди Океанографът Нилс-Аксел Мьорнер, бивш ръководител на Катедра по палеогеофизика и геодинамика в Стокхолмския университет? Той е посветил целият си живот на изучаването на промените в Световния океан.
Посетил е повече от 59 морски страни. Той не приема налаганата от Международната комисия по климатичните промени /МККП/ мантра за повишаване на океанското ниво вследствие на повишаването на средната температура на Земята. Той критикува комисията, че не включва в своите експедиции експерти с научен и практически опит. Организацията е създадена за оценяване на риска от глобалното изменение на климата, предизвикано от техногенни фактори и разчита по-специално на съмнителни компютърни модели, а не на полеви изследвания. Тя преувеличава рисковете от повишаване на морското равнище, с което предизвиква страх всред населението на островите Фиджи. За да установи промените на морското равнище през последните 500 години, той проучва датирани пясъчни наноси, кога са възникнали. Освен това проучва разпространението на коралите през последните векове. Обикновено кораловите рифове растат във височина, когато нивото на морето се покачва и растат на ширина, когато то остава постоянно. Ако нивото падне, коралите умират. Коралите не лъжат, те са надежден индикатор - много по-надежден от измерванията на приливите и отливите. Получените резултати той онагледява с поместената графика (граф.1). Тя показва, че през 16 и 17 векове /1/ нивото на морето при остров Ясава на Фиджи е било със 70 см. по-високо от сегашното, след което през 18 век се е понижило с около 120 см./2/, т.е. с 50 см. под настоящото, а през 19 век се е повишило за кратко време /3/ с около 20 см. над сегашното, следва плавно понижение към перфектно стабилно морско равнище през последните 50-70 години, както е посочено на много места при микро атолите С14.
Следователно налице е пълно отсъствие на настоящо повишаване на морското равнище – т.е. заплахата от бъдещо наводнение се отменя. Има данни и от много други места по света, които по никакъв начин не потвърждават картината, която Международната комисия представя. На някои места нивото на морето наистина се покачва, но на други места е стабилно, а на трети дори пада. Например, морското равнище е постоянно в Индийския океан и на атлантическото крайбрежие на Южна Америка. Но в южните части на Тихия океан, като например измерванията в Тувалу и Кирибати, не потвърждават постоянните предупреждения за потъването на тези архипелази.
Морето определено ерозира бреговете тук и там, но островите растат на други места. Винаги е било така. Според него равнището на морето ще се повиши средно с пет сантиметра с вероятност до 15 сантиметра. Промяната може да премине от плюс 20 до минус 10 сантиметра. Това не е заплаха. Всеки, който твърди, че ще има заплаха от увеличение от около метър, няма представа за физиката. Морската вода се загрява и разширява, увеличавайки морското равнище, но само с няколко сантиметра, а не с дециметри или дори метри. Има много по-важни влияния, които засягат морското равнище, особено слънчевата активност. Има и значителни хоризонтални водни смени, от един океан към друг.
Подобно на данните във Фиджи, тези на Малдивите също показват, че нивата са ясно по-високи през 17-ти век, отколкото днес. Показателно е, че това е времето, когато е било студено в северното полукълбо - този период се нарича Малката ледникова епоха. По това време слънчевата активност е била по-ниска от днес. Това е големият слънчев минимум. Изглежда, че ниската слънчева активност е свързана с високите нива на морето в тропиците - и обратно. Нивото на морето зависи главно от колебанията на слънчевите цикли и едва ли от топящия се лед. Научно списание с публикуван доклад на Мьорнер за влиянието на слънцето върху морското равнище, който е подкрепен от 19 признати експерти е атакувано от МККП. В резултат на упражнения от нея натиск книжката с публикацията е спряна. Публичните пари за научни изследвания, контролирано се насочват изключително към алармистите в областта на климата. Ученият критикува тази политика, която създава квази-религиозно движение, което твърди, че защитава околната среда – всъщност, то не води борба срещу глобалното затопляне, а против борбата за намаляване на бедността. Нигерия, например, не се насърчава да използва въглища и по този начин да осъществи икономическото си развитие и просперитет, които биха намалили глада и бедността в африканска страна.
Тенденциозното подбиране на факти винаги представлява проблем. Така наскоро се твърдеше, че оттичането на ледовете в Гренландия се е увеличило и че затоплянето ще го влоши. В доклада на МККП са пропуснати получените както от Националната агенция на океанските и атмосферни изследвания (NOAA), така и от Датския метеорологичен институт сведения, че ледената маса на Гренландия фактически се увеличава. Всъщност, и двете наблюдения могат да бъдат верни, но под теглото на наистина натрупаният лед периферният се изтласква в морето.
Професор Мьорнер очаква слънчевата активност да намалее през следващите няколко десетилетия и в резултат да настъпи охлаждане. Дотогава вероятно ще стане ясно колко грешни са предупрежденията за глобалното затопляне и че СО2 не е основният двигател на температурите.
Исторически сведения за климатичните промени в Севрното полукълбо през последните 800 години.
Някога Гренландия е била зелена
Гренландия в превод означава “зелената страна”, макар че днес това звучи направо абсурдно: 85% от острова са под плътна ледена покривка. Известно е обаче, че някога на острова е било значително по-топло. При сондажи под дебелата ледена покривка учените са открили следи от ДНК на различни дървесни видове, както и на пеперуди и други насекоми. Оказва се, че преди 450 000 до 900 000 години Гренландия е била покрита с гъсти гори.
Съдбата на викингските колонии в Гренландия е обект на много изследвания, но учените все още не са сигурни какво точно е довело до изчезването им. Най-вероятно, основна роля е изиграл климатът.
