Нова Зора

  • Уголемяване на шрифта
  • Шрифт по подразбиране
  • Намаляване на шрифта
Начало 2023 Брой 30 (25 юли 2023) Мъката има различни лица

Мъката има различни лица

Е-поща Печат PDF

Отиде си Неделчо Ганев, поетът с осанка на царски виночерпец и с нрав на чир­пански земетръс. Зае и той своето място в „километричната опашка пред мавзо­лея на Иван Динков“, пред която както сам написа „мъртвите напират“. Беше го казал сякаш меж­ду другото, докато подобно на Сизиф тикаше ка­мъка на своята поезия нагоре. През годините Де­ката не се умори да ни изненадва. Уверяваше ни, че „източното време се върти на изток./ Запад­ното - на запад“.

Парадоксален в своя исказ, синтезиран в об­разното си мислене, той вървеше като „внедорож­ник“, както биха се изразили руснаците, отвъд утъпкания, но благодарен път на традицията, на ритмиката, и познатите, и признати форми на стихосложението. Мнозина от големите – като Константин Павлов и Иван Динков, макар и перпендикулярни в своите поетични светове, намираха, всеки сам за себе си, онези импера­тиви на неговата поезия, която сама заявява­ше и ограждаше своята самобитна територия. „Каратите на таланта“ органични или син­тетични, за тях нямаха значение. Словото мо­жеше да блести и като слюда, и като люспица златна, в неизбродимия пясък на думите.

Преди година-две, някъде около 12 юни Дека­та ми позвъни: „Изпращам ти – казва – едно сти­хотворение, но сега ще ти кажа само финала му: „Русия има втора империя – Матушка Рус!“ – И затвори слушалката. Това бе неговият Неделчога­невски несиметричен отговор на покълващата то­гава все още плаха русофобия. Неговият асими­тричен, поетичен отговор, който той даде на всич­ки, които се опитваха да ни внушават, че трябва да гледаме с ненавист към Русия.

Поезията, както и мъката, може да има различ­ни лица. Шекспир е писал сонети; Омар Хаям – ру­баи. Под разцъфналите вишни, пред острието на честта, всеки японски самурай навярно е прекрач­вал границата на живота и смъртта, прошепвайки своето хайку, вместо сбогом.

Неделчо Ганев искаше да спре земното върте­не, за да слезе в Чирпан. Ако на 17 август сте усе­тили някакъв синкоп в ритъма на земята не е било чирпански земетръс. В него ден Неделчо Ганев слезе в движение от живота.

Сбогом, приятелю!

Минчо МИНЧЕВ