Викингите пристигнали на острова по време на т. нар. Средновековен топъл период (наричан още и Средновековен климатичен оптимум. Според учените, той обхваща периода между 800 и 1300 г. Характеризира се със значително затопляне на времето в цяла Европа), когато условията за живот били сравнително добри. В средата на XIII в., обаче, температурите започнали да падат и настъпил Малкият ледников период (климатично явление, обхванало Северното полукълбо и продължило до XIX в. Смята се, че било предизвикано от фактори като спадове в слънчевата активност, изригвания на вулкани и промени в океанските течения). Площта на пасищата и нивите, на които били отглеждани земеделски култури, намаляла драстично.
Скорошни изследвания разкриха още
две важни подробности –
Гренландия била обхваната от продължителна суша, а освен това морското равнище се увеличило с приблизително 3 м. В резултат, голяма част от плодородните земи, разположени в близост до фиордите, били наводнени. „Проблемите, пред които се изправили колонизаторите, се оказали твърде сериозни. Те нямали избор и били принудени да напуснат Гренландия“, отбелязва Борегин. „Все още не знаем всички подробности, но сме изминали дълъг път“, добавя професорът по антропология от колежа „Хънтър“ в Ню Йорк Томас Макгавърн. Междувременно климатът отново се променя, температурите се повишават, Гренландия е особено засегната от тези изменения.
От 1990 година насам средната температура през лятото се е увеличила с 1,8 градуса, а през зимата - с три.
експертното становище на уважавани, български, независими учени по въпроса
Българските учени от Института по космически изследвания и технологии към БАН, доцентите, доктори на физическите науки Й. К. Тасев и Борис Комитов в своите изследвания са установили, че върху климата на Земята влияе както електромагнитната слънчева радиация, така и корпускулярната радиация от слънчев и галактически характер. Не пряко участващи между слънчевите и климатичните параметри са така наречените геомагнитни индекси, характеризиращи вариациите на геомагнитното поле. Слънчевите промени в излъчването засягат климата главно чрез взаимодействието на слънчевия вятър с магнитосферата на Земята. Цикличните промени в емисиите на слънчевият вятър генерират съответно промени в скоростта на въртене на Земята. Това влияе не само на атмосферната циркулация, но също така и на циркулацията на океана. Тъй като водата на океана е с много висок температурен капацитет, промените в океанската циркулация ще засегнат регионалния климат. Преразпределението на океанските водни маси също поражда нередовни промени в морското ниво по целия свят. Чрез този механизъм е разгледано обяснението на събития като „Ел Ниньо“. Обяснени са процесите по време на Sporer, Maunder и Dalton Слънчеви минимуми, принудели Гълфстрийм да се концентрира върху южният си клон и студената арктическа вода да проникне далеч надолу по европейските брегове, които да доведат до условия на малкият ледников период. По време на Слънчевият Максимум, ситуацията ще бъде обратната, твърдят двамата учени.
От около 2040 г., ние ще бъдем в един нов голям Слънчев минимум и следователно може да се очаква период на студени климатични условия.
Друг съществен фактор, който влияе върху климата са галактическите космически лъчи. Те увеличават аерозолите в атмосферата чрез каскада физически процеси. Галактическите космически лъчи, както и слънчевите лъчи, които са свързани с изригвания, причиняват увеличаване на аерозолите в атмосферата на Земята. Аерозолите водят до повече облаци. Облаците пък водят до два ефекта – от една страна повече дъждове, от друга страна, като има повече облаци, се увеличава обратното отразяване на светлината, която пада върху повърхността на Земята, тоест връща се, не стига до Земята. Всичко това причинява охлаждане.
Борис Комитов определя като безумни решенията на европейските политици за затваряне на въглищните централи. Той изследва от много години единадесет годишните цикли на Слънцето и твърди, че след 2030 година ще има драстично увеличаване на валежите и падане на температурите, което ще продължи до 2045 г. А заедно с понижението на температурите в световен мащаб ще скочи цената на електроенергията и страни, които не произвеждат евтин ток и нямат достъп до евтини енергоносители, ще имат големи проблеми.
В свой доклад пред българската академична общност преди няколко години покойният вече многоуважаван у нас и в чужбина геолог – академик Тодор Николов обоснова с примери от Палеонтологията цикличният характер на климатичните промени през милионите години от съществуването на Земята.
На 13.07 тази година бе публикувано изказване на проф. Кристалина Стойкова от БАН: „...Наивно е да се борим с глобалното затопляне, можем само да се приспособяваме. В климата на Земята има редуване на топли и студени периоди. Съвременното общество не може да разбере тези процеси, защото няма усещане за продължителността им. Ние измерваме всичко с нашия живот от около сто години, но ни е трудно да си представим, какво е било преди милиони години. Това, че в момента човечеството се опитва да каже, че ще спре глобалното затопляне, е доста наивно и учените знаят, че е невъзможно. Това са схващания на политиците, които продават парникови квоти и говорят за зелен преход“. /Край на цитата/.
Преди повече от месец в предаването „120 минути“ проф. Евгени Семков, директор на Института по астрономия към БАН, каза: “По данни може да се проследи промяната на температурата на Земята в различни периоди. Има ледникови периоди – поне четири са известни, в които температурата на Земята е била с до 15 градуса по-ниска. Имало е периоди на затопляне. Тогава не е имало хора или дейността им не е влияела на климата. Сигурно човешката дейност влияе на климата, но с нея не можем да обясним миналото. Очевидно има друго – някаква цикличност, свързана със Слънцето.“
Следва